Çerkessk Nerededir? Rusya’da Yer Alan Çerkessk Kenti Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Çerkessk nerededir? Rusya’da yer alan ve Karaçay-Çerkes Otonom bölgesinin başkenti konumundaki Çerkessk kenti hakkında bilgiler.

Çerkessk

Çerkessk Kentinden Bir Görünüm

Çerkessk (Rusça: Черке́сск), Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti’nin başkenti Rusya’nın yanı sıra siyasi, ekonomik ve kültürel merkezidir. Nüfusu 129.069’dur (2010 yılında).

Daha önce Batalpashinskaya (1931’e kadar), Batalpashinsk (1934’e kadar), Sulimov (1937’ye kadar), Yezhovo-Çerkessk (1939’a kadar) olarak biliniyordu.

İsimler

Rusça’da, şehir Черке́сск (Čerkessk) olarak adlandırılır ve şehrin diğer büyük etnik gruplarının dillerinde benzer isimlere sahiptir. Karaçay’da Черкесск (Çerkessk) veya Черкесск шахар (Çerkessk şahar); Kabardey’de, Шэрджэс къалэ (Şărdjăs qală) veya Черке́сск (Čerkessk); Abaza’da Черкес къала (Čerkes q̇ala) veya Черкесск (Čerkessk); Nogai’de Шеркеш шахар (Şerkeş şahar), Ukraynaca ise Черкеськ (Čerkeśk).

Varlığının ilk yüzyılı için, Çerkessk bir stanitsa, 1825’ten 1931’e Batalpashinskaya stanitsa (Rusça: Баталпашинская станица Batalpašinskaja stanica) ve lakabı Pashinka (Пашинка Pašinka) olarak adlandırılan bir köy idi. (Баталпашинск Batałpašinsk) ve daha sonra hızlı bir şekilde 1934’te Rus SFSR Halk Komiserleri Konseyi Başkanı Daniil Sulimov için Yeşhovo-Çerkessk (Ежовк-Черчо-Черчо-Черков – Yeşhovo-Çerkessk) -Čerkessk) 1937’de NKVD başkanı Nikolai Yezhov için. Yezhov’un tutuklanmasıyla ilk “Yezhovo-” düşürüldü ve şehir 1939’da bugünkü adını aldı.

Tarih

Şimdi Çerkessk, 1804’te Kuban Nehri üzerinde bir Rus askeri kalesi olarak kuruldu, o zaman 1790’da Rus birliklerinin General Johann Hermann von Fersen (Ivan Ivanovich Herman fon Fersen) komutasındaki yerinde Çerkesya sınırı vardı. Osmanlı Batal Paşa’sını yendi. Batal Paşa üzerindeki zaferin onuruna kale Batalpashinskaya; toprak bir sur ve hendekle çevrili bir yinelemeydi. (Bir düşman lideri için kalenin isimlendirilmesi köylüleri Pashinka takma adını tercih etmeye yönlendirmiş olabilir.)

Advertisement

Çerkessk Nerededir? Rusya'da Yer Alan Çerkessk Kenti Hakkında Bilgiler

Yerleşimin kendisi, Rus Ordusu karakolunun yakınındaki Batalpashinskaya’nın Kazak stanitsa olarak kuruldu. Batalpashinskaya’nın ve modern Çerkessk’in resmi olarak tanınan yılı 1825’tir. Bununla birlikte, Khopyour ve Kuban alaylarından Kazak yerleşimcileri, yeni organize edilmiş stanitsa’ya 1826 baharından daha erken değil, gelmeye başladı. 1860 yılında, köy merkezi olarak belirlendi. Kuban Oblastı’ndan bir uyezd idi. Ancak 30 Aralık 1869 tarihli Çar Alexander II tarafından bir kararname köyü Batalpashinsk şehrine dönüştürdü, ancak karar hiçbir zaman uygulanmadı ve Batalpashinskaya Sovyet zamanına kadar bir stanitsa olarak kaldı. 1888’de köy Kuban’ın yedi biriminden birinin yeri oldu.

1922’de köy, RSFSR’nin Karaçay-Çerkes Otonom Oblastı ve 1926’da Çerkes Ulusal Okrug’u oldu. 1931’de şehir statüsü verildi ve adını Batalpashinsk olarak değiştirdi. Şimdiki adı Çerkessk’i 1939’da aldı. Şehir II. Dünya Savaşı sırasında (Büyük Vatanseverlik Savaşı) Nazi Alman Wehrmacht tarafından 11 Ağustos 1942’den 17 Ocak 1943’e Mavi Dava saldırısı kapsamında işgal edildi. Sovyetler Birliği’nin dağılışı ile birlikte ​​1991 yılında Karaçay-Çerkes Cumhuriyetinde yapılan reform sonrası Karaçay-Çerkes Otonom Oblastının başkenti oldu.


Leave A Reply