Feminist Rahibe Hildegard Von Bingen Kimdir? Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Hildegard Von Bingen (Bingenli Hildegard) kimdir ve ne yapmıştır? Feminist rahibe Hildegard Von Bingen’in hayatı, eserleri ve besteleri hakkında bilgi.

Hildegard Von Bingen (Bingenli Hildegard)

Hildegard Von Bingen (Bingenli Hildegard)

Hildegard von Bingen, 16 Eylül 1098’de doğdu. Şair, yazar, besteci, ruhani lider, bilim insanı, rahibe ve feministtir.

Hildegard von Bingen birçok alanda adından söz ettirdi. Rahibe olmasına rağmen pozitif bilimler, müzik ve edebiyat ile uğraştı, yaşadığı dönemden günümüze pek çok eser bıraktı.

Ailesinin 10. çocuğu olarak dünyaya gelen Hildegard dönemin dini inanışları ya da ekonomik sebeplerden dolayı 8 yaşındayken kiliseye bağışlandı. Uzaktan akrabası olan Jutta adında bir rahibenin yanında eğitim almaya başlayan Hildegard okuma yazma öğrendi; edebiyata ve bilime merak duydu. Rahibe Jetta’nın vefat etmesinin ardından başrahibe olarak keşiş Volmar ile çalışmaya başladı.

Ünlü rahibelerin manastırı olan St. Disibod Manastırı’nda çalıştı. Yazdığı yazılar ve mektuplarla tanınan Hildegard keşiş Volmar’m ısrarlarına rağmen manastırdan ayrılmaya karar verdi. Rupertsburg’da bir manastır inşa ettirerek kendisi ile birlikte yaklaşık elli rahibeyi o manastıra taşıdı. Daha sonra yaptırdığı manastırın popüler olmaya başlaması nedeniyle Eibingen bölgesine yeni bir manastır yaptırarak o manastıra geçti. Yaptırdığı her iki manastırın plan ve yapım aşamasında çalıştığı için Hildegard mimarlık becerisi ile de anıldı.

Advertisement

Hildegard Von Bingen (Bingenli Hildegard)

Vizyon Görmesi

42 yaşına geldiğinde bir “vizyon” gördüğünü, Tanrı’nın ona bir emir verdiğini söyledi. Tanrı, Hildegard’a duyduklarını ve gördüklerini yazmasını emretmişti. Hildegard farklı alanlarla ilgili birçok yazı kaleme aldı. 1151-1158 yılları arasında doğa ve insan anatomisi üzerine “Doğa Bilgisi” (Physica) ve “Sağaltım Bilgisi” (Causae et Curae) adlı eserlerini kaleme aldı. Tıp ve botanik üzerine de yazan Hildegard’ın bilgilerinin birçoğu hâlâ geçerliliğini korumaktadır. Şifalı bitkiler, ağaçlar, taşlar üzerine yazdığı metinler Orta Çağ tıbbı hakkında bizlere pek çok ipucu verir.

Ordo Virtutum

Ordo Virtutum

Ordo Virtutum

Hildegard yazı alanındaki başarısını müzik alanında da gösterdi. Müzik dehası ile adından söz ettiren Hildegard, “Ordo Virtutum” adlı oratoryonun bestecisidir. Bu eser tarihin ilk müzikli dramasıydı. Bestelediği dini içerikli ve tek sesli eserleri ile evrensel uyuma ulaşmaya çalışmıştı. Hildegard von Bingen tarihte ilk kez feminist görüşe uygun metinler yazdı ve yaşadığı döneme göre oldukça cesur konular işledi. Bir rahibe olmasına rağmen kadınların cinsellik sırasında ruhen ve bedenen neler hissettiğini, ne tür değişimlere uğradığını ayrıntılı bir şekilde anlattı. Kadınların sadece üreme amacıyla cinsel birliktelik yaşamaması gerektiğini savundu.

Feminist olarak anılmasının bir başka nedeni ise Hz. Meryem ve Hz. İsa ile ilgili düşünceleriydi. Yaşadığı dönemde kadınların yakılması ya da öldürülmesine rağmen fikirlerini cesurca kaleme aldı. Kadınların kutsal olduğunu da şu nedene dayandırdı: Hristiyanlık dininde Tanrı’nın oğlu olarak kabul edilen İsa’yı Meryem doğurmuştur ve insanlar onu bir kadının suretinde tanımıştır. Bu yüzden Hildegard’a göre kadın tanrısal ve kutsaldır.

81 yıllık yaşamının bir gününü bile hastalıksız geçirmeyen Hildegard von Bingen, 1179’da hayata veda etti. Ölümünün binlerce yıl sonrasında bile yetenekli bir yazar olmasından dolayı düşüncelerini ve çalışmalarını aktarmayı başardı. Müzik alanındaki çalışmaları ise geniş kitleler tarafından hâlâ dinlenmeye devam etmektedir.

Advertisement


Leave A Reply