Çernozyom (Çernozem) Nedir

0

Çernozyom nedir? Çernozyom hakkında bilgiler.

Çernozyom
Çernozyom ya da Çernozem orta kuşağın yarı kurak bölgelerinin nemli kesimlerinde geniş yayılma alanı gösteren verimli topraklara verilen isimdir. Rusya Federasyonu’nda batıda Ukrayna ve Karadeniz kıyısından kuzey ve kuzeydoğuya doğru geniş alanlara yayılırken Kuzey Amerika’da, Kanada’nın Alberta ve Saskatchewan eyaletlerinden ABD’nin Büyük Ovaları’ndan Teksas Eyaleti’nin ortalarına kadar uzanır. Arjantin, Avustralya, Mançurya ve Türkiye’nin kuzeydoğusunda da görülür. Rusçada “siyah toprak” anlamına gelen ve Rusya Federasyonu’nda geniş alanlar kaplayan bu topraklar, Rus bilim adamlarınca uzun süre araştırıldı.

Advertisement

1949 toprak sınıflamasında bölgesel topraklar grubuna sokulan çernozyom da siyah rengin koyuluğu organik maddenin zenginliğine bağlıdır. Tipik bir çernozyom profili iki tabakadan oluşur. Çayır otlarının hemen altından başlayan kara renkli A tabakası (yatay) fındık ya da kırıntı yapısındadır. A tabakası organik madde yönünden zengin olup kireçin topraktan uzaklaşması, nötr ya da hafif asit tepkimesi gösterir. Kahverengi sarımsı kahverengindeki B tabakasında üst tabakadan gelen baz ve kolloidler birikir, podsollardan farklı olarak, A’dan B’ye geçerken görülen A tabakası kireç yönünden zengin, yapısı prizmamsıdır.

Çernozyomlar kalsiyum yönünden zengin bir ana kaya üzerinde gelişmiştir. B tabakası altında yüksek oranda kalsiyum karbonat birikmesi görülür.

Çernozyomların oluşumunda iklim etmenleri önemli rol oynar. Bu toprakların bulunduğu alanda, genelde yazın sıcak, kışın soğuk iklim görülür. Kurak dönemde aşırı buharlaşma sonucu topraklar kuruduğundan, çernozyomlann üzerinde, ancak kuraklığa ve aşırı mineral tuzlarına dayanıklı çayır otları ve bozkır türleri gelişir. Orta enlemlerde çernozyomların gelişimine löslü topraklar önemli katkı sağlar. ABD, Kanada, Rusya Federasyonu ve Arjantin’de bu topraklarda ekilen buğday, arpa, yulaf, çavdar gibi tahıllardan yüksek verim alınır. Tipik çernozyom % 5-10 arasında humus içerir. 1-2 metre derinliğe kadar organik madde vardır. Aşırı yıkanma sonucu podsollaşma görülen bozulmuş çernozyom topraklara Karadeniz’in kuzeybatısında rastlanır.

Advertisement


Leave A Reply