Çikolataca Konuşur Musun? Kitap Özeti İnceleme ve Karakterler, Cas Lester

0

Cas Lester’ın Çikolataca Konuşur Musun? isimli kitabının konusu nedir? Çikolataca Konuşur Musun? kitap özeti, karakterleri ve kitap analizi.

Çikolataca Konuşur Musun?

Kitap, 7. sınıf kızlarının arkadaşlıklarının ana karakter Jaz etrafında dönen iniş çıkışlarını anlatan bir hikayedir. Kitabın tamamı sadece bu konuda değil, baştan sona iç içe geçmiş pek çok konu kitapta çok iyi gözlemleniyor. Diğer pek çok katman, tüm hikayeyi hayata geçiren en önemli ilk olayı, yani hiç İngilizce bilmeyen Nadima’nın gelişini içerir.

Çikolataca Konuşur Musun?

Kitabın Özeti

Jaz’ın okuluna yeni bir kız geldiğinde, Jaz çok sevinir ve hemen ona kanı ısınır. Tek sorun, Nadima’nın hiç İngilizce bilmemesidir. Bununla birlikte, Jaz, bunun yoluna engel olarak çıkmasına izin vermeyecek türden bir kızdır ve tipik açık sözlü tavrıyla bu arkadaşlığın gelişmesini sağlamaya kararlıdır. Başlangıçta bu işe yaramış gibi görünür ve kızlar ortak bir müzik, film ve yemek, özellikle de çikolata sevgisiyle bağ kurarlar! Ancak daha sonra zorluklar, yanlış anlaşılmalar ve geçmiş travmaları araya girer ve Jaz sonuçlarla başa çıkmakta zorlanır.

Cas Lester, Jaz karakteriyle sevimli ama biraz kusurlu bir kız kahraman yaratmış. Bu kahraman, genç okuyucuların hemen vurgulayacağı türden. Yazar, hedef kitlesinin tutum, konuşma ve duygularını iyi yakalayan bir üsluba sahip. Yaklaşık 9 yaş üstü okurların, arkadaşlık sorunlarını ve ebeveynlerle olan farklılıklarını fark edecekleri bir tarz var. Kitabın, Jacqueline Wilson’ın kitaplarıyla bariz paralellikleri var ve bu nedenle bu hikaye muhtemelen Jacqueline Wilson hayranlarına hitap edecek.

Nadima sevimli, hoş bir karakter ve sınıfındaki diğer kızlar gibi okuyucunun da hemen kanı ısınıyor. Jaz daha yüksek perdeden, daha iddialı bir karakter ve hatta bazen biraz huysuz olabilir ve bazen okulda başı belaya girer. Ancak bu, konuşmak yerine saklamayı tercih ettiği güvensizlikleri maskeliyor. Disleksik, bazı okul ödevleriyle uğraşıyor ve bu durumu utanç verici buluyor. Aynı zamanda kendisine yeni bir en iyi arkadaşı olarak popüler ve kendine güvenen kız Kara’yı bulup onu terk eden, en iyi arkadaşı Lily’yi de özlüyor. Bu nedenle Nadima ile olan arkadaşlığı çok daha önemli ve kızlar çok hızlı bir şekilde güçlü bir bağ kuruyor. Ancak daha sonra bir bağış toplama etkinliği ve bir aile tarihi projesi, Jaz’ın aceleci tarzıyla daha da üzücü hale getiren sorunlara neden oluyor. Jaz, yeni ve sevgili arkadaşını kaybetme düşüncesiyle yıkılır ve işleri bir şekilde düzeltmeye karar verir.

Nadima’nın Öyküsü

Bu eğlenceli öyküye derinliğini ve etkisini veren, öykünün içindeki öyküdür. Nadima ve ailesi Suriyeli mülteci. Yazar kitabın ancak ikinci yarısında, okuyucunun Nadima’nın ailesinin İngiltere’ye gelmeden önce çektikleri acıların farkına varmasını sağlıyor. Yazarın kullandığı aldatıcı hafif dokunuş, bunun etkisini daha da etkileyici hale getiriyor. Bu, bu yaş grubu için tam olarak doğru seviyede ele alınır ve bugünün mülteci krizi üzerine bir tartışma için etkili bir başlangıç noktası olur. Kitap okullarda okutulabilecek harika bir hikaye. Kitapta, empatinin, genç okuyucularda sadece mülteciler, dini ve ırksal farklılıkların tanınması açısından değil, aynı zamanda arkadaşlık ve aile meseleleri açısından da gelişmesi sağlanıyor. Kitapta, mizah da var ve özellikle Jaz ile ağabeyleri arasındaki aile ilişkileri iyi çiziliyor.


Leave A Reply