Cesur Yeni Dünya Kitap Özeti Konusu Hakkında Bilgi, Aldous Huxley

0
Advertisement

Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünya isimli kitabının konusu nedir? Cesur Yeni Dünya kitap özeti, kitap hakkında bilgi.

Cesur Yeni Dünya

Cesur Yeni Dünya

1932’de yayınlanan distopik bir roman olan Cesur Yeni Dünya, Modern Kütüphane, BBC ve The Observer gibi kuruluşlar tarafından sürekli olarak en iyi 100 İngilizce romanı arasında yer alan, Aldous Huxley’in belki de en ünlü ve kalıcı eseridir. Roman, Merkez Londra Kuluçkahanesi ve Koşullandırma Merkezi’nde bir turla başlar; burada Yönetmen, vatandaşların üretim hattı tekdüzeliğinden kaynaklanan toplumun “istikrarının” temel fikirlerini açıklar. Dünya Devleti’ndeki insanlar, kelimenin tam anlamıyla fabrikada yapılır; zevk almak için beyinleri yıkanır. Daha sonra, kendilerine büyük ölçüde önceden bilimsel olarak kontrol edilen zeka seviyelerine göre belirlenen beş ana kasttan birine atanırlar. Alfalar en üstte, ardından Betalar, Gama, Deltalar ve son olarak Epsilonlar geliyor. Bu rollere ve gerekliliğine, dünyayı yöneten on “Dünya Kontrolörü” tarafından karar verilir.

Kitabın Özeti

Cesur Yeni Dünya, Londra Merkez Kuluçkahane ve Koşullandırma Merkezi Direktörünün tesislerde bir grup genç öğrenciye tur düzenlemesiyle açılır. Bir montaj hattı, bilimdeki en son gelişmeleri kullanarak embriyolar oluşturur. Öğrenciler daha fazla bebek üretmek için çeşitli teknikleri görürler ve sürecin bebekleri çeşitli kastlara ayırırken izlerler. Bebekler şişelerinden çıkarıldıktan sonra Neo-Pavlovian şartlandırma ve hipnopedi ile şartlandırılır. Neo-Pavlovian şartlandırmasında bebekler kitap ve güllerle dolu bir odaya girerler. Bebekler kitaplara ya da güllere yaklaştıklarında, alarmlar ve sirenler çalar ve bebekler küçük bir elektrik şoku alırlar, bu da onları korkutur, böylece aynı eşyalarla ikinci kez karşılaştıklarında korku içinde geri çekilirler. Hipnopedide, bebeklere ve çocuklara uyurken birçok kez ahlaki ifadeler oynayarak öğretilir, böylece sözler her bireyin bilinçaltı bir parçası haline gelir.

Cesur Yeni Dünya

Ütopik Düzen

Batı Avrupa’nın Dünya Kontrolörü, Fordship Mustapha Mond ortaya çıkıyor ve öğrencilere eskiden nasıl olduğu hakkında bir ders veriyor. Ütopik dünya düzeni kurulmadan önce, insanların eskiden ebeveyn olduklarını ve canlı doğum yoluyla çocuk sahibi olduklarını açıklıyor. İlk dünya reformcuları bir şeyleri değiştirmeye çalıştı, ancak eski hükümetler onları görmezden geldi. Savaş şarbon bombalarının kullanımıyla sonuçlandı. Dokuz Yıl Savaşları denen dönemden sonra dünya ekonomik bir kriz yaşadı. Felaket yaşam koşullarından yorulan insanlar, sonunda dünya reformcularının kontrolü ele geçirmesine izin verir. Reformcular kısa süre sonra dini, tek eşliliği ve diğer birçok bireysel özellikleri ortadan kaldırırlar ve kast sisteminin getirilmesi ve soma kullanımıyla toplumu istikrara kavuştururlar. Soma, kişilerin rahatlaması için gram şeklinde verilen haplardır. Uyuşturucudan farkı ise size kısa süreli veya 1 haftaya kadar uzayacak şekilde tatile çıkmış hissi yaratmasıdır. Hapın etkisi geçtiğinde kullanan hasta veya kötü hissetmez. Bu haplar yöneticiler tarafından herkese hediye olarak dağıtılır.

Advertisement

Bernard Marx, montaj hattında fetüs olarak yanlışlıkla bir doz alkol aldığına inanılan kısa, koyu saçlı bir Alfadır. İş arkadaşları ondan hoşlanmaz ve aşağılayıcı tonlarda onun hakkında konuşur. Bernard, başka bir Alpha olan Lenina Crowne’a aşık olur. Bernard Lenina’ya Vahşi Rezervasyon’a birlikte gitmek için teklifte bulunmuştur. Lenina, son birkaç aydır Henry Foster’la çıkıyordur, ancak uzun süreli ilişkiler istenmediği için, Lenina, Bernard Marx ile Rezervasyonlar’a gitmeyi kabul ediyor.

İkisi, New Mexico’daki Vahşi Reservation olan Malpais’e gitmek üzere ayrılmak üzereyken Bernard, Kuluçkahane ve Koşullandırma Müdürü’nün onu İzlanda’ya göndermeyi planladığını öğrenir. Yönetmen bunu yaparken uzun zaman önce birlikte olduğu, gittikleri rezervasyonda kaybolan ve öldüğü sanılan bir kadın hakkında bir hikaye anlatır. Bernard ve Lenina oradayken, vahşiler gibi giyinmiş John adında tuhaf bir adamla karşılaşırlar. John, İngilizce bilen beyaz bir adamdır. Marx, bunun Yönetmen’in oğlu olduğunu ve öldüğü varsayılan kadının da John’un annesi Linda olduğunu bulur. Marx, Mond’u Linda ve John’u bilimsel amaçlar için medeniyete geri getirmelerine izin vermesi için ikna eder.

Cesur Yeni Dünya

John Londra’ya geliyor

Londra’ya geri döndüklerinde, Marx’ın yanında John’u getirmesi inanılmaz karşılanır. John normal doğumlu dünyaya gelmiştir ve vahşi olarak bilinir. Toplum partilerin yer alır ve müthiş ilgi görür. Bununla birlikte John, Lenina’ya aşık olur. Ancak onun tek eşlilik arayışının uygulanmadığı bir dünyada aşık olmak ona çok acı verir.. Depresyona girer ve artık Marx’a eşlik etmeyi reddederek yeni kazandığı sosyal konumunu etkili bir şekilde mahveder.

İşler doruğa ulaşmaya başladığında Lenina, kendisini Henry gibi eski taliplerini reddedecek kadar John’a aşık olmuş halde bulur.

John, annesi Linda’nın çok fazla soma aldığı için yatırıldığı hastaneye gider. Lindo ölmek üzere, hala soma sersemliği içinde sarhoştur. Onunla etkileşime geçmeye çalışırken, bir grup çocuk ölüm şartlandırma odasına alınır ve onların saygısızlıkları John’u daha da üzer. Annesi ölür ve John annesini kaybettiği için üzülürken bir çocuğu aşağı iter.

Advertisement

Daha sonra John, soma alan bir grup Deltayı uyandırmaya çalışarak bir isyan başlatmaya çalışır. Bunun yerine ona düşman olurlar. Helmholtz ve Bernard onu bulur ve yetkililer gelip kalabalığı yatıştırdıktan sonra üçü birlikte tutuklanır. Romanın son üç bölümü, Helmholtz, Bernard ve John’un, Mustapha Mond ile uzun sohbetinden oluşuyor ve sonunda bir diyalog haline geliyor.

Son bölümde, John kendini tecrit etme girişimininde bulunur. Bu girişim muhabirler, seyirciler ve film yapımcıları tarafından sürekli kesintiye uğrar. Sonunda tüm bu yaşadıklarıyla baş edemeyen John kendini asar.


Leave A Reply