Ceres Cüce Gezegeninin Özellikleri, Ceres’te Hayat Var Mı? Hakkında Her Şey

0
Advertisement

Cüce gezegenlerden Ceres’in özellikleri, hayat var mı, nerededir? Ceres’in boyutu, konumu, keşfi ve uydusu nedir? Ceres hakkında bilinen her şey.

Ceres

Ceres cüce bir gezegendir ve Kuiper Kuşağı’nda değil, Mars ile Jüpiter’in yörüngeleri arasındaki asteroit kuşağında iç güneş sisteminde bulunur. 1801’de keşfedilen bu gezegen, bir yıl boyunca bir gezegen sayıldı ve daha sonra ise cüce gezegen olarak sınıflandırıldığı 2006 yılına kadar asteroid olarak kabul edildi.

ceres

Önemli Gerçekler ve Özet

 • Ceres, bir uzay aracıyla ziyaret edilen ilk cüce gezegendir.
 • İç güneş sisteminde bulunan tek cüce gezegendir.
 • Herhangi bir uydusu veya halkası yoktur.
 • Önce bir gezegen olarak kabul edildi, sonra türünün ilk örneği olan asteroide indirgendi ve sonra bir cüce gezegen olarak sınıflandırıldı.
 • 1802’den 2006’ya kadar Güneş Sistemindeki en büyük asteroid olarak kabul edilmişti.
 • 1801 yılında İtalyan gökbilimci Giuseppe Piazzi tarafından keşfedildi ve ona Ceres Ferdinandea adını da verdi.
 • Adı, Roma tarım tanrıçası Ceres olarak değiştirildi.
 • Diğer asteroitlerin aksine, Ceres yuvarlaktır çünkü yerçekiminin şeklini bir küre haline getirmesi için yeterince büyüktür.
 • Bileşimi, bildiğimiz hayatın oluşumuna katkıda bulunur. Yaşam beklentisi olumludur.

İtalyan gökbilimci Giuseppe Piazzi, bir yıldız arayışında 1801’de kuyruklu yıldız olduğuna inandığı şeye rastladı. Daha sonra başka bir astronomun yardımıyla yeni bir gezegen buldukları sonucuna varıldı.

Piazzi, adını Ceres Ferdinandea olarak adlandırmaya karar verdi. Kısa süre sonra, 1850’de gittikçe daha fazla benzer nesne keşfedildi ve bu daha sonra asteroid olarak sınıflandırılmasına yol açtı. İsim daha sonra hasat ve anne sevgisinin Romalı tanrıçasından olan Ceres olarak değiştirildi.

Mesafe, Oluşum ve Boyut

Mars ve Jüpiter arasındaki asteroit kuşağında bulunan Ceres, asteroit kuşağında bulunan tüm kütlenin üçte birini kapsıyor. Boyutu sebebiyle daha sonra 2006’da ona bir cüce gezegen statüsü verildi.

Advertisement

ceres

Güneş’ten 2,8 Astronomik Birim’in hemen altında yer alır ve bu nedenle ışığını Güneş’ten yaklaşık 22 dakikada alır ve Dünya’dan yaklaşık 3,5 Astronomik Birim uzaklıktadır, bu nedenle ışığın Ceres’ten bize gelmesi 29 dakika sürer. Neptün’ün yörüngesindeki Güneş Sistemindeki en büyük 33. cisimdir.

Ceres’in yaklaşık 4,5 milyar yıl önce Güneş Sistemi oluştuğu sırada oluştuğuna inanılıyor. Yerçekimi dönen gazı ve tozu çekti ve küçük cüce gezegenin yaratılmasına neden oldu. Ceres, bilim adamları tarafından embriyonik bir gezegen veya proto gezegen olarak tanımlanıyor, yani bir gezegen olarak oluşmaya başladı, ancak bitiremedi. Başarısızlık, Neptün’ün Ceres’in tamamen oluşmuş bir gezegen olmasını engelleyen güçlü yerçekimi tarafından garanti altına alındı.

Ceres, gezegen oluşumunun kalan parçalarının geri kalanı arasında şimdiki konumuna yerleşti. Kökeninin başka bir teorisi, Ceres’in çeşitli büyük yerçekimi etkileriyle Güneş’e daha yakın göç etmeden önce aslında Kuiper Kuşağı’nda oluştuğunu belirtir.

Ceres

Bu teori, Ceres’in Occator kraterinde tespit edilen amonyak tuzlarının varlığı nedeniyle önem taşır. Ayrıca Ceres’in çoğu gezegen ve asteroitten daha soğuk koşullar altında oluştuğuna inanılan bu teori, cüce gezegenin Jüpiter’in yörüngesinin ötesinde oluştuğu anlamına geliyor.

Advertisement

Ceres’in yarıçapı 476 kilometre veya 296 mildir. Böylece Ceres, Dünya’nın 1 / 13’ü veya Ay’ın yarıçapının % 27’si kadardır. Ceres’in çapının yaklaşık 945 kilometre olduğu tahmin edilmektedir.

Yörünge ve Dönme

Mars ve Jüpiter arasında, asteroit kuşağı içinde ve Mars’ın yörüngesine daha yakın bir yörüngeyi takip ediyor. Yörünge orta derecede eğimlidir (Merkür için 7 ° ve Pluto için 17 ° ile karşılaştırıldığında i = 10.6 °) ve orta derecede eksantriktir (e = 0.08, Mars için 0.09).

Ceres’in güneş etrafında bir yolculuk yapması yaklaşık 4.6 Dünya yılı veya yaklaşık 1.681 Dünya günü sürer. Ceres güneşin yörüngesinde dolaşırken her 9 saatte bir dönüşü yani güneş sistemindeki en kısa olan gün uzunluğunu tamamlar.

Jeoloji ve Atmosfer

Ceres, 280 kilometre veya 175 milden daha büyük olmayan sayısız küçük, genç kraterlerle kaplıdır. Cüce gezegen çoğunlukla buz ve kayadan oluşuyor, iç kısmı kayalık ve dış yüzeyi buzlu.

Yüzeyde çeşitli minerallerle buz karışımları, yüzeyde demirce zengin kil de bulunabilir. Yüzey bir asteroid için nispeten sıcaktır, ortalama yüzey sıcaklığı yaklaşık 235 derece Kelvin veya eksi 36 derece Fahrenheit veya eksi 38 santigrat derecedir.

Ocak 2014’te, çeşitli bölgelerde su buharı tespit edildi. Bunun gaz çıkışı veya kriyovolkan adı verilen benzersiz bir yanardağ türünün sonucu olabileceği belirlendi.

ceres

Gaz çıkışı bir kuyruklu yıldızın ortak bir özelliğidir. Dahili olarak, Ceres’in yaklaşık 100 kilometre kalınlığındaki mantosu 200 milyon kilometre küp su içerebilir, bu da Dünya’daki tüm tatlı sudan daha fazladır.

Yaşanabilirlik

Bileşimi, bildiğimiz hayatın oluşumuna katkıda bulunur. Yaşam beklentileri olumludur ve bu nedenle daha fazla gözlem yapmak için dikkatimizi topladı. 2017 yılında, Ceres’de yaşamın karbon içeren yapı taşları olan organik moleküller keşfedildi. Daha da önemlisi, bu organikler asteroid veya kuyruklu yıldız çarpışmalarıyla gelmek yerine muhtemelen Ceres’te oluşuyor gibi görünüyor.

Bilim adamları bu keşiften memnundu. Ayrıca, Ceres’in benzersiz bir özelliği gibi görünen ünlü parlak noktalar olan hayat tartışmasını masaya getiriyor. NASA’nın Dawn uzay aracı, su buharını tespit ettikten bir yıl sonra Ceres’i gözlemlemeye gitti ve 2015 yılında yörüngesine girdi.

Bu, Ceres’in kraterli yüzeyinin keşfedildiği ve su, amonyak veya metan gibi uçucu maddeleri patlatan bir yanardağ olan olası bir kriyovolkanik köken hakkında spekülasyona yol açan iki çok farklı parlak nokta gözlemlendiği zamandı. 2016 yılında, Dawn ekibinden bilim adamları bir bilim makalesinde, Ahuna Mons adlı devasa bir kriyovolkanın gizemli oluşumlar için şimdiye kadarki en güçlü kanıt olduğunu iddia ettiler.

Advertisement

2016’nın sonlarında Dawn, Ceres’in yüzeyinde su moleküllerine dair kesin kanıtlar buldu. Ceres’in % 20 karbon kütlesi ile birleşen bu faktörler, organik kimya için doğru koşulları sağlayabilir.

Ceres

Ceres için gelecek planları

Bilim insanı Paul Schenk, “Occator Krateri, yaşamın diğer dünyalarda ortaya çıkması için gerekli koşullar hakkında bazı umut verici ipuçları tuttuğu için, bilim adamları Ceres’in en büyüleyici özelliğini daha da keşfetmek için bir kara gemisi göndermeyi umuyorlar” dedi.

Dawn, Ceres’i yörüngeden yalnızca 22 mil (35 km) en yakın yüksekliğe ulaşan bir uzay aracı olarak inceleyebilirdi, ancak bir örneği alıp yerinde veya uzay aracının içinde analiz ederek cüce gezegenin bileşimi hakkında daha fazla bilgi edinebilirdi. . Şu anda hiçbir uzay ajansının Ceres’e başka bir görev gönderme planı yok, ancak Dawn görevi sona erdiği için bu durum değişebilir.

Biliyor musun?

 • 2013 ile 2100 yılları arasında, Ceres’in Dünya’ya en yakın yaklaşımının 2032’de yaklaşık 1,6 Astrolojik Birim mesafede gerçekleşeceği tahmin ediliyor.
 • Piazzi aslen Ceres’e, Cerere Ferdinandae ismini vermek istedi. Bunun nedeni, varlığının en eski tapınağı olan Sicilya’da doğduğuna inanılan Romalı tarım tanrıçası İtalyan Cerere’yi onurlandırmak istemesiydi. İkinci dönem Ferdinandae, o zamanki Sicilya kralı Ferdinand’ı onurlandırmaktı. Ancak Ferdinandae, diğer uluslar tarafından kabul edilebilir değildi ve bu nedenle bırakıldı.
 • Nadir toprak elementi Seryum, Ceres’in adını aldı ancak daha sonra ikinci asteroid Pallas’tan sonra paladyum olarak yeniden adlandırıldı.
 • Ceres, yarım yüzyıl boyunca astronomi kitaplarında gezegen olarak sınıflandırıldı.
 • Ceres, Güneş Sistemimizdeki en küçük cüce gezegen unvanını taşıyor, ancak son keşifler Hygiea adında daha da küçük yeni bir cüce gezegen olabileceğini gösteriyor. Hygiea 1849’da keşfedildi ve bir asteroit olarak sınıflandırıldı. Ancak son gözlemler, onun aslında bir cüce gezegen olduğunu ortaya çıkarabilir.
 • Ceres, Kuiper Kuşağı’nda bulunmayan bilinen tek cüce gezegendir.


Leave A Reply