Charles Péguy Kimdir?

0
Advertisement

Charles Péguy kimdir ve ne yapmıştır? Charles Péguy hayatı, biyografisi, eserleri, felsefesi ve şiirleri hakkında bilgi.

Charles Péguy

Charles Péguy; (d. 7 Ocak 1873, Orléans -ö. 5 Eylül 1914, Valleroy yakınları, Fransa), Hıristiyanlık, sosyalizm ve yurtseverliği kendine özgü biçimde birleştiren Fransız şair ve filozoftur.

Yoksul bir ailenin çocuğuydu. Péguy çok küçükken dul kalan annesi, tek başına ailenin geçimini sağlamaya çalışıyordu. Péguy liseyi bursla okuduktan sonra 1894’te felsefe öğretmeni olmak amacıyla Paris’teki Yüksek Öğretmen Okulu’na (Ecole Normale Supérieure) girdi. 1895’te sosyalizmin yoksulluk ve yoksunluğu ortadan kaldıracak tek yol olduğuna inanarak sosyalist oldu. Yaşamının sonuna değin dinsel inançlarına bağlı kalmakla birlikte, geleneksel bir Katolik olmaktan uzaklaştı. Dinsel ve sosyalist ilkelerini açıkladığı Jeanne d’Arc (1897) adlı üçlemesinin ilk oyununu da bu dönemde yazdı. Daha sonra, 1898’de kamuoyunda büyük bir tartışma doğuran Dreyfus Olayı‘nda etkili oldu. Dreyfus’un suçsuzluğunu kanıtlamaya çalışarak pek çok sosyalisti Dreyfus’un yanına çekti. Péguy, Dreyfus yanlısı propagandanın merkezi olan bir kitapçı dükkânı işletmenin yanı sıra, 1900’de Cahiers de la Quinzaine’i çıkardı. Bu dergi hiçbir zaman geniş bir okur kitlesine ulaşmadıysa da, 15 yıl boyunca Fransa’daki entelektüel yaşamı derinden etkiledi. Anatole France, Henri Bergson, Jean Jaurès ve Romain Rolland gibi önde gelen Fransız yazarlar bu dergide yazdılar.

Péguy, I. Dünya Savaşı’ndan önceki yıllarda birkaç deneme kitabı da yayımladı, ama olgunluk döneminin en önemli yapıtları şiirleriydi. Bunlar içinde en önemlileri, Jeanne d’Arc kitabındaki bazı sahneleri daha ayrıntılı olarak işleyen mistik bir düşünceyi yansıtan Le Mystère de la charité de Jeanne d’Arc (1910; Jeanne d’Arc’in Yardımseverliğinin Gizemi), Mystère des Saints Innocents (1912; Masum Azizlerin Gizemi) ve son yıllarının ürünü olan düşünsel ve dinsel ağırlıklı Eve’dir (1913; Havva). Aleksandren ölçüsüyle yazılmış 4 bin dizeden oluşan Eve’de, Péguy insanlığın durumunu Hıristiyan inançları açısından değerlendirir.

1. Dünya Savaşı patlak verince teğmen olarak orduya katılan Péguy I. Marne Çarpışması’nda öldü.

Advertisement

Leave A Reply