Camgöz Köpekbalğı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Ülkemizin deniz sularında da yaşayan oldukça yaygın bir köpekbalığı cinsi olan Camgöz ile ilgili genel bilgilerin yer aldığı yazımız

Köpekbalığının bir cinsidir. Sıcak denizlerden soğuk denizlere kadar bütün denizlerin kıyıya yakın bölgelerinde bulunur; suların 200 metre derinliğine kadar yaşar. Gözü açık yeşil yahut sarı cam gibi parladığından «camgöz» adı verilmiştir.
Camgöz Köpekbalığı
Bu balığın asıl camgöz diye bilinen cinsinden başka iki çeşidi daha vardır: Sırtı boz renkte olanına «boz camgöz» denir. Üst yüzgeçlerinin önünde birer sert ve kalın diken bulunan cinsi de «mahmuzlu camgöz» diye bilinir.

Ülkemizin deniz sularında da yaşayan camgöz balıklarının uzunluğu 1-2 metredir. Yalnız, boz camgözlerin 4 metreye kadar olanına rastlanmıştır. Camgöz ve boz camgözün derisi zımpara gibidir. Mahmuzlu camgözün dişleri pek keskin olduğundan ağa düşmüş balıkları yemek için korkusuzca ağları parçalar. Yakalandığı zaman da sudan çıkarılınca yaylanarak mahmuzu ile vurması tehlikeli olabilir.

Camgöz başlıca besinini küçük balıklarla, derinlerde yaşayan omurgasız hayvanlarla sağlar. Gebelik müddeti bir yıl kadar sürer. Yavrulama mevsimi ilkbahar ve yaz aylarıdır. Bir defada 25 kadar yavru yapar.


Leave A Reply