Çakmak Nedir?

0
Advertisement

Çakmak nedir? Çakmak ne işe yarar? Çakmak çeşitleri ve özellikleri nelerdir? Çakmak taşı ve çakmak hakkında bilgi.

cakmakÇakmak; Çakmaktaşına sürtünen tırtıllı bir çarkla kıvılcım çıkartma ve böylece kolay yanan bir maddeyi tutuşturma esasına göre yapılmış aletlere çakmak denir. En ilkelinden en modernine kadar çeşitli çakmakları şu beş grupta toplamak kabildir:

Kavli çakmak. — İki sert taşın veya bir demirle bir taşın birbiriyle çarpışması, yahut sürtünmesi sonunda çıkan kıvılcımlar kavı tutuşturur, alevsiz olarak yakar. Kav, meşe ve dişbudak gibi bazı ağaçların mantarlarından yapılan, çok kolay tutuşan sünger kıvamında kuru ve gevrek bir maddedir.

Fitilli çakmak. — Bu tip çakmaklarda kav vazifesini gayet kuru bir fitil görür.

Benzinli çakmak. — Kav vazifesini gören fitilin ucu bir benzin deposundadır. Tırtıllı çarkın dönmesiyle çakmaktaşından çıkan kıvılcım benzinli fitili tutuşturur. Fitil, alevli olarak yanar.

Gazlı çakmak. — Bu tip çakmaklarda fitil yerine bütan veya havagazı vardır. Çarkın dönmesiyle bütan gazı deposu kendiliğinden açılır, fışkıran gaz kıvılcımla ateş alıp parlar.

Advertisement

Rezistanslı çakmak. — Küçük elektrik pilleriyle çalışır. Fitil vazifesini küçük bir rezistans görür. Bu tip çakmaklarda alev olmaz.

Çakmaktaşı. — Sert bir cisimle üstüne vurulunca kıvılcım çıkaran bir taştır. Eski çağlarda, bilhassa tarihten önceki zamanlarda insanlar silah ve aletlerini bu taştan yaparlardı. Şimdi, umumiyetle çakmaklarda kullanılır. Cam yapmada da çakmaktaşından faydalanılır. Suni çakmaktaşı da yapılmıştır.


Leave A Reply