Topraklı Priz Nedir? Ne Anlama Gelir? Özellikleri ve Yararları Nelerdir?

0
Advertisement

Topraklı priz nedir, ne demektir? Topraklı priz neden kullanmalıyız? Bu tarz prizlerin özellikleri nelerdir, nerede kullanılır?

Topraklı Priz

Her ev ve iş yerinde bulunan prizler, elektrikli cihazları çalıştırmak için kullanılan elektrik malzemesidir. Elektrikli aletlerin tamamını şebekeden gelen 220 Volt elektik ile çalışabilmesini sağlayan prizler, topraklı ve topraksız olmak üzere ikiye ayrılır. Günümüzde en çok tercih edilen priz ise topraklı prizlerdir. Peki topraklı priz ne demektir?

Topraklı Priz Nedir? Ne Anlama Gelir? Özellikleri ve Yararları Nelerdir?

Kaynak: pixabay.com

Topraklı prizler, normal prizlerden farklı olarak içerisinde bulunan ve mandal kıskacı adı verilen topraklama ünitesi sayesinde, elektrik kaçaklarını önlemek için kullanılır. Bu yüzden dış yüzeyi metal olan tüm elektrikli aletler için topraklı priz kullanılmalıdır. Çünkü olası bir elektrik kaçağında, elektrikli aletin dış yüzeyi metal olduğu için elektriği iletecektir. Bunun önüne geçmek ise prizden çıkan fazla elektriğin, elektrikli alete ulaşmadan önce toprağa iletir.

Normal zamanlarda toprak hattından elektrik geçmez. Sadece kaçak, aşırı yüklenme gibi durumlarda toprak hattında elektrik geçer ve nötrleşir.

Topraklı Priz Nedir?

Topraklı prizlerin şebekeden gelen elektrik akımını, elektrikli aletlere iletmesi için doğru akım gerekmektedir. Ülkemizde kullanılan prizler genellikle 10-16 amper aralığına sahiptir. Klima, su ısıtıcısı gibi yüksek akım gerektiren aletler, topraklı priz kullanmıyorsanız doğrudan sigortaya bağlanmalıdır. Eğer normal bir prize bağlarsanız, elektrik akımının yoğun olması nedeni ile, içerideki kablolar ısınır ve elektrik kaçaklarına ve yangın çıkma olasılığını arttırır. Eğer bu tarz elektrikli aletler için topraklı priz kullanıyorsanız, prizinizin bakımını yapmalısınız.

Topraklı Priz Nedir? Ne Anlama Gelir? Özellikleri ve Yararları Nelerdir?

Kaynak: pixabay.com

Eğer topraklı prizinizin çevresinde, elektrik akımının geçtiği deliklerde veya kablolarında oksitlenme olursa, topraklamada olsa da elektrik kaçakları yaratabilir. Topraklı prizler her ne kadar güvenli priz olarak adlandırılsa da, olası bir oksitlenmede, topraklama bir işe yaramayacaktır. Bu yüzden yüksek akım sağlayan elektrikli aletinizin takılı olduğu topraklı prizi her zaman kontrol edin ve olası bir oksitlenmede hemen değiştirin.

Advertisement

Topraklı priz kullanmak istiyorsanız, elektrikli aletin fişi, topraklı prize uygun mandal yuvası içermesi gerektiğini ve binanızda topraklama hattının olmasını dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde montajını yaptığınız topraklı priz bir işe yaramayacaktır.


Leave A Reply