Çekum Nedir? Vücudumuzda Çekumun Yeri Görevleri Sindirimdeki Rolü

0
Advertisement

Çekum nedir? Vücudumuzda çekum nerede bulunur? Çekumun görevleri nelerdir? Çekumun sindirimdeki rolü nedir, ne işe yarar, hakkında bilgi.

Çekum sindirim sisteminin bir parçasıdır. Sindirimdeki yiyeceklerin ince bağırsaktan çıktıktan sonraki kalın bağırsaktaki ilk bölümüdür. Yani kalın bağırsağın ilk bölümüdür. Çekum ince bağırsaktan Bauhin valfi ile ayrılır.

çekum

Sıvı Haznesi

Kalın bağırsağın bir parçası olarak, çekum, sıvıların ince bağırsaktan boşalması için bir alan yaratır. Sindirim sırasında ince bağırsak besinleri katı gıdalardan emer ve katı atık ürünleri ve sıvıyı vücuda emilmek üzere kalın bağırsağa geçirir. Çekum, kalın bağırsağa geçen sıvı ürünler için bir kap görevi görür.

Tuz Emme

Çekum, sıvıların depolanmasından başka, tuzların ve elektrolitlerin sıvılardan emilmesinden sorumludur. Çekumun kas dokusu büzülür ve sıvı ürünlerin çalkalanmasına neden olur. Bu çalkalama, sodyum ve potasyum gibi tuzları ve elektrolitleri çıkarır. Bu tuzlar daha sonra çekumun mukus zarında emilir. İnsanlar terlerken tuz ve elektrolitleri kaybederler. Hücreler arasında elektrik yüklerini taşımak için bu besin maddeleri gereklidir. Çekum, bu tuzları tüketilen sıvılardan ayırır ve vücuda emer.

Yağlama

Çekumun bir başka önemli işlevi, kalın bağırsağa geçen katı atığı yağlamak ve bu atığı mukusla karıştırmaktır. Kalın bir mukus zarı çekumdan geçer ve katı atığı yağlamak için gerekli olan mukusu üretir. Kalın bağırsak, atık ürünlerden sıvıları emer. Atığın kalın bağırsağın geri kalanından geçmesini için bu mukus yağlaması gereklidir.

Advertisement

Selüloz Sindirimi

Çekum ayrıca selüloz liflerinin sindirilmesinden de sorumludur. Hem otçul hem de hepçil (omnivor) olan canlılar, bitkileri yerken selüloz alırlar. Çekumdaki bakteriler ve enzimler selüloz liflerini parçalayan fermantasyona neden olur. Bu da kalın bağırsağın geri kalanının besinleri selülozdan sindirmesine izin verir.

Hayvanlarda Çekum

Çekum çeşitli hayvan türlerinde farklı işlev görür. Omurgalıların sindirim sistemlerinin çoğunda bir çekum bulunmasına rağmen, kaplanlar ve kurtlar gibi etoburlar ya çok küçük bir çekuma sahiptir ya da yoktur. Bu hayvanlar bitki maddesini tüketmediği için çekum gereksizdir. Otçulların çekumu, omnivorların çekumundan çok daha büyüktür. Bu hayvanlar daha fazla selüloz ve su tükettiklerinden, etkili sindirim için daha büyük bir çekuma ihtiyaç duyarlar.


Leave A Reply