Maroni Irmağı Nerededir? Maroni Irmağı ve Bölgesinin Tarihi ve Özellikleri

0
Advertisement

Güney Amerika’da bulunan Maroni Irmağı hakkında bilgiler. özellikle sınır anlaşmazlıkları yaşanan bir bölgede yer alan Maroni Irmağı özellikleri nelerdir?

Maroni Irmağı, Güney Amerika da ırmak. Uzunluğu 724 km’dir. Kuzeydoğu Brezilya Sınırı yakınında Tumucumaque Dağları’ndan doğar (Yukarı çığın İtani Irmağı adıyla anılır), kuzey doğrultusunda akarken Surinam-Fransız Guyanası arasındaki sınırı çizer. Albina yakınında bir delta oluşturarak Atlas Okyanusu’na dökülür.

Maroni Bölgesinden Bir Görünüm

Maroni, Guianan nemli ormanların ekolojik bölgesinden geçmektedir. Tumuk Humak Dağları’ndan doğar ve Fransa (Fransız Guyanası bölgesi) ile Surinam arasında (tartışmalı) sınırı oluşturur. Üst kısımlarında Lawa Nehri olarak da bilinir ve kaynağına yakın olarak Marouini Nehri ismini alır.

Nehrin Surinam tarafında, Galibi köyü yakınlarında, haliç bölgesinde iki doğa koruma alanı vardır. Kuşlar ve orada bulunan Deri Sırtlı Deniz Kaplumbağaları için koruma sağlanan bir alan olmuştur.

Bölgesel Anlaşmazlık

1860’da sınır sorunu gözden geçirmek için ortak bir Fransız-Hollanda komisyonu atandı. Komisyonun Hollanda tarafı J.H. Baron van Heerdt tot Eversberg, J.F.A. Van Rosevelt ve August Kappler, Fransız tarafını Luits Vidal, Ronmy, Boudet ve Dr. Rech oluşturdu. 1861’de aşağıdaki sonucu veren ölçümler yapıldı: Lawa’nın 436 m genişliğinde 35.960 m3 / dakika deşarjı vardı; Tapanahony’nin 285 m genişliğinde 20.291 m3 / dakika deşarj vardı. Böylece, Lawa Nehri, Maroni Nehri’nin ana suyu olduğu kararına varıldı.

Advertisement
Maroni Irmağı Haritası

Maroni Irmağı Haritası

1885’e kadar bu kararla ilgili herhangi bir sorun yaşanmadı. Ancak, Lawa ile Tapanahony arasındaki alanda altın bulunması yeni bir sınır çatışması yarattı. 29 Kasım 1888’de Fransa ve Hollanda, çatışmanın tahkime tabi olması gerektiği konusunda anlaştılar. Hakem olarak görev yapan Rusya’dan Çar III. Alexander, Lawa’nın Maroni’nin ana suyu olduğuna karar verdi ve bu nedenle sınır olarak görülmeli kararına vardı.

Ancak bu karar, Lawa’nın hangi nehrin kaynağı olduğu konusunda başka bir sorun yarattı. Hollanda, Marowini’yi (doğu kolları olan nehir) Lawa’nın kaynağı olarak görüyordu; Fransızlar, batıda daha ileride bulunan Litani’nin Lawa’nın kaynağı olduğunu düşünüyorlardı. Bu sorun hala çözülmedi.

Sayılarla Maroni Bölgesi

Maroni havzası 68.700 km²’dir. Adanın yukarısında Langatabbetje (nehrin ağzından 110 km uzaklıkta) bu alan 63.700 km²’dir. 1952 ve 1973 arasında, Langatabbetje yakınındaki ortalama deşarj yaklaşık 1.700 m³ / saniye idi. Minimum 95 m³ / saniye, maksimum 6.550 m³ / saniye idi. Haliç yaklaşık 90 km uzunluğundadır; haliçteki ortalama gelgit aralığı 2 metredir.

Maroni Irmağı

Maroni Irmağı

Keşifler

Maroni, Surinam’daki tüm nehirler üzerinde en kapsamlı şekilde incelenmiştir. 16. yüzyılda, halihazırda Lawrence Keymis, Thomas Masham, Antonio de Berrio ve Adriaen Cabeliau tarafından ve 17. yüzyılda Harcourt, Fisher ve De Vries tarafından haliçleri keşfeden gemiler vardı. 18. yüzyılda Mentell, Patris, Le Blond ve Heneman ve 19. yüzyılda Zegelaar, Jules Crevaux, Coudreau, Ten Kate, Joost ve diğerleri tarafından daha kapsamlı geziler ve keşifler yapıldı.


Leave A Reply