Drake Denklemi Nedir? Uzaylıların Varlığını Açıklayan Denklemin İncelemesi

0

Drake denklemi nedir? Frank Drake’in evrende yalnız olmadığımız yolunda ispat içeren denklemin açıklaması, değerleri hakkında bilgi.

1961 yazında Frank Drake hayatını değiştiren bir telefon aldı. Arayan, Ulusal Bilimler Akademisi Uzay Bilimleri Kurulu’nda biyolog olan Peter Pearman’dı. Pearman, Ozma Projesi konusunda hevesliydi ve Green Bank’ta diğer gezegenlerde yaşam arayışı için bir konferans düzenlemek üzere Drake ile birlikte çalışmak istedi.

drake denklemi

Drake ve meslektaşları seçkin bilim adamlarının bir listesini hazırladılar ve davet ettiler. Drake konferans konularının listesi yaptı ve büyüleyici bir şey fark etti: her önemli konu bir sayı olarak ifade edilebilir.

Bu sayıların birlikte SETI’deki en ünlü denklem haline dönüştüğünü fark etti (dünya dışı zeka arayışı):

Drake Denklemi:

N = R * · fp · ne · fl · fi · fc · L

burada:

  • N, uzayda algılanabilir medeniyetlerin sayısıdır
  • R * yeni yıldızların oluşma hızıdır
  • fp yıldızların gezegenlere oranıdır
  • ne, koşulların yaşam için uygun olduğu yıldız başına gezegen sayısıdır
  • fl hayatın gerçekte ortaya çıktığı gezegenlerin oranıdır
  • fi, akıllı bir medeniyetin geliştiği, yaşam içeren gezegenlerin oranıdır
  • fc tespit edebileceğimiz iletişim teknolojisi üreten akıllı medeniyetlerin oranıdır
  • L, iletişim kuran medeniyetin tespit edilebilir olduğu süre

Drake denklemi bilimin bir simgesi haline geldi – özellikle astronomi ve daha da önemlisi SETI. Drake, denklemleri t-shirtlerde ve diğer ürünlerde görünecek kadar kamusal hayal gücünü yakalayan Albert Einstein ve James Clerk Maxwell dahil olmak üzere elit bir grup bilim adamına katıldı.

Denklem şiddetli tartışmalara da yol açtı, çünkü denkleme eklenen “makul” değerlerin çoğu galaksimizin yaşamla dolup taştığını ve zaten bir medeniyet tespit ettiğimizi gösteriyor. Drake, dünya dışı bir uygarlığı ne kadar erken tespit edeceğimiz konusunda aşırı iyimserdi.

Frank Drake

Drake Denklemi Yenilendi

Adam Frank ve Woodruff Sullivan 2016 yılında Astrobiyoloji alanında yeni bir yaklaşım sunan bir makale yayınladılar. Diğer yıldız sistemlerinin gelişmiş gözlemlerinin mevcut olduğunu belirterek başladılar ve iki Drake denklem faktörünün daha iyi tahminlerini kolaylaştırdılar:

  • gezegenlerin yıldız fraksiyonunun, fp, şimdi 1.0 olduğu tahmin ediliyor, tüm yıldızların gezegenleri var
  • koşulların yaşam için uygun olduğu yıldız başına gezegen sayısının ne değeri ise şimdi 0,2 olduğu tahmin edilmektedir, yani beş gezegenden biri yaşamı destekleyebilir.

Frank & Sullivan, tek bir yaşanabilir gezegende gelişen bir teknolojik türün şansı 60 milyarda 1’den daha iyi ise, o zaman Samanyolu’nun başka bir yerinde başka bir dünyada teknolojik bir medeniyetin var olduğunu keşfetti.

Tüm gözlemlenebilir evrene bakıldığında, bir güneş sistemindeki teknolojik medeniyet olasılığı sadece trilyonda bir olsa bile, o zaman evrenin varlığı sırasında, on milyar gezegen teknoloji üreten yaşama ev sahipliği yapacaktı. Bu medeniyetlerden asla haber alamayabiliriz. Önümüzdeki birkaç bin yıl içinde kendi uygarlığımızın nükleer savaş veya başka bir faktör tarafından yok olma olasılığı sıfırdan önemli ölçüde yüksektir. Teknolojik medeniyetlerin birkaç bin yıl içinde kendilerini yok etmenin bir yolunu bulma olasılığını göz ardı edemeyeceğimiz için, kendi Samanyolu galaksimiz bin dünya dışı medeniyete ev sahipliği yapmış olsa bile, bunların hepsi şu an tükenme ihtimalindedir.

Drake denklemine “makul” sayılar koymak, dünya dışı uygarlıkların geçmişte var olduğunu, şu anda var olduğunu ve gelecekte var olacağını düşündürmektedir. Bununla birlikte, teknolojik medeniyetler sadece birkaç bin yıl sürerse, muhtemelen Samanyolu’nda yalnızız.

Öte yandan, uzun ömürlü medeniyetler radyo sinyallerini uzaya göndermeyi bıraktıkları bir aşamaya gelebilirler. Bu koşullarda, Samanyolu’nda şu anda gelişmiş medeniyetler sıkıntısı olmayabilir, ancak bunlar radyo astronomi tarafından tespit edilemez.


Leave A Reply