Çocuklarda Alerji Belirtileri ve Nedenleri

0

Çocuklarda alerji belirtileri ve nedenleri nelerdir? Alerji çeşitleri, korunma yöntemleri, alerjenler ve tedavisi hakkında bilgi.

Çocuklarda Alerji Belirtileri ve Nedenleri

Alerji, insanlarda normal olarak herhangi bir rahatsızlığa ya da zarara yol açmayan bir maddeye karşı, belirli kişilerde oluşan aşırı duyarlılıktır.. Alerjiler, bedenin hemen her bölümünü etkileyebilir ve çiçektozlarından tırnak cilasına kadar, çok çeşitli doğal ve yapay maddelerden kaynaklanabilirler.

Belirtilerinin tehlikeli olmasına ve en azından görüldükleri kişileri çok rahatsız etmelerine karşın, bir alerji tepkimesinin yaşamı tehdit edici duruma gelebilmesine çok ender rastlanır.

NEDENLER

Alerji tepkilerine yol açan pek çok madde vardır. “Alerji yapıcı” (alerjen) diye adlandırılan bu maddeler, besinleri ve besinlerdeki katkı maddelerini, ev ve sokak tozlarını, çiçektozlarını, tüyleri, hayvan kürklerini, böcek ısırmalarını da içeren çok geniş bir yelpazeye yayılır.

Alerjilerin aynı ailenin çeşitli üyeleri içinde görülmesine oldukça sık rastlandığından, herhangi bir (ya da birkaç) maddeye alerjiniz varsa, çocuğunuza da kalıtım yoluyla bu alerjiyi aktarabilirsiniz.

BELİRTİLER

Genel olarak, bir alerjinin belirtileri, bedenin alerjiye yol açıcı maddenin etkisinde kaldığı bölümlerinde görülür.

Sözgelimi, çiçektozu gibi havada uçan bir alerji yapıcının en şiddetli etkisi gözlerde, burunda ve solunum yollarında ortaya çıkar; burnun akmasına, hapşırmaya, soluk alıp-verme güçlüklerine yol açar.

Besin alerjileri, dudakların şişme-siyle, mide bozulmalarıyla, ishallerle kendini gösterir.

Bir metal alerjisi, genellikle deride, lastik alerjisiyse sözgelimi bir iç çama-şırındaki lastiğin çocuğun derisine değdiği yerde ortaya çıkan bir döküntüyle sonuçlanır.

Buna karşılık, kan dolaşımına giren bir alerji yapıcı, bedenin hemen her yerinde tepkilere yol açar. Bu durum özellikle besin alerjilerinde gözlenir: Döküntülere, egzamaya, astıma ya da aşırı duyarlılık tepkilerine yol açabilirler.

TEDAVİ

Alerjilerin kesin tedavisi henüz bulunamamıştır; bununla birlikte, durup dururken ortaya çıkabilecekleri gibi, apansızın kendiliklerinden yok olabilirler.

Genellikle bir alerji tepkisinin kesin nedenini belirlemek zordur. Soruna neden olan madde kesin biçimde belirlenebilmişse, çocuğunuz şanslı demektir: Alerji yapıcı maddelerle temasını önlemenizden başka şeye gerek kalmaz. Sözgelimi, çilek yemesini önleyebilir, kedi kıllarını temizleyebilir, banyo pudrasını değiştirebilirsiniz.

Doktorunuz, çocuğunuzu hangi alerji yapıcının etkilemekte olduğunu ortaya çıkarmanın en doğru yollarını size önerecek, ayrıca, belirtileri hafifletmek için bazı ilaçlar verecektir. Çocuğa krem, damla, tablet ya da losyon biçiminde verilebilecek pek çok antihistamin türevi vardır.

SIK RASTLANAN ALERJİLER

Alerji Alerji yapıcı Belirtiler, Tedavi Korunma
Astım Toz akarları (çok küçük hayvancıklar)  Hayvan kılları, çiçektozları Bazı besinler ve besin katkı maddeleri Solunum güçlüğü: Hırıltı Bronş genişleticiler Steroyitler Evi tozsuz tutun Çiçektozlarından sakının Alerji yapıcı besinlerden uzak durun
Temas  deri  iltihabı Alerji yapıcıyla, sözgelimi mücevherle, çamaşır sabunuyla temas Kaşıntılı, sulu kabartılı iltihap Doktorun yazacağı steroyitli kremler Alerji yapıcılarla temastan kaçının
Egzama Bazı besinler: özellikle inek sütü. un. yumurta bazı deniz ürünleri. Eller. yüz. boyun, kollar, bacaklarda döküntü; pullu görünümlü deri Deri için kremler ve vitamin tabletleri Alerji yapıcı maddelerden sakınmak için perhiz önlemleri alın
Besin alerjisi Hemen her besinden kaynaklanabilir; en yaygın olanlar süt. un. yumurtadır; ayrıca çilek, kabuklu deniz ürünleri, fındık, bazı besin katkı maddeleri de besin alerjisine neden olur. Mide bozukluğu, bulantı: ivegen tepki dil ve dudak şişmesine, ishale neden olur. Besin kan dolaşımına girerse, egzama döküntülerine yol açar Prick testi Eliminasyon testi Alerji yapıcıyı teşhis için provakasyon testi Perhiz yapın; alerji yapıcı besinlerden kaçının
Samannezlesi Çiçektozu: ya tek birçiçektozuna, ya da birçok farklı çiçektozuna tepki oluşabilir Ağrılı, kaşıntılı gözler; akıntılı ya da tıkalı burun; uzun süren ha’pşırmalar Alerjiyi belirlemek için Pick testi  Belirtileri hafifletmek için antihistamin iğneleri ve tabletleri Pencereleri kapalı tutun Çiçektozlarının havada uçuştuğu dönemlerde açık havadan sakının Güneş gözlüğü takın
Yarım başağrısı  (migren) Bazen peynir, kırmızı şarap, yulaf ezmesi neden olur; ama tek nedeni alerji değildir Gözleri kamaştıran başağrısı Şikâyetler besin alerjisine bağlıysa, eliminasyon testi Alerji yapıcı besinlerden sakının
Kurdeşen  (ürtiker) Besinler  Bazı bitkilere dokunmak Sıcak ve soğuk su Ortası beyaz, kırmızı, kaşıntılı kızartı Derideki belirtiler, gerekiyorsa antihistamin haplarıyla tedavi edilir Alerji yapıcılardan kaçının

BU YAZI SADECE BİLGİ VERMEK AMAÇLIDIR. DOKTOR TAVSİYESİ DEĞİLDİR. LÜTFEN DOKTORUNUZA BAŞVURUN.


Leave A Reply