Çocuklarda Çölyak Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Neler Yapılmalıdır?

0
Advertisement

Çocuklarda çölyak hastalığı belirtileri nelerdir? Çölyak hastalığı ne kadar önemlidir, tedavisi nasıldır, dikkat edilmesi gerekenler.

Glutensiz Ekmek

Kaynak: pixabay.com

Çocuklarda Çölyak Hastalığı

Glütene karşı hassasiyet olarak da bilinen çölyak hastalığı, ince bağırsakların iç cidarındaki alerjik bir reaksiyondur. (Glüten yulaf ezmesi ve tahıllarda bulunan bir proteindir ve bu nedenle de normal bir rejimde sakınılması zordur). Hastalık halinde bağırsakların iç cidarı düz hale gelir ve besinlerin emilerek bünyeye iletilmesine mani olur. Değerli proteinler, kaloriler, vitaminler ve mineraller dışkıyla vücuttan atıldığı için çocuk kilo alamaz. Hastalığın belirtileri tahıllı besinler alınmasından birkaç hafta sonra ortaya çıkar. Çocuk yetersiz beslenmeden ötürü mutsuz ve huysuz olur. Durum teşhis edilmez ve rejim değiştirilerek çocuk tedavi edilmezse, hastalık gaz nedeniyle şiş bir karın ve kürdan gibi incecik kollar ve bacaklar haline dönüşür. Çocuğun kaba etleri etsiz ve zayıflıktan pörsümüş bir hale gelir.

Ne kadar önemlidir?

Çölyak hastalığı, çocuğun gelişmesini engellediği için zamanında farkedilmezse ciddi bir hale dönüşür.

Muhtemel belirtiler

• Sık, açık renkli, kötü kokulu, bol dışkı.
• İştahsızlık.
• Kilo almama.
• Gazdan dolayı şiş bir karın.
• incecik kol ve bacaklar.
• Huysuzluk ve halsizlik.
• Pörsük ve sarkık kaba etler.

Glutensiz Ekmek

Kaynak: pixabay.com

İlk olarak ne yapmalısınız?

1. Bebeğiniz tahıl yemeye son zamanlarda başlamışsa ve dışkısı kötü kokulu ve sık ise, dışkıyı suya atarak batıp batmadığına bakın.

2. Doktora danışmadan çocuğunuza glüten olmayan bir rejim uygulamayın. Belki de gereksiz yere çocuğunuzun protein alımını azaltıyor ve tıbbi danışmada bulunmadan yediklerini kısıtlayarak beslenme sorunu yaratıyor olabilirsiniz.

Advertisement

Doktora başvurmalı mısınız?

Çocuğunuz kilo almıyor ve dışkısı sık ve kötü kokulu ise olabildiğince çabuk doktora başvurun.

Doktor ne yapacaktır?

• Doktor, çölyak hastalığı teşhisi koyabilmek için kan ve dışkı analizi yaptıracaktır. Tahliller çölyak hastalığını belirliyorsa, çocuğunuz bağırsaklardan parça alınması için hastaneye yatırılabilir.

• Teşhis kesinleşirse, çocuğunuz hayatı boyunca glutensiz bir rejim uygulamak zorunda kalacaktır. Doktor, çocuğunuzun ne çeşit yiyecekler yiyebileceği hususunda size yardımcı olacaktır. Gerekli tedbirler alındığında, şaşırtıcı bir süratle olumlu tepki alırsınız. Birkaç gün içinde çocuğun huysuzluğu geçer, iştahı artar ve dışkısı normale döner.

Siz nasıl yardımcı olursunuz?

Yeni beslenme rejiminin uygulanmasında en iyi yöntem, çocuğun kendisini farklı hissetmemesi için glutensiz yemekleri bütün aile için hazırlamaktır. Pirinç gibi bazı besin maddelerinde glüten yoktur.

• Çocuğunuz büyüdükçe, sizin hazırladığınız glutensiz olduğunu kontrol etmediği yiyecekleri yememesi hususunda kendisini ikaz edin. Okul yemekleri, partilerdeki yiyecekler ve restorandaki yemekler sorun olacaktır, ancak planlı hareket ederek çocuğunuzun kendini anormal hissetmesini önleyebilirsiniz.

Advertisement


Leave A Reply