Çıldır Nerededir?

0
Advertisement

Çıldır nerededir? Çıldır hangi ilimize bağlıdır? Çıldır ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

ÇıldırÇıldır;Ardahan İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir.2 bucağı (Doğruyol, Kurtkale), 42 köyü vardır. İlin doğusunda; kuzey ve kuzeydoğudan Gürcistan, doğudan Ermenistan, güneyden Kars, batıdan ilin Merkez, kuzeybatıdan Hanak ve Damal ilçeleriyle çevrilidir.

Dağlak ve engebeli yapıdaki ilçe toprakları üzerindeki en önemli yükseltiler, güneyde Kısır Dağı (3.197 m); kuzeybatıda Kel Dağı (3.033 m); doğuda kuzey-güney doğrultusunda uzanan Akbaba Dağı’dır (3.026 m). Sönmüş birer volkan olan bu dağların dorukları kar ve buzullarla kaplıdır. Kısır Dağı ve Akbaba Dağı arasındaki Çıldır Gölü’nün yanı sıra, kuzeyde Gürcistan sınırında Aktaş Gölü yer alır. Akbaba Dağı’ndan doğan Çıldır Çayı, sularını Kura Irmağı’na boşaltır. İlçenin öteki ırmakları, suları Çıldır Gölü’ne dökülen küçük dereciklerdir. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Kura Irmağı’nın suladığı tarım alanlarında buğday, arpa ve fiğ ekimi yapılır. Geniş otlaklar, hayvan besiciliğinin gelişmesine olanak sağlamıştır. Çıldır Gölü’nün kuzeydoğusunda, deniz düzeyinden 1.959 m yükseltide, Kars-Ardahan Karayolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 103 km uzaklıktadır.

Tarih: Tarihsel geçmişi Taş Çağı’na kadar uzanan ve eski adı Zarguna olan Çıldır, Cumhuriyet’ten sonra ilçe konumu kazandı (1924). Kars’a bağlı iken 27 Mayıs 1992’de Iğdır ile Ardahan Kars’tan ayrılarak il yapılınca Ardahan’a bağlandı.

Çıldır Gölü; Kuzeydoğu Anadolu’da tatlısu gölüdür. Yüzölçümü 115 km2, en derin yeri 128 m. Ardahan İli’nde, Çıldır İlçesi’nin güneydoğusunda, Akbaba Dağı’nın batısında, Gürcistan sınırı yakınında yer alır. Güneye doğru giderek daralan gölün fazla suları en güney ucundaki bir ayakla Arpaçay’a boşalır. Kars-Arpaçay-Çıldır-Ardahan Karayolu, gölün batı kıyısından geçer.

Advertisement

Leave A Reply