Çocuklarda Uyku Apnesi Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nedenler ve Tedavisi

0
Advertisement

Çocuklarda ve bebeklerde uyku apnesi nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir? Çocuklarda uyku apnesi nedenleri, çeşitleri ve tedavi için seçenekler.

Çocuklarda Uyku Apnesi

Pediatrik uyku apnesi, çocuğun uyurken kısa süreli nefes darlığı çektiği bir uyku bozukluğudur. Bu duruma sahip çocukların yaşı değişir, ancak çoğu 2 ila 8 yaş arasındadır.

uyuyan çocuk

İki tip uyku apnesi çocukları etkiler. Obstrüktif uyku apnesi, boğazın veya burnun arkasındaki bir tıkanıklıktan kaynaklanır. En yaygın tiptir.

Diğer tip merkezi uyku apnesi, beynin nefes almaktan sorumlu kısmı düzgün çalışmadığında ortaya çıkar. Solunum kaslarına normal sinyalleri nefese göndermez.

İki tip apne arasındaki bir fark, horlama miktarıdır. Merkezi uyku apnesi ile horlama meydana gelebilir, ancak obstrüktif uyku apnesiyle çok daha belirgindir çünkü hava yolu tıkanıklığı ile ilgilidir.

Advertisement

Çocuklarda uyku apnesi belirtileri

Horlama hariç, obstrüktif ve merkezi uyku apnesi semptomları temel olarak aynıdır.

Gece boyunca çocuklarda yaygın uyku apnesi belirtileri şunlardır:

 • Yüksek sesle horlama
 • uyurken öksürme veya boğulma
 • ağızdan nefes almak
 • uyku terörü
 • Yatak ıslatma
 • nefes darlığı
 • garip pozisyonlarda uyumak

Yine de uyku apnesi belirtileri sadece geceleri görülmez. Çocuğunuzda bu bozukluk nedeniyle huzursuz bir gece uykusu varsa, gündüz semptomları şunları içerebilir:

 • yorgunluk
 • sabah uyanma zorluğu
 • gün boyunca uykuya dalmak

Uyku apnesi olan bebeklerin ve küçük çocukların, özellikle merkezi uyku apnesi olanların horlamayabileceğini unutmayın. Bazen, bu yaş grubundaki uyku apnesinin tek belirtisi gün içinde çok uyku veya rahatsız uykudur.

Çocuklarda tedavi edilmeyen uyku apnesinin etkileri

 • Tedavi edilmeyen uyku apnesi, kronik gündüz yorgunluğuna yol açan uzun süreli rahatsız uykulara yol açar.
 • Tedavi edilmeyen uyku apnesi olan bir çocuk okulda dikkat etmekte zorluk çekebilir. Bu, öğrenme sorunlarını ve zayıf akademik performansı tetikleyebilir.
 • Bazı çocuklar da dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ile yanlış teşhis edilmelerine neden olan hiperaktivite geliştirir.
 • Bu çocuklar sosyal ve akademik olarak gelişmekte zorluk çekebilirler. Daha ciddi vakalarda, uyku apnesi büyüme ve bilişsel gecikmelerden ve kalp problemlerinden sorumludur.
 • Tedavi edilmeyen uyku apnesi yüksek tansiyona neden olarak inme ve kalp krizi riskini artırabilir. Ayrıca çocukluk çağı obezitesi ile ilişkili olabilir.

Çocuklarda uyku apnesi nedenleri

Obstrüktif uyku apnesi ile boğazın arkasındaki kaslar uykudayken çöker ve bir çocuğun nefes almasını zorlaştırır.

Çocuklarda obstrüktif uyku apnesinin nedeni genellikle yetişkinlerdeki nedenden farklıdır. Obezite yetişkinlerde ana tetikleyicidir. Aşırı kilolu olmak, çocuklarda obstrüktif uyku apnesine de katkıda bulunabilir. Ancak bazı çocuklarda, çoğunlukla genişlemiş bademcikler veya adenoidler neden olur. Ekstra doku hava yollarını tamamen veya kısmen tıkayabilir.

Advertisement

Bazı çocuklar bu uyku bozukluğu için risk altındadır. Pediatrik uyku apnesi için risk faktörleri şunları içerir:

 • aile uyku apnesi öyküsü olması
 • aşırı kilolu veya obez olmak
 • belirli tıbbi durumlara sahip olmak (serebral palsi, Down sendromu, orak hücre hastalığı, kafatası veya yüzdeki anormallikler)
 • düşük doğum ağırlığı ile doğmak
 • geniş bir dile sahip olmak
Merkezi uyku apnesine neden olabilecek bazı şeyler şunlardır:
 • kalp yetmezliği ve felç gibi bazı tıbbi durumlar
 • erken doğmak
 • bazı konjenital anomaliler
 • opioidler gibi bazı ilaçlar

Çocuklarda uyku apnesinin teşhisi

Çocuğunuzda uyku apnesi olduğundan şüpheleniyorsanız doktora görünmeniz önemlidir. Çocuk doktorunuz sizi bir uyku uzmanına yönlendirebilir. Uyku apnesini doğru bir şekilde teşhis etmek için doktor çocuğunuzun semptomlarını soracak, fizik muayene yapacak ve uyku çalışması planlayacaktır.

Uyku çalışması için çocuğunuz geceyi bir hastanede veya uyku kliniğinde geçirir. Bir uyku teknisyeni test sensörlerini vücutlarına yerleştirir ve ardından aşağıdakileri gece boyunca izler:

 • beyin dalgaları
 • oksijen seviyesi
 • kalp atış hızı
 • kas aktivitesi
 • nefes alma modeli

Doktorunuz çocuğunuzun tam bir uyku çalışmasına ihtiyacı olup olmadığından emin değilse, başka bir seçenek oksimetre testidir. Bu test, uyurken çocuğunuzun kalp atış hızını ve kanındaki oksijen miktarını ölçer. Bu uyku apnesi belirtilerini aramak için bir ilk tarama aracıdır.

Oksimetre testinin sonuçlarına göre, doktorunuz uyku apnesi tanısını doğrulamak için tam bir uyku çalışması önerebilir.

Uyku çalışmasına ek olarak, doktorunuz herhangi bir kalp rahatsızlığını dışlamak için bir elektrokardiyogram planlayabilir. Bu test çocuğunuzun kalbindeki elektriksel aktiviteyi kaydeder.

Yeterli test önemlidir çünkü uyku apnesi bazen çocuklarda göz ardı edilir. Bu, bir çocuk bozukluğun tipik belirtilerini göstermediğinde ortaya çıkabilir. Örneğin, horlama ve sık gündüz şekerleme yapmak yerine, uyku apnesi olan bir çocuk hiperaktif, sinirli olabilir ve ruh hali değişimleri geliştirebilir ve bu da davranışsal bir sorunun teşhisine neden olabilir.

Ebeveyn olarak, çocuklarda uyku apnesi için risk faktörlerini bildiğinizden emin olun. Çocuğunuz uyku apnesi kriterlerini karşılıyorsa ve hiperaktivite veya davranışsal problemler gösteriyorsa, uyku çalışması yapmak için doktorunuzla konuşun.

uyuyan çocuk

Çocuklarda uyku apnesi tedavisi

Herkes tarafından kabul edilen çocuklarda uyku apnesinin ne zaman tedavi edileceğini tartışan herhangi bir kılavuz yoktur. Belirtileri olmayan hafif uyku apnesi için doktorunuz durumu en azından hemen tedavi etmemeyi seçebilir.

Doktorunuz herhangi bir iyileşme olup olmadığını görmek için durumlarını bir süre izleyebilir. Bunu yapmanın yararları, tedavi edilmeyen uyku apnesinden kaynaklanan uzun süreli komplikasyon riskine karşı tartılmalıdır.

Advertisement

Bazı çocuklarda burun tıkanıklığını gidermek için topikal burun steroidleri reçete edilebilir. Tıkanıklık giderilene kadar sadece geçici olarak kullanılmalıdır. Uzun süreli tedavi için tasarlanmamıştır.

Büyümüş bademcikler veya adenoidler obstrüktif uyku apnesine neden olduğunda, bademciklerin ve adenoidlerin cerrahi olarak çıkarılması genellikle çocuğunuzun hava yolunu açmak için yapılır.

Obezite durumunda, doktorunuz uyku apnesini tedavi etmek için fiziksel aktivite ve diyet önerebilir.

Uyku apnesi şiddetli olduğunda veya ilk tedaviden (obstrüktif uyku apnesi için diyet ve cerrahi ve merkezi uyku apnesi için altta yatan durumların tedavisi) düzelme ile iyileşmediğinde, çocuğunuzun sürekli pozitif havayolu basıncı tedavisine (veya CPAP tedavisine) ihtiyacı olabilir. .

CPAP tedavisi sırasında, çocuğunuz uyurken burnunu ve ağzını örten bir maske takacaktır. Makine, hava yollarını açık tutmak için sürekli bir hava akışı sağlar.

CPAP, obstrüktif uyku apnesinin semptomlarına yardımcı olabilir, ancak tedavi edemez. CPAP ile ilgili en büyük sorun, çocukların (ve yetişkinlerin) sık sık her gece hantal bir yüz maskesi giymekten hoşlanmamasıdır, bu yüzden kullanmayı bırakırlar.

Obstrüktif uyku apnesi olan çocukların uykudayken giyebilecekleri diş ağızlıkları da vardır. Bu cihazlar çeneyi ileri konumda tutmak ve hava yollarını açık tutmak için tasarlanmıştır. CPAP genel olarak daha etkilidir, ancak çocuklar ağızlıklarını daha iyi tolere etme eğilimindedir, bu nedenle her gece kullanma olasılıkları daha yüksektir.

Ağızlıklar her çocuğa yardım etmez, ancak artık yüz kemiği büyümesi olmayan daha büyük çocuklar için bir seçenek olabilir.

Noninvaziv pozitif basınçlı ventilasyon cihazı (NIPPV) adı verilen bir cihaz, merkezi uyku apnesi olan çocuklar için daha iyi çalışabilir. Bu makineler yedek solunum hızının ayarlanmasına izin verir. Bu, beyinden nefes alma sinyali olmadan bile her dakika belirli sayıda nefes alınmasını sağlar.

Apne alarmları merkezi uyku apnesi olan bebekler için kullanılabilir. Bir apne atağı meydana geldiğinde alarm çalar. Bu bebeği uyandırır ve apneik bölümü durdurur. Bebek problemi aşarsa, alarma artık gerek yoktur.

Görünüm nedir?

Uyku apnesi tedavisi birçok çocuk için işe yarar. Cerrahi, bademcik ve adenoidleri genişleyen çocukların yaklaşık yüzde 70 ila 90’ında obstrüktif uyku apne semptomlarını ortadan kaldırır. Benzer şekilde, her iki tip uyku apnesi olan bazı çocuklar, kilo yönetimi veya bir CPAP makinesi veya oral cihaz kullanımı ile semptomlarında bir iyileşme görürler.

Advertisement

Tedavi edilmezse, uyku apnesi kötüleşebilir ve çocuğunuzun yaşam kalitesini etkileyebilir. Okulda konsantre olmaları zorlaşabilir ve bu bozukluk onları inme veya kalp hastalığı gibi hayatı tehdit eden komplikasyonlar için risk altına sokar.

Yüksek horlama, uykuda iken nefes almayı durdurma, hiperaktivite veya çocuğunuzda gündüz ağır yorgunluk hissederseniz, doktorunuzla konuşun ve uyku apnesi olasılığını tartışın.


Leave A Reply