Carlos Baker Kimdir?

0
Advertisement

Carlos Baker kimdir ve ne yapmıştır? Carlos Baker hayatı, biyografisi ve eserleri hakkında kısaca bilgi.

Carlos Baker

Carlos Baker

Carlos Baker; (d. 5 Mayıs 1909, Biddeford, Maine – ö. 18 Nisan 1987, Princeton, New Jersey, ABD), romancı, eleştirmen ve öğretim üyesidir. Percy Bysshe Shelley ve Ernest Hemingway üzerine yazdığı yetkin, ön yargısız yaşam öyküleriyle tanınır.

1940’ta Princeton Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı; 1951’de aynı üniversitede İngiliz edebiyatı dersleri vermeye başladı. Shelley’s Major Poetry: The Fabric of a Vision (1948; Shellev’nin Önemli Şiirleri: Bir Hayalin Dokusu) adlı yapıtında Shelley’ nin şiirine yansıyan iç dünyası üzerinde durur ve şairin yaşamını çevreleyen dış koşullan büyük ölçüde göz ardı eder. Edebi bir kronoloji izleyerek şairin kişisel değişimini ve çok yönlü kişiliğini şiirleri aracılığıyla ortaya çıkarır.

Baker’ın Hemingway: The Writer as Artist (1952; Hemingway: Bir Sanatçı Olarak Yazar) adlı yapıtı, Hemingway üzerine yazılmış en güvenilir çalışmalardan biri kabul edilir. Hemingway’i ve kuşağını anlatan bu yapıt, sanatçının romanlarının ahlaki ve estetik eleştirisini de içerir. Hemingway üzerine iki ayrı çalışması daha olan ve ona ilişkin eleştirileri bir kitapta derleyen Baker, Hemingway’in mektuplarını da kapsamlı bir kitapta toplamıştır.

Advertisement

Leave A Reply