Cam Yünü Nedir? Özellikleri ve Nerelerde Kullanılır? Üretim Süreci Nasıldır?

4
Advertisement

Cam Yünü nedir? Cam yünü nerelerde kullanılır? Özellikleri nelerdir? Cam yünü ne işe yarar? Cam yünü üretim süreci ve kullanılan hammaddeler nelerdir?

cam yünü

cam yünü

Kullanım yeri ve amacına göre farklı boyut ve yoğunlukta değişik kaplama malzemeleri ile şilte, levha, boru ve dökme şeklinde üretilebilmektedir. Isı yalıtımı, ses yalıtımı ve akustik düzenleme sağlamaktadır. Sıcağa ve rutubete maruz kalması halinde dahi, boyutlarında bir değişme olmaz. Zamanla bozulmaz, çürümez, küf tutmaz, korozyon ve paslanma yapmaz, böcekler ve mikroorganizmalar tarafından tahrip edilmez.

Ergitilmiş camdan elde edilen ısı ve ses izolasyonunda kullanılan, bükülebilir, ateşe dayanıklı cam lifleridir.

Kullanım alanı gerçekten çok geniş bir malzemedir. Dış tuğla sandviç duvarlarda ısı izolasyonu, içeride alçıpan duvarlarda ses izolasyonu, çatı döşemelerinde ısı izolasyonu, prefabrik boru izolasyonu, klima santrallarında izolasyon gibi bir çok kullanım alanı var.

Kullanım Alanları;

  • Dış duvarlarda her türlü duvar ve betonarme elemanların iç yüzeylerinde,
  • İç bölme ve komşu duvarlarda,
  • Merdiven ve asansör boşluklarına bitişik duvarlarda,
  • Her türlü ahşap oturtma çatılar, Metal çatılar ve sandviç çatılar
    (Şilteler, kullanılmayan çatı arası ısı yalıtımında, döşemeye serilmek suretiyle uygulanır. Şiltelerin üzeri herhangi bir malzeme ile örtülmez.)
  • Ahşap karkas binaların içten ısı ve ses yalıtımı uygulamalarında kullanılmaktadır.

Cam Yünü Üretim Süreci

Hammaddeler, tam granül kum, sodyum karbonat, sodyum sülfat, potasyum (K) ve dolomit formundaki silikadır. Doğal kum, katkı maddeleri ve geri dönüştürülmüş cam karışımının 1450 °C sıcaklıkta eritilmesiyle başlar. Bu şekilde elde edilen cam elyaflara dönüştürülür. Bunu yapmak için, pamuk şeker yapımında kullanılana benzer yüksek hızlı bir yöntem kullanılır ve merkezkaç kuvveti kullanılarak ince bir ızgaradan zorlanır. Ürünün kohezyonu ve mekanik direnci, milyonlarca filamentin, lifleri birbirine yapıştıran bir bağlayıcı solüsyonla püskürtülmesiyle elde edilir. Bağlayıcıya gömülü elyaf kütlesi reçineyi polimerize etmek için yaklaşık 200°C’lik bir sıcaklığa ısıtılır ve ona mukavemet ve stabilite kazandırmak için sertleştirilir. Son aşama, nakliyesini ve depolanmasını kolaylaştırmak için bitmiş ürünün paletlenmesinden önce yünün kesilmesini ve yüksek basınçta rulo veya panellere paketlenmesini içerir.

Cam mineral yün en iyi çevresel dengeyi sunar (karbondioksit emisyonları ile ilgili). Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (LCA), bir ürünün faydalı ömrü boyunca çevre üzerindeki etkilerini değerlendirme, kaynakların kullanımında verimliliği artırma ve sorumlulukları azaltma sürecidir. Bir ürünün çevresel etkisini veya ürünün gerçekleştirmesi gereken işlevi incelemek için kullanılabilir. LCA genellikle “beşikten mezara” analizi olarak adlandırılır.

Advertisement

4 yorum

Leave A Reply