Buz Tedavisi Ne İşe Yarar? Neden Yapılır?

0
Advertisement

Buz tedavisi soğuk kompres nedir? İlk yardımda buz neden önemlidir, hangi durumlarda buz tedavisi uygulanır, ne işe yarar?

buz-tedavisiBuz Tedavisi Ne İşe Yarar? Neden Yapılır?

Buzu her zaman ve her yerde bulmak kolay olup ayrıca masrafsızdır. Spor sahalarına termos içinde taşınması olanak içindedir. Buz konulduğu yeri soğutarak etki yapar.

Damarları büzerek yırtılmış damarlardan doku içinde çıkacak olan karı miktarını çok azaltır. Bunun sonunda :

1 — Yaralanmış bölgede daha az morluk olur.

2 — Şişlik az olur ya da bulunan şişliğin miktarı azalır.

Advertisement

3 — Soğuğun etkisi ile o bölgede duyulan ağrı azalır ya da kaybolur.

4 — Buz yanık yerin üzerine hemen konursa yukarıda, sayılanlara ek olarak yanığın derecesine göre değişmek üzere içi kan sıvısı (serum) ile dolu kabarcıklar (bül) çok az olur. Ya da olmayabilir.

5 — Buzun kullanılması sonucu olan soğukluk, o bölgedeki dokuların oksijen gereksinimini çok azaltır. Bunun sonucu yaralanmış yerdeki hücrelerin canlılığı korunmuş olur.

— Eğer parmaklarınızda yanık olmuşsa içinde kırılmış buz bulunan su dolu bir bardağa parmağınızı ,10 -15 dakika hatırınız.

— Arı sokmuşsa ya da elinize kıymık batmışsa üzerine bir buz parçası koyunuz. 5 dakika sonra uyuşukluk olunca ucunu kibrit ya da ispirto alevinde yaktığınız bir iğne ile kıymığı ya da arının iğnesini rahat olarak ağrı olmadan çıkarabilirsiniz.

— Bir yerinizi çarptıysanız, bir ekleminizde burkulmuşsa kırık ya da geniş yanık olmuşsa naylon torba içine buz koyunuz ve o bölge üzerine 15 dakika uygulayınız. Doğrudan doğruya deri üzerine buzu uzun süre koyarsanız deride donuk olabilir. Bunun için buz torbasını havluya sarınız. Buzun olmadığı yerde soğuk sudan faydalanabilirsiniz.

Advertisement

— Bir yerinizde abse oluşuyorsa henüz başlangıcında da buzdan faydalanabilirsiniz. Soğuk, iltahabın gerilmesine yol açabilir.

— Ayakbileği ve diz yaralanmalarında yarım saat uyluk yaralanmalarında 45 dakika süre ile buz uygulayınız. İlk 2 – 3 saat devamlı uygulamadan sonraki her üç saatte bir yalnız yarım saat uygulayınız.

— Sporcular tarafından sıklıkla kullanılan soğuk sprey (etil klorür) 3-4 mm derine kadar olan soğuk etkisi o yerde geçici uyuşukluk yapar. Ağrıyı giderir buza göre etkisi daha azdır.

— Soğuğun etkisi kalktıktan sonra o bölgedeki damarlar genişleyip kanama olasılığı nedeniyle bazıları yaralanmış bölgeyi önce elastik sargı ile sararak basınçlı pansuman yapmakta, bunun etrafına soğuk uygulamaktadır.


Leave A Reply