Charles Glover Barkla Kimdir? Ünlü Fizikçinin Hayatı ve Çalışmaları

0
Advertisement

Charles Glover Barkla kimdir ve ne yapmıştır? Elementlerin X-ışını spektrumunun karakteristiğini keşfeden fizikçinin hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi.

Charles Glover Barkla, 1917’de Nobel Ödülü kazanan İngiltere’den önde gelen deneysel bir fizikçiydi. Çalışma alanı Röntgen ışınlarının (X-ışınları) ve daha sonra X-ışını spektroskopisinin incelenmesini içeriyordu.

Charles Glover Barkla

Çocukluk ve Erken Yaşam

Glover Barkla, 7 Haziran 1877’de İngiltere’nin Widnes kentinde doğdu. Babası John Martin Barkla, Atlas Chemical Company’nin sekreteriydi. Annesi Sarah Glover, mütevazi bir ev hanımıydı.

Glover Barkla, okula başladığında son derece yetenekli bir çocuktu. Matematikteki inanılmaz becerileri ile okuldayken öğretmenlerini etkiledi.

Eğitim

Glover Barkla, Liverpool Enstitüsü’ne kaydoldu. Oraya ulaşmak için birden fazla burs kazandı. Dünyaca ünlü bir fizikçi olan Sir Oliver Lodge’un rehberliğinde Fiziğe devam etmeyi seçti. Glover Barkla 1899’da bir araştırma bursu kazandı ve onu Cavendish Laboratuarı’nda çalışacağı Trinity Koleji’ne götürdü. Bu değişim aynı zamanda onun ünlü Fizikçi Sir J.J. Thompson ile iletişim kurmasını sağladı.

Advertisement

Glover Barkla, Trinity okulunda yaklaşık iki yıl boyunca farklı malzemelerden EM dalgalarının hızını bulmak için çalıştı. Sonra King’s College, Cambridge’e geçti. Orada çalışırken, bir şapel korosunda şarkı söyledi ve bariton sesiyle seyircileri büyüledi. Glover Barkla, 1907’de yüksek lisans derecesini aldı.

Kariyer

Glover Barkla, Liverpool Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak başladı. Bu süre zarfında X-ışınları ile çalıştı ve ekibi ile karbon atomundaki elektron sayısını anladı. Glover Barkla, elektrik kavramlarıyla ustalık kazanması, kısa bir süre sonra gelişmiş bir elektrik kursunda Fizik okutmanı olmasına yardımcı oldu. 1911’e gelindiğinde Barkla, uluslararası alanda saygı duyulması gereken bir fizikçi olarak ün kazanmıştı.

Charles Glover Barkla

Glover Barkla 1913’te profesör olarak çalışmak için Edinburgh Üniversitesi’ne geçti. Hayatının geri kalanında bu işte çalışmaya devam etti. Bu zamana kadar, günümüz spektroskopisinin temelini oluşturan yasaların tümünü zaten geliştirmişti. Barkley’in kariyer belirleyici katkısı, her bir atomun sıcaklık gibi dış faktörlerden etkilenmeyen karakteristik bir spektruma sahip olduğunun keşfiydi.

1916’dan sonra dikkatini daha çok felsefe öğretimine odakladı.

Ödüller

Glover Barkla hayatında birçok onur ve ödül aldı. 1912 yılında Londra Kraliyet Cemiyeti üyesi oldu. İki yıl sonra Edinburgh Kraliyet Derneği üyesi oldu.

Advertisement

1917’de Glover Barkla, bir elementin X-ışını spektrumunun karakteristik özelliği olduğunu keşfettiği için Nobel Ödülü’nü kazandı. Aynı alanda yaptığı çalışmalardan dolayı Hughes madalyasını da kazandı.

Ay’ın kraterlerinden birine adı verildi.

Özel hayatı

Glover Barkla 1907’de Mary Esther Cowell ile evlendi. Çiftin iki oğlu ve bir kızı oldu. En küçük çocuğu Michael Barkla, 1943’te katıldığı II. Dünya Savaşı’nda öldü. Son derece dindardı ve çalışmalarının Tanrı’nın iradesi olduğuna inanıyordu. Glover Barkla 23 Ekim 1944’te Edinburgh’da öldü. 67 yaşındaydı.


Leave A Reply