Charles Best Kimdir? Charles Best Hayatı Çalışmaları ve İnsülin Keşfine Katkıları

0
Advertisement

Charles Best kimdir ve ne yapmıştır? Charles Best’in hayatı, biyografisi, insülinin keşfine katkıları ve çalışmaları.

Charles Best

 • Doğum Günü: 27 Şubat 1899
 • Uyruğu: Amerika, Kanada
 • Doğduğu Ülke: Kanada
 • Doğduğu Yer: Pembroke, Ontario
 • Ünlü Buluşu: İnsülinin Keşfi (Frederick Banting ile birlikte)
 • Eş: Margaret Mahon (1900–1988);
 • Çocuklar: Charles Alexander Best, Henry Bruce Macleod Best
 • Ölüm Tarihi: 31 Mart 1978
 • Ölüm Yeri: Alameda County, California

Charles Herbert Best

Charles Herbert Best, diyabet tedavisinde en önemli dönüm noktalarından biri olan insülinin ortak keşfi olarak anılan Amerikalı-Kanadalı bir bilim adamıydı. Araştırma ekibinin bir parçası olmasına rağmen, o zaman mezuniyetini tamamlamadığı için yardımcı araştırmacılarıyla birlikte Nobel Ödülü’nü almadı. İnsülin keşfi ve Nobel Ödülü sahibi Frederick Banting, Best’in insülini keşfetme çabalarından derinden etkilendi ve bu çabaları onurlandırmak için Nobel Ödülü’nü paylaştı ve araştırmadaki çabalarını övdü. Best, iyi araştırma becerileri ve inanılmaz atletik becerilerle çok yetenekliydi. Profesyonel bir basketbol oyuncusuydu ve spordan aldığı ücretini akademik ücretlerini ödemek için kullandı. Best, Toronto Üniversitesi’nde profesör olarak çalıştı ve dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerden on sekiz fahri derece ile ödüllendirildi.

Çocukluk ve Erken Yaşam

Best, 27 Şubat 1899’da Kanada’nın West Pembroke kentinde doğdu. Babası Herbert Huestes Best bir doktordu ve annesi Luella Fisher’dı. En iyisi, 1916’da Toronto Üniversitesi’nde Bachelor of Arts derecesi kursuna kabul edildi, ancak Kanada ordusuna katılmak için çalışmalarını yarıda kesti. Kanada Ordusu’nun 2. Kanada Tank Taburu’nun bir parçası olarak 1. Dünya Savaşı’na katıldı ve savaştan sonra Toronto Üniversitesi’ne tekrar katılarak çalışmalarına devam etti. Best, 1921’de 22 yaşında fizyoloji ve biyokimya bölümlerinden mezun oldu. Aynı yıl, şeker hastalığının kontrolünde kullanılabilmesi için pankreasın bir insülin özü elde etmek için araştırmasında Frederick Banting ile çalışma fırsatı buldu.

Araştırmanın bir parçası olmasına rağmen, 1923 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nü Banting ve J. J.R. Macleod ile birlikte o zamanlar tıp diplomasını tamamlamadığı için alamadı. Ancak Banting, araştırmaya yaptığı katkıdan dolayı bir onur olarak ödülün kendi payını Best ile gönüllü olarak paylaştı. Best, 1918’de şeker hastalığından ölen halası için etkili bir diyabet tedavisi bulma konusunda kişisel bir ilgiye sahipti. Best ayrıca ‘kolin’ vitamini ve ‘histaminaz’ enzimini keşfetti ve trombozu tedavi etmek için antikoagülanları ilk kullananlardan biriydi. Best’in yetenekleri sadece akademisyenlerle sınırlı değildi; o da iyi bir sporcuydu. Profesyonel bir basketbolcuydu ve ücretini basketbol maçlarından elde ettiği kazançla ödedi. Bununla birlikte, asıl çağrısı bilim olan Best, bir atlet olmayı seçmedi ve Frederick Banting’in araştırma teklifini seçti ve yüksek rütbeli bir takımda oynama teklifini geri çevirdi.

Charles Best

Charles Best & Frederick Banting

İnsülinin keşfi

1921 baharı, Best’in hayatında bir dönüm noktası oldu. Bu sırada Dr. Banting, J.J.R.’yi ziyaret etmek için Toronto’ya gitti. Toronto Üniversitesi’nde fizyoloji profesörü olarak çalışan Macleod. Banting, Macleod’dan laboratuvarını araştırma çalışmaları için kullanma izni istedi. Başlangıçta şüpheci olsa da, Macleod sonunda Dr. Banting’in laboratuvarını kullanmasına izin vermeyi kabul etti ve ayrıca araştırmaya yardımcı olmaları için iki tıp öğrencisi, Charles Best ve Clark Noble’ı tahsis etti. Ancak, Banting’in yalnızca bir asistana ihtiyacı vardı ve bu yüzden kimi seçeceğine karar vermek için yazı tura attı. Madeni para Best’i tercih etti ve Banting’in araştırma asistanı oldu. Banting, Best’in araştırmadaki çabalarından derinden etkilendi ve keşfi için ona büyük bir itibar kazandırdı. Banting ayrıca Nobel Ödülü’nün yarısını Best ile paylaştı.

Advertisement

Kariyer Sonrası Keşfi

İnsülinin keşfine başarılı bir şekilde katıldıktan sonra Best, Macleod’un yerine 1929’da Toronto Üniversitesi’nde Fizyoloji profesörü olarak katıldı. Kurutulmuş insan kanı serumunu güvence altına almak ve kullanmak için bir Kanada programının oluşturulmasında etkili bir rol oynadı. Daha sonra Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü’nün “Tıbbi Araştırma Komitesi” nin danışmanı oldu.

Kişisel hayat

Best 1924’te Toronto’da Margaret Hooper Mahon ile evlendi ve çiftin iki oğlu oldu. Oğullarından biri, Sudbury’deki Laurentian Üniversitesi’nin başkanı olan saygın bir tarihçi olan Dr. Henry Best’ti. Charles Best, 31 Mart 1978’de Toronto’da öldü.

Ödüller ve onurlar

 • Best, 1948’de yabancı Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi’ne fahri üye olarak seçildi.
 • Tıbba olan katkılarından dolayı tanındı ve 1967’de Kanada Düzeninin (Order of Canada) Refakatçisi oldu.
 • Best, İngiliz İmparatorluğu Düzeni Sivil Bölümü komutanı olarak yerleştirildi ve ayrıca 1971’de Sahabeler Nişanı üyeliğine layık görüldü.
 • Best, ayrıca Royal Society of London ve Royal Society of Canada bursu ile ödüllendirildi.
 • Papalık Bilimler Akademisine seçildi ve bu onuru alan ilk Kanadalı oldu.
 • Ölümünden sonra 1994 yılında Kanada Tıp Onur Listesi’ne alındı.
 • Ayrıca ölümünden sonra 2004 yılında Ulusal Mucitler Onur Listesi’ne alındı.
 • Coquitlam, C.H.’deki Dr. Charles Best Secondary School gibi eğitim kurumları Toronto, Ontario ve British Columbia’daki Best Doğu Orta Okulu, C.H. Burlington, Ontario’daki Best West İlköğretim Okulu adını taşıyor.


Leave A Reply