Camillo Golgi Hayatı

0
Advertisement

Camillo Golgi Kimdir ve ne yapmıştır? Camillo Golgi hayatı, biyografisi, buluşları, başarıları nelerdir, Camillo Golgi ile ilgili bilgi.

Camillo Golgi

Camillo Golgi Hayatı

Camillo Golgi; İtalyan hekimi ve dokubilimcisidir (Brescia 1844 – Pavia 1926).

Başlangıçta psikolojiye ilgi duyduysa da sonraları çalışmalarını dokubilim üzerinde yoğunlaştırdı. On yıl kadar çeşitli hastanelerde hekimlik yaptı. 1875’te Siena Üniversitesi’ne geçti. 1881’de aynı yerde patoloji profesörü oldu. 1873’te daha önce Flemming, Koch ve Erlich’in geliştirdikleri organik bileşiklerle boyama yönteminin sinir hücrelerinin bulunup incelenmesinde yeterli olamadığını görerek bir baykuşun beyninden alınmış sinir hücreleri üzerinde gümüş tuzları kullanarak yaptığı araştırmalar sonucu, sinir hücrelerinin öteki hücreler gibi yanaşık düzende olmayıp aralarında bir birleşme kavşağı oluşturduklarını kanıtladı.

Ayrıca ilerde Waldeyer ve Ramon y Cajal’in geliştirecekleri sinir kuramına kaynaklık edecek olan ve golgi hücresi adı verilen çıkıntılı hücrelerin birleştirici işlevlerini gözlemledi. Ayrıca varlığı bakteriler dışında tüm hücrelerde saptanan ve metabolizmadaki işlevi henüz araştırma konusu olan golgi aygıtını buldu. 1880’de sıtma hastalığına eğildi; bu hastalığın tanısı ve tedavisindeki gelişmelere katkıda bulundu. Bu çalışmaları sonucu 1906 Nobel Tıp Ödülü’nü Ramon y Cajal ile paylaştı.

Advertisement

Leave A Reply