Charles Chamberland Kimdir? Pasteur İle Çalışan Mikrobiyoloğun Buluşları

0
Advertisement

Charles Chamberland kimdir? Louis Pasteur ile birlikte çalışan mikrobiyoloğun, tıp dünyasına ve bilime katkıları, buluşları nelerdir, hakkında bilgi.

Charles Chamberland

Charles Chamberland (1851 – 1908), Louis Pasteur ile çalışan Jura bölümünde Chilly-le-Vignoble’dan bir Fransız mikrobiyologdu.

Charles Chamberland

1884 yılında, bugün Chamberland filtresi veya Chamberland-Pasteur filtresi olarak bilinen, sırsız porselen çubuk kullanan bir cihaz olan bir filtreleme türü geliştirdi. Filtre, bakterilerden daha küçük gözeneklere sahipti ve böylece, bir solüsyonun bakterilerden arınarak geçmesini mümkün kıldı. Bakteri filtrede kalırken ve bakteriler solüsyondan tamamen çıkarılabiliyordu. Ayrıca, 1879’da otoklav cihazının icadına yol açan bir araştırma projesine başlaması ile de bilinmektedir.

Charles Chamberland, Pasteur ile birlikte çalıştı ve şans eseri tavuk kolerası için bir aşı geliştirdi. Kendisine söylendiği gibi hastalığı bazı tavuklara enjekte etmeyi unutarak tatile gitti. Geri döndüğünde, yanında duran bakteri kavanozunu gördü ve yine de tavuklara enjekte etmeye karar verdi. Tavuklar şaşıracak şekilde ölmediler. Bunu, tavuklara taze bir form enjekte etmesini söyleyen Pasteur’e bildirdi. Taze formu aynı tavuklara enjekte etmeye devam etti ve tavuklar ölmediler. Bir aşı bulmuştu! Ayrıca zayıflatılmış bir hastalık formunun aşı görevi görebileceğini keşfetmişlerdi.

Chamberland Filtresi

Chamberland Filtresi

Advertisement

Yukarıdaki resimde, Pasteur ve Chamberland tarafından şarbon ve tavuk kolera üzerinde çalışırken kullanılan Chamberland filtresini görüyorsunuz.

Bu filtre türü, Louis Pasteur’ün meslektaşı ve Fransız mikrobiyolog Charles Chamberland (1851-1908) tarafından icat edildi. Chamberland, porselen gibi gözenekli malzemelerin hafifçe ısıtıldığında süspansiyon halinde ince parçacıkları tutabildiğini gösterdi. Bir cam tüpe bir parça porselen yerleştirerek, sıvılar için çağdaş tekniklerden daha iyi çalışan bir sterilizasyon süreci yarattı. Suyu arıtmak için de yararlıydı. Louis Pasteur (1822-1895) ve Chamberland, Fransız tarımı üzerinde büyük etkisi olan ve çok sayıda hayvanı öldüren iki hastalık olan tavuk kolera ve şarbon üzerinde birlikte çalıştılar. Hastalıkların mikrop teorisine dayanan deneylerinde Chamberland filtresini kullandılar.

Paris’te yaygınlaşan tifo ateşinin yayılmasına karşı savaşmak için, mikropları içme suyundan uzaklaştırmak için bu filtre, Chamberland Filter – Pasteur System kullanılmıştır. Aynı zamanda difteri ve tetanoz toksinlerinin keşfedilmesine olanak sağlayacak yeni bir araştırma aracıdır.


Leave A Reply