Büyüklük Sanrıları Nedir? Nasıl Anlaşılır Nedenleri Nelerdir? Tedavisi

0
Advertisement

Büyüklük sanrıları nedir? Büyüklük sanrılarının nedenleri ve çeşitleri nelerdir? Nasıl anlaşılır ve tedavi seçenekleri nelerdir?

Büyüklük sanrısı

Büyüklük Sanrıları

Sanrı, bir insanın sahip olduğu sahte bir inançtır. Gerçekle ya da yaygın olarak doğru kabul edilenle çelişir. Bir yanılsamanın (sanrının) gücü, kişinin ona ne kadar inandığına dayanır.

Özellikle, büyüklük sanrısı, bir kişinin, doğaüstü bir figür veya ünlü gibi, kendisinden başka biri olduğuna inanmasıdır. Bir büyüklük sanrısı, özel yetenekleri, mülkleri veya güçleri olduğuna dair bir inanç olabilir.

Sanrılar genellikle bir zihinsel sağlık bozukluğunun sonucudur. Bununla birlikte, sanrıları olan tüm insanlar herhangi bir akıl sağlığı bozukluğu için tam tanı kriterlerini karşılamaz.

Psikotik bozukluklar olarak sınıflandırılan birçok zihinsel sağlık bozukluğu sanrılarına yol açabilir. Bunlar:

Advertisement
  • şizofreni
  • bipolar bozukluk
  • demans
  • deliriyum
  • psikotik özellikleri olan majör depresif bozukluk
  • Psikotik bozukluklar bir kişinin gerçeklik duygusunu değiştirebilir. Neyin gerçek neyin gerçek olmadığını söyleyemeyebilirler.

Büyüklük sanrısı türleri

Herhangi bir sanrı dört ana özelliğe sahiptir:

  • İnanca sahip olan kişi, mevcut norm ve diğer insanlar doğru olmadığını bildiğinde bile, bunun doğru olduğuna inanır.
  • Sanrısı olan kişi, inançla ilgili başka hiçbir görüşü dinlemeyecek ve deliller sanrıya meydan okuduğunda değişikliği dikkate almayacaktır.
  • Yanılgının içeriği imkansız veya mantıksızdır.
  • Sanrı kişinin günlük yaşamını etkiler.

Büyüklük sanrıları, birçok şekilde olabilir:

Özel bir yeteneğe, nesneye veya yeteneğe sahip olmak
Sanrı olan kişi, başka kimsenin bilmediği, gizli bir yeteneğe, nesneye veya yeteneğe sahip olduklarına inanabilir. Örneğin, Elvis Presley ile kimsenin bilmediği gizli bir kayda sahip olduklarına inanabilirler.

Ünlü biri olmak
Büyüklük yanılsaması olan bir kişi aslında kendisinin ünlü bir kişi olduğuna ve gerçek ünlü kişinin bir sahtekâr veya yem olduğuna inanabilir.

Gizli bir bağlantıya sahip olmak
Bu yanılsama, özel veya bazen gizli bir bağlantıya veya biriyle veya önemli bir şeyle ilişkiye inanmayı içerir. Örneğin, büyüklük sanrısına sahip bir kişi, bir casus olduklarına veya sadece başkanlara veya diğer dünya liderlerine mesaj iletmekten sorumlu olduklarına inanabilir.

Dini büyüklük
Dini temalı bir büyüklük sanrısı olan bir kişi, dini bir lider olduğuna inanabilir.

Advertisement

Büyüklük sanrısı

Büyüklük Sanrıları Nasıl Anlaşılır?

Büyüklük sanrılarını tanımlamak zor olabilir, çünkü onlara sahip olan kişi sanrıların doğru olduğuna inanır. Ayrıca, sanrılar “aşırı değerli bir fikir” denilen şeyden ya da bir kişinin sahip olduğu, tam olarak doğru olmayan, ama tam olarak bir sanrı olmayan bir inançtan ayırt etmek zor olabilir. Örneğin eğer bir kişi normal bir kumarbazsa, muhtemelen kazanmalarına izin veren bir yeteneğe sahip olduğuna inanır. Ancak bu genellikle büyüklük sanrısı olarak kabul edilmez.

Büyüklük sanrılarının temel işareti, bir kişinin deneyimine bağlı olmamalarıdır. Bir başka zihinsel sağlık belirtileriyle ortaya çıkarsa büyüklük yanılsamasını tespit etmek daha kolaydır. Büyüklük sanrıları bipolar bozukluk ve şizofreni ile daha yaygındır. Bir kişinin bipolar bozukluk öyküsü varsa ve geçmişte sanrılı düşünceleri varsa, sanrıların tekrar etme olasılığı daha yüksektir.

Bazı durumlarda, sanrılar alkol veya esrar gibi maddelerin kullanılmasıyla da ortaya çıkabilir veya yoğunlaşabilir.

Ayrıca inancın kişinin hayatı üzerindeki etkilerine dikkat edin. Eğer yanlış inanç çok büyükse, kişinin hayatı nasıl yaşadığını veya günlük aktivitelerini değiştirirse, bu bir sanrı olabilir.

Seçenekleriniz neler?

Düşüncelerinizle ilgili herhangi bir endişeniz varsa veya sevdiğiniz birinin büyüklük sanrıları olabileceğini düşünüyorsanız, bir doktora görünmelisiniz. Bir psikiyatrist tercih edilen uzmandır. Araştırmalar, bilişsel davranışçı tedavinin büyüklük sanrılarını tedavi etmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor, ancak sonuç altta yatan zihinsel sağlık bozukluğuna bağlıdır.

Bir yanılsaması olan birine tanıksanız ve kendilerine veya başkalarına zarar verebileceğinden endişe ediyorsanız, acil durum servislerini arayın. Zihinsel sağlık acil durumları diğer tüm acil durumlar kadar gerçektir.

Eğer büyüklük sanrıları olduğunu düşünüyorsanız, yalnız olmadığınızı bilin. Birçok insan zihinsel sağlık sorunları ile karşı karşıyadır ve sağlığınızı yönetmenize yardımcı olacak kaynaklar mevcuttur.


Leave A Reply