Çınar Ağacı Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Dünyanın hemen hemen her noktasında yetişen ve heybeti ile ünlü Çınar ağacı ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Çınar Ağacı

Yüksekliği 40 metreyi geçen ulu bir ağaçtır, el ayasını andıran geniş yaprakları ile  koyu gölge verir.

Anavatanı Anadolu olan çınar ağacı iki çeneklilerin çınargiller familyasındandır. Gövdesi, zamanla enli tabakalar halinde kalkabilen yeşilimsi külrengi kabuklarla örtülüdür. Çiçekleri bir evciklidir, yâni erkek ve dişi organları ayrı çiçeklerde, fakat aynı kök üzerindedir. Bu çiçekler ikisi, üçü birer sap üzerinde ceviz büyüklüğünde yumuşak topçuklar şeklindedir.

Çınar kolay yetişir, soğuklardan, dondan pek etkilenmez. Odunu daha çok yakacak için kullanılır. Tahtası, zamanla çatladığından, doğramacılıkta, pek işe yaramaz, nadir olarak yapı işlerinde faydalanılır. Çınar daha çok parkları, bahçeleri, ağaçlı yolları gölgelemek, süslemek için dikilir.

Çınar çok uzun ömürlü bir ağaçtır. 500 ile 2000 yıl kadar yaşar. Yaşlandıkça gövdesinde geniş yarıklar meydana gelir. Bu yarıklar bazı ulu çınarlarda küçük birer oda büyüklüğünde de olabilir.

Advertisement

Çınar Avrupa’ya Anadolu’dan geçmiş, Roma’nın Gollü’ler tarafından zapt edilmesinden sonra birçok Avrupa memleketlerine yayılmış, bir müddet sonra da ihmale uğrayarak azalmıştır. Ancak XVI. yüzyılda yeniden yetiştirilmeye başlanmıştır.


Leave A Reply