Cenevre Nerededir? Cenevre Tarihi

0

Cenevre hangi ülkededir? Cenevre ilinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, İsviçre Cenevre hakkında bilgi.

CenevreCenevre; İsviçre’nin güneybatısında kanton ve aynı adı taşıyan kantonun merkezi kenttir. Cenevre Gölü’nün güneybatı ucunda, Jura ve Alp Dağları arasında, Rhone Vadisi’nde yer alır. Kentin içinden geçen, Rhone Irmağı hemen güneydoğudaki Arve Irmağı ile birleşir. Arve Vadisi, Alpleri kesen Mont Blanc Tüneli’ne açılır. Cenevre Gölü kıyısındaki kentte halkın çoğunluğu Fransızca konuşur. Cenevre İsviçre’nin önde gelen endüstri (makine, otomobil, duyarlı ölçü aygıtları, sanat), ticaret (özellikle mücevher), bankacılık, turizm ve kültür (1599’da Calvin’in kurduğu üniversite, çeşitli kitaplıklar, müzeler) merkezidir.

Advertisement

Kırsal kesimlerde sebze ve ve meyve üretiminin yanısıra bağcılık da yapılır. Mont Blanc Tüneli, Alpler’deki en güvenceli ulaşım yoludur. 19. yüzyıldan başlayarak devletlerarası ilişkilerde belli kurallar konması için düzenlenen birçok toplantı, konferans antlaşmalara ve kuruluşundan (10 Ocak 1920) işlerini yitirdiği 1 Haziran 1946 tarihine kadar Milletler Cemiyeti’ne merkezlik yapan kent, günümüzde de birçok uluslararası kuruluşun merkezidir: Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Dünya Sağlık Örgütü (WHO), BM’nin Avrupa merkezi vb.

Tarih: 12. yüzyılda Cenevre piskoposunun, 1401’de Savoy kontlarının yönetiminde geçen kent, 16. yüzyıldaki devrimle bağımsızlığını kazandı. Bu dönemde John Calvin, politika ve din alanında önder konumundaydı. 1602′ de Savoy Dükü I. Charles Emmanuel’ in yeniden ele geçirme girişiminde bulunduğu kente 17. yüzyılda beklenen barış geldiyse de 1798’den 1813’e kadar Fransa’nın elinde kalan kent, 1815′ te İsviçre’ye kanton olarak katıldı. Jean Jacques Rousseau, Necker, Toopffer, Sismandi, Candolle gibi tarihte ün yapmış kişilerin doğum yeridir.

Advertisement


Leave A Reply