Frederick Banting Kimdir? İnsülini Keşfeden Nobel Ödüllü Doktorun Hayatı

0
Advertisement

Frederick Banting kimdir ve ne yapmıştır? Frederick Banting’in hayatı, çalışmaları, inbsülini keşfi ve şeker hastaları için yaptıkları hakkında bilgi.

Frederick Banting

Kanadalı tıp bilimcisi Frederick Banting, kandaki şekeri düzenleyen ve diyabete (vücudun sağlıklı bir kan şekeri düzeyini korumakta zorluk çekmesine neden olan bir hastalık) yardımcı olan bir hormon olan insülinin kod çözücüsüdür. Bu keşif nedeniyle Banting, Nobel Ödülü alan ilk Kanadalı oldu.

frederik banting

Çocukluk

Frederick Grant Banting, 14 Kasım 1891’de Kanada’nın Alliston şehrinde, köklü bir çiftçi olan William Thompson Banting’e ve İrlanda’dan Kanada’ya taşınan Margaret Grant Banting’in çocuğu olarak doğdu. Beş çocuktan en küçüğü olan Banting, 1911’de Toronto Üniversitesi’ne teoloji (din eğitimi) yolunda giden bir sanat kursuna katılmadan önce yerel ilkokullara devam etti. Ancak doktor olmak istediğine karar verdi ve 1912 Tıp öğrencisi olarak kayıt yaptırdı.

I. Dünya Savaşı devam ederken, Banting 1915’te özel birliğe (en düşük askeri rütbe) tıbbi birliklere katılmak için üniversiteden ayrıldı. Bununla birlikte, doktorlara acilen ihtiyaç duyuldu ve çalışmalarını bitirmek için geri gönderildi, 1916’da mezun oldu.

1920’de Banting, Londra, Ontario’ya taşındı ve bir tıbbi ofis açtı. Bir akşam, bir kan hastalığı olan diyabetle mücadelede yeni keşiflerle ilgili bir makale okudu. Banting’in diyabete olan ilgisi, bir sınıf arkadaşının hastalık yüzünden öldüğü okul günlerinden kaynaklanıyordu. Bu olay onu derinden etkiledi ve hevesle araştırmaya değer olasılıklar aradı.

Advertisement

İnsülin çalışmasının başlatılması

1920’de Banting, fizyoloji profesörü Dr. J. J. R. Macleod (1876–1902) ile bir röportaj için Toronto’ya gitti. Banting fikirlerini ve midenin yakınında bulunan bir bez olan pankreas tarafından salınan sıvıları araştırma arzusunu anlattı. Laboratuardaki teorilerini deneme fırsatı için yalvardı, ancak Macleod reddetti, çünkü Banting’in araştırma konusunda hiç eğitimi olmadığını biliyordu. Banting, Macleod’u ikna etmeye çalışmak için birkaç kez Toronto’ya döndü. Sonunda, hevesinden ve kararlılığından etkilenen Macleod, yaz aylarında sekiz hafta boyunca laboratuvarın kullanmasına izin verdi. Macleod, Banting’in başarılı olması durumunda, en son kimyasal teknikleri bilen birinin onunla çalışması gerektiğini biliyordu. Fizyoloji ve biyokimya derslerini (biyolojik süreçlerin incelenmesi) tamamlayan Charles Best (1899–1978), Macleod bölümünde diyabetle ilgili bir sorun üzerinde çalışıyordu. Banting and Best tanıştı ve çalışmanın Best’in final sınavını takip eden gün 17 Mayıs 1921’de başlamasına karar verildi.

frederik banting

İnsülinin bulunduğu laboratuvarın bir çizimi

İnsülinin keşfi

Pankreas sekresyonlarının etkisini incelemek için diyabetik bir durum üretmeye yönelik ilk girişimler başarılı olmadı. Gözlemler, pankreas sekresyonlarından alınan sıvıların pankreastan yoksun hayvanlarda aranan dramatik etkiyi ürettiğine dair ikna edici kanıtlar bulunana kadar tekrar tekrar yapıldı. Tekrar tekrar aynı başarılı sonuçlar elde edildi ve Macleod yaz sonunda Toronto’ya döndüğünde, Banting ve Best’in Banting’in teorisini kanıtlamak için doğru hormonu (bir organ tarafından üretilen bir madde) yakaladığına ikna oldu. Hormonun adını önce isletin koydular daha sonra insulin olarak değiştirildi.

14 Kasım 1921’de Banting and Best, bulgularını Toronto Üniversitesi Fizyolojik Dergi Kulübü önünde sundu ve daha sonra o ay “Pankreasın İç Salgısı” başlıklı bir makale Laboratuvar ve Klinik Tıp Dergisi’nde yayınlanmak üzere gönderildi. Keşif haberi, dünyanın pek çok yerinden gelen şeker hastalarını ve ailelerini, bilim insanlarını Toronto’ya getirdi.

Nobel Ödülü

1923 yılında Banting, Macleod ile birlikte Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’nü aldı. Karakteristik cömertliği ile payını Best ile paylaştı. O yıl üniversite, Ontario Yasama Meclisinden özel bir bağışla Banting ve En İyi Tıbbi Araştırma Bölümü’nü kurdu. 1934 yılında Banting, İngiliz İmparatorluğu’nun şövalye komutanı oldu ve ertesi yıl Londra Kraliyet Cemiyeti üyesi seçildi.

İngiltere’ye bir savaş görevi sırasında, 21 Şubat 1941’de Newfoundland sahilindeki bir uçak kazasında öldü. Araştırma ve ilerlemeleri nedeniyle Banting, dünyadaki şeker hastalarının yaşamlarını iyileştirdi.

Sör Frederick Banting’in 125. Doğum Günü

Advertisement
14 Kasım 2016 tarihinde 125. Doğum gününde Google tarafından Doodle yapılarak onurlandırılmıştır. Doodle yukarıda görülmektedir.


Leave A Reply