Çerkez Tavuğu Tarifi

0

Çerkez Tavuğu nasıl yapılır? Sofralarımızın müdavimlerinden olan Çerkez Tavuğu malzemeleri ve tarifi hakkında bilgiler.

Çerkez Tavuğu Tarifi

Advertisement

Çerkez Tavuğu Malzemeleri :

1 adet bütün halde tavuk
2 ve ya 3 dilim bayat ekmeğin iç kısmı
Sarımsak (2-3 diş)
Bir avuç ceviz içi
Su
Tuz
Karabiber

Çerkez Tavuğu Sosunun Malzemeleri:
Kırmızı Pul Biber (Bir tatlı kaşığı kadar yeterli olacaktır)
Zeytinyağı

Çerkez Tavuğu Tarifi / Nasıl Yapılır?

Advertisement

Tavuğu güzel bir şekilde yıkayın ve iyice temizlendiğinden emin olduktan sonra bir tencere içerisinde su ile birlikte haşlayın. Tavuğun iyicene yumuşamasını bekleyin. Yumuşayıp haşlanan tavuğun derilerini güzelcene sıyırıp ayırın. Derisi de alınmış olan tavuğu olabildiğince küçük parçalar halinde tiftik tiftik edin. Ne kemik ne küçük yağ parçaları gibi şeyleri güzelce ayıklayın.

Bundan sonra bir mutfak robotu yardımı ile sarımsakları, bayat ekmek dilimlerinin içini ve cevizleri püre haline getiriniz. Bu pürenin üzerine bir su bardağı kadar da tavuk suyu ilave ediniz. Bir miktarda tuz atın ve iyicene homojenize olana kadar karıştırın. Eğer çok fazla sert olur ise bir miktar daha tavuk suyu eklemenizi tavsiye ederiz.

Son olarak bu harca tiftiklenmiş olan tavukları da ekleyerek güzel bir şekilde Çerkz Tavuğu görünümü olacak şekilde hazırlayın. Daha sonra üzerine iri ceviz parçaları ile süsleyin. Bir kaç yaprak maydanıo ya da dereotu ile de süsleyebilirsiniz.

Zeytinyağı içerisine kırmızı pul biberleri atıp tavada iyice sos haline getirin. Kızdırılmış bu karışımı Çerkez Tavuğunuza sos olarak gezdirin.

Afiyet olsun.

Advertisement


Leave A Reply