Çiğdem Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Çiğdem Yaylası nerededir? Sakarya, Hendek Çiğdem Yaylası nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

ÇİĞDEM YAYLASI

Eğer doğaya sevdalıysanız Çiğdem Yaylasını mutlaka görmelisiniz. Hele bir de çiçeğe, börtü böceğe meraklıysanız, fotoğraf makinenizi yanınıza almayı sakın unutmayın. Çünkü çiçeğin bin bir çeşidini görme şansına sahipsiniz. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında yayla çevresini kaplayan sarı ve mor renkleriyle çiğdemler, inanın hafızalarınızdan silinmeyecek manzaralar sunacak size. Bir halı gibi toprağı örten çiğdemlere basmaya kıyamayacaksınız.

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin en güzel on yaylasından biri seçilen Çiğdem Yaylası, ismini çiğdem çiçeklerinden almış. Yöre sakinleri ilkbaharda çiğdem açtığında “vargel”, yaz bitip sonbaharda yeniden filizlendiğinde ise “kalk gidelim” çiçeği olarak adlandırıyor. Abant Dağları’nın bir parçası olan Elmacık Dağı eteklerindeki Çiğdem Yaylası, 1400 metre yüksekliğe kurulmuş. Kayın, ladin, kestane, köknar ve çam ormanları ortasındaki geniş bir çayırlık alana konumlanan yaylanın batısında Keremali Tepesi yer alıyor. Ahşap yayla evlerinin bulunduğu yerleşimi süsleyen çimenliğe, yöre halkı “Topukotu” ismini vermiş. Yaz aylarında bazen sise bulanan yaylada bir de yatır var. Aksu, Göksu, Dikmen ve Dokurcun köylerinin ortak kullandığı yaylada her yıl temmuz ayında şenlikler düzenleniyor.

Çiğdem Yaylası’na ulaşım için iki alternatifiniz mevcut. İlkinde İstanbul – Ankara TEM yolunun Hendek çıkışından ayrılıp, güney yönünde devam ederek Çakallık Köyüne gelmeden sola dönülmesi gerekiyor. Daha sonra Sümbüllü Köyü içinden geçip Karadere Köyü’nün Dere Mahallesinden sağa sapılıyor. Artık orman içi bir yoldan yükselmeye başlayan rota Kadifekale, Güney, Eskiyatak, Yamaç, Dikmen, Kurtuluş köyleri üzerinden Turnalı Yaylasına erişiyor. Küçük bir göl bulunan bu şirin yayla geçildikten sonra Çiğdem Yaylasına varılıyor. İkinci seçenek ise TEM yolunun Akyazı ayrımından ayrılarak Dokurcun Köyüne ulaşmak ve yerleşimden sola dönerek virajlı toprak yoldan yükselmek. Çiğdem Yaylası, Sakarya il merkezine 70 kilometre uzaklıkta.

Advertisement

Leave A Reply