Cemil Meriç Kimdir? Hayatı Biyografisi Eserleri Türk Edebiyatına Katkıları

0
Advertisement

Cemil Meriç kimdir ve ne yapmıştır? Siyaset, felsefe ve sosyoloji yazarı Cemil Meriç’in hayatı, biyografisi, eserleri ve edebiyata katkıları.

cemil-meric

CEMİL MERİÇ (1916 – 1987)

Cemil Meriç, Reyhanlı’da doğdu. Antakya Sultanisinde okudu. Tercüme Bürosunda çalıştı, ilkokul öğretmenliği ve nahiye müdürlüğü yaptı. 1940’da İstanbul Üniversitesine girip Fransız Dili ve Edebiyatı öğrenimi gördü. Mükemmel düzeyde Fransızca bilen Cemil Meriç, İngilizce ve Arapça da biliyordu. Elazığ ve İstanbul’da Fransızca öğretmenliği yaptı. 1941’den başlayarak İnsan, Yücel, Gün, Ayın Bibliyografyası dergilerinde yazmaya başladı. 1955’te, gözlerindeki miyopinin artması sonucu görmez oldu ama yazmaya devam etti.

Cemil Meriç, düşünce hayatımızda deneme türüne getirdiği yeni anlayışla dikkati çeken bir yazardır. Sanat, dil, edebiyat ve düşünce dünyamıza büyük katkılarda bulunmuştur.

Cemil Meriç, toplum bilim, tarih, felsefe gibi alanlardaki düşüncelerini kendine özgü bir dille ve şiirsel bir anlatımla dile getirmiştir. Okuduğunuz metinden de anlaşılacağı gibi yazar, kitapla ilgili duygu ve düşüncelerini deneme türünün kapsamı içerisinde ve öznel yargılarla anlatmaktadır.

Başlıca Eserleri

Hind Edebiyatı, Saint – Simon, Bu Ülke, Ümrandan Uygarlığa, Bir Dünyanın Eşiğinde, Mağaradakiler, Kırk Ambar, Bir Facianın Hikâyesi, Işık Doğudan Gelir, Kültürden İrfana, Jurnal I, II, Sosyoloji Notları ve Konferanslar.

Advertisement

Cemil Meriç Biyografisi

Cemil Meriç

Cemil Meriç (12 Aralık 1916 – 13 Haziran 1987)

Cemil Meriç, Siyaset, felsefe ve sosyoloji yazarıdır. Hatay ReyhanlI’da doğdu. Gerçek adı Hüseyin Cemil’dir. Hatay Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümüne girdi. Öğrenimini tamamlayamadan Hatay’a döndü. Bir süre ilkokul öğretmenliği ve nahiye müdürlüğü, Tercüme Kaleminde reis muavinliği yaptı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. Elâzığ Lisesi’nde Fransızca öğretmenliği yaptı (1942-1945).

İstanbul Üniversitesi yabancı diller okulunda okutman olarak çalıştı (1946). 1955’te görme yeteneğini kaybetti. Fakat öğrencilerinin yardımıyla çalışmalarını ölümüne kadar sürdürdü. 1974 senesinde İstanbul Üniversitesi’nden emekli oldu. 13 Haziran 1987 günü İstanbul’da vefat etti.

Cemil Meriç’in ilk yazısı Hatay’da Yeni Gün Gazetesi’nde çıktı (1928). Sonra Yirminci Asır, Yeni İnsan, Hisar, Türk Edebiyatı, Yeni Devir, Pınar, Doğuş ve Edebiyat dergilerinde yazılar yazdı. Cemil Meriç, gençlik yıllarında Fransızca’dan tercümeye başladı. Hanore de Balzac ve Victor Hugo’dan yaptığı çevirilerle iyi bir çevirmen olduğunu gösterdi. Batı medeniyetinin temelini araştırdı. Dil meseleleri üzerinde önemle durdu. Dilin, bir milletin özü olduğunu savundu.


Leave A Reply