Chantix İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Chantix İlaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Chantix İlaç yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Chantix İlaç neyi tedavi eder?

Chantix

Chantix

Kullanımları

Varenicline sigarayı bırakmanıza yardımcı olur. Başarı şansınızı artırmak için, bu ilacı eğitim, destek ve danışmanlık içeren bir sigara bırakma programı ile kullanın. Sigarayı bırakmak, kalp ve akciğer hastalığı ile kanser riskinizi azaltır. Vareniklin, nikotinin beyindeki sigara içmeyi istemenize neden olan etkilerini engelleyerek çalışır.

Bu ilacın risklerini ve faydalarını ve ayrıca sigarayı bırakmanın diğer yollarını (nikotin replasman tedavisi gibi) doktorunuzla tartışın.

Vareniklin, bu yaş grubunun sigarayı bırakmasına yardımcı olmadığı için 16 yaş ve altındaki çocuklar tarafından kullanılması önerilmez.

Chantix nasıl kullanılır?

Vareniklin almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Advertisement

Vareniklin’i kullanmanın farklı yolları vardır. Bunun bir yolu, bu ilaçla tedaviye başlamadan önce sigarayı bırakmak için bir tarih belirlemektir. Vareniklin’i bırakma tarihinden 1-2 hafta önce doktorunuzun önerdiği şekilde almaya başlayın. 3 gün boyunca günde bir kez bir 0,5 miligram tablet alın, ardından 4 gün boyunca günde iki kez bir 0,5 miligram tablete yükseltin. Yan etkilerin (mide bulantısı, alışılmadık rüyalar gibi) olasılığını azaltmak için doz yavaşça artırılır. Bu süre zarfında sigara içebilirsiniz. Bırakma tarihinde sigarayı bırakın. Tedavi süresinin geri kalanında (genellikle 12 hafta) doktorunuz tarafından reçete edilen dozu günde iki kez alın.

Vareniklin’i kullanmanın bir başka yolu da, sigarayı bırakmak için bir tarih seçmeden önce ilacı almaya başlamaktır. 0.5 miligramlık tabletlerle başlayın ve doktorunuzun önerdiği şekilde dozu artırın. Sigarayı bırakmak için tedavinin 8. ve 35. günleri arasında bir tarih seçin. Seçtiğiniz tarihte sigarayı bırakın. Tedavi süresinin geri kalanında doktorunuzun önerdiği dozu alın.

Bir bırakma tarihi seçemiyorsanız, doktorunuz sizi bu ilacı almaya ve tedavinizin sonunda bırakma hedefiyle kademeli olarak sigarayı azaltmaya yönlendirebilir. Doktorunuzun talimatlarını dikkatlice izleyin ve belirtildiği şekilde sigarayı azaltın.

Bu ilaç bir doz paketinde gelirse, dozaj paketindeki talimatları dikkatlice izleyin. İki tür dozaj paketi vardır: her biri bu ilacın farklı dozunu içeren bir başlangıç ​​paketi ve bir devam paketi. Bu ilaç bir şişeyle gelirse, doktorunuzun reçete etiketindeki talimatlarını dikkatlice izleyin. Bu ilacı nasıl alacağınızla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuz veya eczacınızla konuşunuz.

Bu ilacı yemek yedikten sonra ve bir bardak su ile ağızdan alınız. Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı reçete edilenden daha sık almayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecek ve yan etki riskiniz artacaktır. Günde iki kez 1 miligramdan fazla almayınız.

Ondan en iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için, onu her gün aynı saatte alın.

Advertisement

Birkaç haftalık tedaviden sonra sigara içmeye devam ederseniz doktorunuza söyleyin. 12 haftalık tedaviden sonra sigarayı bırakamıyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Başarılıysanız ve 12 haftalık tedaviden sonra sigarasızsanız, doktorunuz vareniklin ile 12 hafta daha tedavi önerebilir.

Yan etkiler

Mide bulantısı, baş ağrısı, kusma, uyuşukluk, gaz, kabızlık, uyku güçlüğü, olağandışı rüyalar veya tatta değişiklikler meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Doktorunuzun size yararının yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiği için bu ilacı reçete ettiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

Aşağıdakiler dahil ciddi yan etkileriniz varsa derhal doktorunuza söyleyin: ayaklarda / ayak parmaklarında yanma hissi, yürürken bacaklarda olağandışı ağrı.

Aşağıdakiler dahil çok ciddi yan etkileriniz varsa, vareniklin almayı bırakın ve derhal tıbbi yardım alın: nöbet, kalp krizi semptomları (göğüs / çene / sol kol ağrısı, nefes darlığı, olağandışı terleme gibi), felç belirtileri (vücudun bir tarafında zayıflık, konuşma güçlüğü, ani görme değişiklikleri, kafa karışıklığı gibi), kendine / başkalarına / etrafa zararlı davranışlar.

Nadiren vareniklin, ilacı bıraktıktan sonra bile ciddi zihinsel / ruh hali değişikliklerine neden olabilir. Bu ilacı alırken alkol almak, zihinsel / ruh hali değişiklikleri riskini artırabilir. Sigarayı bırakmanın kendisi de zihinsel / ruh hali değişikliklerine neden olabilir. Depresyon / intihar düşünceleri, ajitasyon, saldırganlık veya diğer alışılmadık düşünceler veya davranışlar gibi semptomlarınız varsa, vareniklin almayı bırakın ve derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler dahil ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: kızarıklık, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu, olası yan etkilerin tam listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Önlemler

Vareniklin kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek inaktif bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de böbrek hastalığı, zihinsel / duygudurum bozuklukları (şizofreni, bipolar bozukluk, depresyon gibi), kalp / kan damarı hastalığı (koroner arter hastalığı, periferik damar hastalığı, felç, nöbet gibi) söyleyin..

Advertisement

Bu ilaç başınızı döndürebilir, uykulu hale getirebilir, bilincinizi kaybedebilir veya konsantre olmanızı zorlaştırabilir. Alkol bu etkileri kötüleştirebilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba sürmeyin, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın.

Bu ilaç ayrıca sizi alkole karşı daha duyarlı hale getirebilir (artan sarhoşluk, alışılmadık davranışlar ve olan şeylerle ilgili sınırlı veya hiç hafıza dahil). Alkollü içecekleri sınırlayın. Bu ilacı alırken alkolün sizi nasıl etkilediğinin farkında olun.

Hamilelik sırasında bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri, ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etkiler riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bir listesini tutun ve doktorunuz ve eczacınız ile paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Sigara içmek vücudunuzun diğerlerinin yanı sıra insülin, teofilin, varfarin gibi belirli ilaçları uzaklaştırma şeklini etkileyebilir. Sigarayı bıraktığınızda, bu ilaçların dozlarının doktorunuz tarafından ayarlanması gerekebilir. Tüm doktorlarınıza ve eczacılarınıza sigarayı ve aldığınız tüm ürünleri bıraktığınızı söyleyin.


Leave A Reply