Cecília Meireles Kimdir? Brezilyalı Kadın Şairin Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Cecília Meireles kimdir? Brezilya modernizmin en büyük temsilcilerinden birisi olarak kabul edilen Brezilyalı kadın şair Cecília Meireles’in hayatı ve en önemli eserleri hakkında bilgiler.

Cecília Meireles

Cecília Meireles (Kaynak: wikipedia.org)

Cecília Meireles (7 Kasım 1901, Rio Comprido, Rio de Janeiro, Brezilya – 9 Kasım 1964, Rio de Janeiro, Rio de Janeiro, Brezilya) Brezilyalı şair, öğretmen, gazeteci ve ressamdı. 50’den fazla yayınlanmış eseriyle Brezilya edebiyatında büyük ifadenin ilk kadın sesiydi. 18 yaşında “Espectros” kitabıyla edebiyata giriş yaptı.

Katolik, muhafazakar bir grup olan Revista Festa’nın edebi grubuna katıldı. Bu bağlantıdan, eserlerinde sıklıkla görülen maneviyatçı eğilimi miras aldı. Daha çok şair olarak bilinmesine rağmen öykü, vakayiname, çocuk edebiyatı ve folklor alanında eserler bırakmıştır.

Cecília Benevides de Carvalho Meireles (1901-1964) 7 Kasım 1901’de Rio de Janeiro’da doğdu. Doğumundan birkaç ay önce babasını ve 3 yaşına bastıktan kısa bir süre sonra annesini kaybetti. Anneannesi Portekizli Jacinta Garcia Benevides tarafından büyütüldü.

Eğitim

Cecília Meireles, ilkokula Estácio de Sá Okulu’nda devam etti ve burada kursu onur ve ayrıcalıkla aldığı için Olavo Bilac’tan altın madalya aldı. 1917’de Rio de Janeiro’daki Escola Normal’den öğretmen olarak mezun oldu. Müzik ve dil eğitimi aldı. Rio de Janeiro’daki resmi okullarda öğretmenlik yapmaya başladı.

Edebi kariyer

1919’da Cecília Meireles, tarihi temalı 17 soneden oluşan ilk şiir kitabı “Espectros”u yayınladı. 1922’de Modern Sanat Haftası vesilesiyle, evrenselliği ve şiirin belirli geleneksel değerlerinin korunmasını savunan Tasso da Silveira, Andrade Muricy ve diğerleri ile birlikte Festa dergi grubuna katıldı. Aynı yıl, üç kızı olduğu Portekizli sanatçı Fernando Correia Dias ile evlendi.

Advertisement

Cecília Meireles edebiyat, folklor ve eğitim teorisi okudu. Carioca basınında folklor hakkında yazılar yazdı. 1930 ve 1931 yıllarında gazetecilik yaptı ve eğitim konusunda çeşitli makaleler yayınladı. 1934’te Rio de Janeiro’da ilk çocuk kütüphanesini kurdu. Cecília’nın eğitime olan ilgisi ders kitaplarına ve çocuk şiirlerine dönüştü.

1934’te Portekiz hükümetinin daveti üzerine Cecília Portekiz’e gitti ve burada Brezilya edebiyatını ve folklorunu tanıtan dersler verdi. 1935’te kocası öldü.

Öğretmen

1936 ve 1938 yılları arasında Cecília, Rio de Janeiro Federal Üniversitesi’nde Luso-Brezilya Edebiyatı dersleri verdi. 1938’de şiir kitabı “Viagem” Brezilya Edebiyat Akademisi’nden Şiir Ödülü’nü aldı. 1940 yılında profesör ve ziraat mühendisi Heitor Grilo ile evlendi.

Aynı yıl, Cecília Texas Üniversitesi’nde Brezilya Edebiyatı ve Kültürü dersleri verdi. Lizbon ve Coimbra’da Brezilya Edebiyatı üzerine bir konferans verdi. Lizbon’da kendi çizimleriyle birlikte “Batuque, Samba e Macumba” makalesini yayınladı.

1942’de Cecília, Rio de Janeiro’daki Real Gabinete Português de Leitura’nın onursal üyesi oldu. Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa, Asya ve Afrika’ya çeşitli geziler yaptı ve Edebiyat, Eğitim ve Folklor dersleri verdi.

Cecília Meireles’in çalışmalarının özellikleri

Açıkçası, Cecília Meireles hiçbir zaman herhangi bir edebi hareketle bağlantılı değildi. Onun şiiri genel olarak Luso-Brezilya lirik geleneklerine bağlıdır. Buna rağmen, ilk yayınları Sembolizme, dindarlığı, umutsuzluğu ve bireyciliği bir araya getiren belirli bir eğilim gösteriyor. Yalnızlık alanında mistisizm vardır, ama onun armağanları ve kaderi konusunda bir farkındalık vardır:

Advertisement

“Şarkı söylüyorum çünkü an var
ve hayatım tamamlandı.
-Ne mutlu ne de üzgün:
Ben bir şairim.”

Yansıtıcı Şiir

Cecília Meireles, hayatın geçiciliği, zaman, aşk, sonsuzluk ve doğa gibi temaları ele alan felsefi bir arka plana sahip, yansıtıcı bir şiir geliştirdi. Cecília, dünyayı her zaman kendi deneyimlerinden yola çıkarak sorgulamaya ve anlamaya çalışan sezgisel bir yazardı.

Cecília Meireles, 9 Kasım 1964’te Rio de Janeiro’da öldü. Bedeni Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nda sergilenmiştir. 1989’da Cecília Meireles, Merkez Bankası tarafından yüz yeni cruzados banknotu üzerinde portresine yer verilerek onurlandırıldı.


Leave A Reply