Camın İçindeki Maddeler Nelerdir?

0
Advertisement

Cam neyden meydana gelir? Camın içinde bulunun malzemeler, maddeler nelerdir? Cam türleri ve özellikleri nelerdir, hakkında bilgi.

Camın İçindeki Maddeler Nelerdir?

“Cam” terimini duyduğunuzda, bir pencere camı veya bir cam şişeyi düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, birçok başka cam türü vardır.

Cam, erime noktasına yakın sıcaklıkta cam geçişi gösteren herhangi bir şekilsiz (kristalin olmayan) katı maddeye verilen addır. Bu, şekilsiz bir katının erime noktasına yakın sıcaklıkta yumuşadığı veya bir sıvının donma noktasına yakın kırılgan hale geldiği sıcaklık olan cam geçiş sıcaklığı ile ilgilidir.

Camın türü önemlidir. Bazen cam terimi inorganik bileşiklerle sınırlandırılmıştır, ancak daha sık olarak cam, organik polimer veya plastik veya sulu bir çözelti olabilir.

Cam Nedir? Camın Yapısı ve Cam Çeşitleri

Silikon Dioksit ve Cam

En sık karşılaştığınız cam, silika veya silikon dioksit SiO2’den oluşan silikat camdır. Bu, pencerelerde ve bardaklarda bulduğunuz camdır. Bu mineralin kristal şekli kuvarsdır. Katı materyal kristal olmadığında, bir camdır.

Advertisement

Silika bazlı kumu eriterek cam yapabilirsiniz. Doğal silikat cam formları da mevcuttur. Silikata eklenen safsızlıklar veya ilave elemanlar ve bileşikler, camın rengini ve diğer özelliklerini değiştirir.

Cam Örnekleri

Doğada çeşitli cam türleri ortaya çıkar:

Obsidyen (volkanik silikat camı)
Fulgurites (yıldırım çarpmasıyla vitrifiye edilmiş kum)
Moldavit – muhtemelen göktaşı etkilerinden kaynaklanan yeşil doğal cam

İnsan yapımı camlar:

Borosilikat cam (örneğin, Pyrex, Kimax)
balık tutkalı
Soda kireç camı
Trinitite (Trinity nükleer testi ile çöl tabanının ısıtılmasıyla oluşturulan radyoaktif cam)
Erimiş kuvars
Floro-aluminat
Tellurium dioksit
polisitren
Polivinil asetat (PVA)
Polipropilen
polikarbonat
Bazı sulu çözeltiler
Amorf metaller ve alaşımlar

Advertisement


Leave A Reply