Cochabamba Nerededir? Cochabamba Şehrinin Tarihi ve Coğrafi Özellikleri

0
Advertisement

Bolivya’da bulunan Cochabamba kenti hakkında bilgiler. Güney Amerika’da yer alan Cochabamba şehrinin tarihi ve coğrafi özellikleri hakkında bilgiler.

Cochabamba, Bolivya’nın orta kesiminde kent, aynı adı taşıyan yönetim biriminin merkezi. Nüfusu 407. 825 (1992). Deniz düzeyinden 2.558 m yükseklite kuruludur. Kent; tahıl, meyve yönünden ve zengin sığır yetiştiriciliğinin yaygın olduğu bir tarım bölgesinin ticaret merkezidir. Üniversite, Bolivya Katolik Başpiskoposluğu, İspanyol döneminden kalma manastırlar, kentteki başlıca kültürel ve dinsel kurumlardır. 1574’te Villa de Oropeza adıyla kurulan kent, 1786’da bugünkü adını aldı.

Cochabamba, 2.558 metre rakımda , verimli ve verimli bir arazi vadisinde yer almaktadır . Ekin tarlaları ve değerli Pre- İnka ve İnka kalıntıları ile çevrili olan şehir, önemli bir tarım, ticaret ve sanayi merkezi olurken , kolonyal kişiliğini de koruyor . Bolivya’nın üç ana şehrinden biri olarak kabul edilir ve Santa Cruz de la Sierra ve Nuestra Señora de La Paz şehirleri ile birlikte Central Axis’in bir parçasını oluşturur.

Cochabamba, Tunari sıradağlarının eteğinde, Cochabamba bölümünün ve ülkenin merkezinde yer alan güzel bir vadide, ziyaretçilere ilginç doğal manzaralar sunan Güney Amerika’nın kalbi olarak kabul edilir.

Cochabamba

Cochabamba

Toponomi

Cochabamba adının kökeni iki Quechua kelimesinden gelir : q’ucha = göl ve panpa = düz. Daha sonra, zaman geçtikçe, tam olarak bilinmemekle birlikte, zaten İspanyolca olan Cochabamba adının resmi olarak, muhtemelen vaftizleri kaydederken, hangi anda konulduğu tam olarak bilinmemektedir. Başlangıçta yerlilerin, Kanas’ın varlığından dolayı Kanata olarak adlandırıldı . Daha sonra İnka Huayna Capac , İnka uygarlaştırma çalışmalarını genişleterek, Q’ochapanpa veya Kochaj-pampa’nın “llajta”sını kurarak bölgeyi önemli bir tarımsal üretim merkezi haline getirdi.

15 Ağustos 1571’de , Kaptan Gerónimo Osorio tarafından , aslen Oropesa’lı Viceroy Francisco Álvarez de Toledo’nun emriyle, Peru Valiliği’nin bir parçası olarak , ilk kez Villa Real de Oropesa adı altında iki kez kuruldu. bir tarımsal üretim merkezi oluşturma ve başta maden şehri Potosi olmak üzere bölgenin maden şehirlerine yiyecek sağlama amacı . İkinci temel, 1 Ocak 1574’te, yine Viceroy Francisco Álvarez de Toledo tarafından görevlendirilen Sebastián Barba de Padilla tarafından gerçekleştirildi.

Advertisement

Şehrin Tarihi

İnka öncesi zamanlar

Arkeolojik kalıntılara göre, Cochabamba vadisinde avcılar ve toplayıcılar yaşıyordu; Kalıntıların veya kalıntıların bulunduğu başka bir dönem, iki bin yıldan daha uzun bir süre önce daha iyi oluşturulmuş bir uygarlık dönemidir. 8 Neden bu vadileri doldurmayı seçtiklerini bilmek zor değil ve bunun nedeni verimli toprakları ve ılıman iklimi. Arkeolojik kalıntılar, Cochabamba vadisinin ilk sakinlerinin Kanas, Qutas, Chuwis ve diğerleri gibi farklı etnik gruplar olduğunu kanıtlıyor. Vadi, İspanyolların gelmesinden önce bu gruplar tarafından kalıcı olarak iskan edildi.

İnka zamanları

Daha sonra, İnkaların imparatorluğu büyük ölçüde bu vadi boyunca genişledi ve tarım, hayvancılık, askeri, metalurji, astronomi ve kültür gibi çeşitli disiplinlerde eğitim görmüş ve gelişmiş güçlü bir medeniyet oluşturmaya ulaştı.

Viceregal dönemi

İnka İmparatorluğu’nun İspanya tarafından fethi gerçekleştikten sonra , Peru valisi Francisco Álvarez de Toledo, 15 Ağustos 1571’de San Sebastián tepesinin eteğinde “Villa de Oropesa”nın Gerónimo Osorio’ya kurulmasını emretti.

Bugün bile tarihçilerin tatmin edici bir şekilde açıklayamadıkları nedenlerden dolayı, kurucunun ölümünden bir yıl sonra, 1573’te, görünüşe göre Osorio hükümeti sırasında zaten bir memur olan Sebastián Barba de Padilla , Viceroy’dan kendisine izin vermesini istedi. şehri yeniden buldu. Álvarez de Toledo’yu hangi argümanlarla ikna ettiği bilinmiyor ama buna izin verdi; Böylece 1 Ocak 1574’te mevcut Plaza 14 de Septiembre’de ikinci temel atıldı. Vadiye yerleşen ilk İspanyollardan biri 1542, Potosi Şehri’nde 1552’de kayıtlı bir tapunun ifadesine göre, toprakların çoğunu bölgenin etnik liderlerinden, üzerinde anlaşılan 130 pesoya satın alan. Casa de Mayorazgo olarak bilinen ikametgahı hala Cala Cala semtinde duruyor.

Cumhuriyet dönemi

Cercado eyaletinin bulunduğu Cochabamba departmanı (Cochabamba Şehri ), Antonio Jose de Hükümeti sırasında Chuquisaca , Potosi , Santa Cruz ve La Paz bölümleriyle birlikte 14 Eylül 1826 tarihli Yüksek Kararname ile kuruldu.

Advertisement


Leave A Reply