Cildimizde Yaşayan Canlılar

0
Advertisement

Cildimizde hangi canlılar yaşar? Cildimizde sıklıkla yaşayan bakterilerin isimleri ve özellikleri, hastalık yapma yetenekleri hakkında bilgi.

Cildimizde Yaşayan Canlılar

Cildimiz milyarlarca çeşit bakteri ile doludur. Deri ve dış dokular çevre ile sürekli temas halinde oldukları için, mikroplar vücudun bu alanlarını kolonileştirmek için kolay erişime sahiptir. Deride ve saçta bulunan bakterilerin çoğu ya komensalistikdir (konakçıya yarar ya da zarar vermez) ya da mutualisttir (hem bakterilere hem de konukçu için faydalıdır).

Bazı cilt bakterileri, zararlı mikropların kalmasını önleyen maddeleri salgılayarak patojenik bakterilere karşı da koruma sağlar. Diğerleri, bağışıklık sistemi hücrelerini uyararak ve bir bağışıklık tepkisi başlatarak patojenlere karşı korur.

***Cildimizde yaşayan bakterilerin büyük çoğunluğu komensalistik veya mutualisttir.
***Komensalistik bakteriler bize yardım etmeyen veya bize zarar vermeyen, ancak ilişkiden yararlanan bakterilerdir. Mutualist bakteri bize yardım eder ve ilişkiden yararlanır.
***Cildimizde bulduğumuz bakteriler, yaşadıkları çevreye göre sınıflandırılır: yağlı cilt, nemli cilt veya kuru cilt.

Derideki bakteri suşlarının çoğu zararsız olsa da, diğerleri ciddi sağlık sorunları yaratabilir. Bu bakteriler hafif enfeksiyonlardan (apseler ve selülit) kan, menenjit ve besin zehirlenmeleri gibi ciddi enfeksiyonlarına kadar her şeye neden olabilir.

Deri bakterileri, içinde yaşadıkları ortamın türü ile karakterize edilir: yağlı bölgeler (baş, boyun ve gövde); nemli alanlar (dirsek kırışıklıkları ve ayak parmakları arasında); ve kuru alanlar (kolların ve bacakların geniş yüzeyleri).

Advertisement

Propionibacterium acnes

Propionibacterium acnes cilt ve saç foliküllerinin yağlı yüzeylerinde gelişir. Bu bakteriler aşırı yağ üretimi ve tıkanmış gözenekler nedeniyle çoğaldıkça aknelerin gelişmesine katkıda bulunur. Propionibacterium acnes bakterileri, sebasöz bezlerin ürettiği sebumu büyüme için yakıt olarak kullanır. Sebum, yağ, kolesterol ve diğer lipit maddelerin karışımından oluşan bir lipittir. Sebum, saçı ve cildi nemlendirdiği ve koruduğundan dolayı cilt sağlığı için gereklidir. Sebumun anormal üretim seviyeleri gözenekleri tıkadığı için akneye sebep olur, Propionibacterium acnes bakterilerinin aşırı büyümesine neden olur ve iltihaplanmaya neden olan beyaz bir kan hücresi tepkimesine neden olur.

Corynebacterium

Corynebacterium cinsi hem patojenik hem de patojenik olmayan bakteri türlerini içerir. Corynebacterium diphteriae bakterileri difteri hastalığına neden olan toksinler üretir. Difteri, tipik olarak boğaz ve mukoza zarını etkileyen bir enfeksiyondur. Bakteriler daha önce hasar görmüş cildi kolonileştirirken gelişen cilt lezyonlarıyla da karakterize edilir. Difteri ciddi bir hastalıktır ve ciddi durumlarda böbreklere, kalbe ve sinir sistemine zarar verebilir. Diferansiyel olmayan korynebakterilerin bile, baskılanmış bağışıklık sistemi olan kişilerde patojenik olduğu bulunmuştur. Menenjit ve idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilir.

Staphylococcus epidermidis

Staphylococcus epidermidis bakterileri, sağlıklı bireylerde nadiren hastalığa neden olan cildin zararsız sakinleridir. Bu bakteriler, polimer yüzeylerine yapışabilecek kalın bir biyofilm bariyeri (bakterileri antibiyotiklerden, kimyasal maddelerden ve diğer tehlikeli maddelerden veya durumlardan koruyan ince bir madde) oluşturur. Bu nedenle, S. epidermidis genellikle kateterler, protezler, kalp pilleri ve yapay kapaklar gibi implante edilmiş tıbbi cihazlarla ilişkili enfeksiyonlara neden olur. S. epidermidis ayrıca, hastane kaynaklı kan enfeksiyonunun önde gelen nedenlerinden biri haline geldi ve antibiyotiklere karşı giderek daha dirençli hale geliyor.

Advertisement

Staphylococcus aureus

Staphylococcus aureus, cilt, burun boşlukları ve solunum yolu gibi alanlarda bulunabilen yaygın bir cilt bakteri türüdür. Bazı suşlar zararsız olsa da, metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) gibi diğerleri ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. S. aureus tipik olarak fiziksel temas yoluyla yayılır ve bir enfeksiyona neden olması için cildin kesilmiş olması gerekir. MRSA en sık hastane konaklamalarının bir sonucu olarak elde edilir. S. aureus bakterileri, bakteri hücre duvarının hemen dışında bulunan hücre yapışma moleküllerinin varlığı nedeniyle yüzeylere yapışabilir. Tıbbi ekipman da dahil olmak üzere çeşitli yüzeylere yapışabilirler. Bu bakteri iç vücut sistemlerine erişir ve enfeksiyona neden olursa, sonuçları ölümcül olabilir.

Streptococcus pyogenes

Streptococcus pyogenes bakterileri tipik olarak vücudun cilt ve boğaz alanlarını kolonize eder. S. pyogenes, çoğu durumda sorun çıkmadan bu bölgelerde bulunur. Bununla birlikte, S. pyogenes, bağışıklık sistemi zayıflamış bireylerde patojen olabilir. Bu tür hafif enfeksiyonlardan hayatı tehdit eden hastalıklara kadar çeşitli hastalıklardan sorumludur. Bu hastalıkların bazıları boğaz ağrısı, kızıl, impetigo, nekrotizan fasiit, toksik şok sendromu, septisemi ve akut romatizmal ateşi içerir. S. pyogenes, vücut hücrelerini, özellikle kırmızı kan hücrelerini ve beyaz kan hücrelerini yok eden toksinler üretir. S. pyogenes, nekrotizan fasiit olarak bilinen şeye neden olan enfekte olmuş dokuyu tahrip ettikleri için “et yiyen bakteri” olarak daha popüler olarak bilinir.


Leave A Reply