Çocukluk Kitap Özeti, Karakterleri Hakkında Bilgi, Lev Tolstoy

0
Advertisement

Lev Tolstoy’un yazdığı Çocukluk kitabının özeti nedir? Çocukluk kitabının özeti, karakterleri ve analizi, kitap hakkında bilgiler.

Çocukluk

Çocukluk

“Çocukluk”, Leo Tolstoy’un ilk kez 1852’de yayınlanan bir romanıdır. Bu, onun yarı otobiyografik üçlemesinin ilk bölümüdür, ardından “İlk Gençlik” ve “Gençlik” gelir. Roman, Rus kırsalında geçiyor ve Vasya adında genç bir çocuğun hayatını anlatıyor.

Kitabın Özeti

On yaşındaki Nikolenka, hayatının en güzel zamanını, çocukluğunu anlatıyor.

Hikaye, Almanca öğretmeni olan öğretmeni Karl Ivanich’in tanıtımıyla başlar. Yaşlı ve bazen komik olan Karl Ivanich, sevgi ve takdirle tasvir edilir ve genç Nikolenka onu şükran ve minnet duygularıyla anar. Nikolenka’nın babası Moskova’ya taşınacaklarını söylediğinde, Karl Ivanich bu habere çok üzülür, çünkü bu onun için artık öğretmeninden ayrılacağı anlamına gelir, ancak baba eski öğretmeni yanlarında Moskova’ya götürmeye karar verir.

Kahramanın en büyük sevgisi ve en içten duyguları annesine yöneliktir. Nikolenka’nın annesinin melek benzeri bir görüntüsü tüm hikayede izlenir. İyi huylu, samimi ve sevgi dolu bir insandır.

Advertisement

Nikolenka’nın babası, karısı gibi bir insan değildir ve anlatıcının da belirttiği gibi, genellikle kumar oynamaya daldığı ve ahlaksız bir yaşam sürdüğü için karısına tamamen sadık değildir. Moskova’da Nikolenka, büyükannesinin ve bazı akrabalarının Nikolenka’nın annesinin tüm bu yıllar boyunca ne kadar sefil ve zavallı olması gerektiğine dair bir konuşmasına kulak misafiri olur, ancak kadın muhtemelen kocasının yaptıklarından şüphelenmiyor; bu yüzden herhangi bir ajitasyon göstermiyordur. Ancak daha sonra, kadının kocasına yazdığı son mektuptan, kocasının kumar oynamasıyla ilgili her şeyi bildiği ve derin bir üzüntü duyduğu ortaya çıkar – kayıpları veya kazançları sebebiyle değil, ancak böyle bir günaha olan bağımlılığından.

Moskova’da yaşamak, sürekli annesini özlediği için Nikolenka’ya pek zevk vermez. Böyle akşamlardan birinde güzel Sonechka’ya aşık oldu. Geç saatlere kadar yatağında yatan Nikolenka, tüm hayatını Sonechka ile nasıl geçireceğinin hayalini kurar.

Moskova’da altı ay geçirdikten sonra köyden annenin çok hasta olduğunu ve hiç umut olmadığını bildiren bir mektup alırlar. Köye geldikleri gün Nikolenka’nın annesi ölür. Evlerine keder yerleşir. Cenazeden birkaç gün sonra tüm aile Moskova’ya taşınır.

Annesinin ölümüyle Nikolenka’nın mutlu çocukluk günleri sona erer.

Karakterler

Nikolenka İrtenyev

Hikayenin kahramanı Nikolenka Irteniev. On yaşında ve mutlu çocukluğunu anlatıyor. Nikolenka, para ve aylaklık dünyasında samimiyetini ve cömertliğini korumayı başaran nazik bir çocuktur.

Volodya

Volodya, Nikolenka’nın ağabeyi. Birlikte babalarıyla birlikte Moskova’ya taşınırlar. Volodya sadece on üç yaşında.

Advertisement
Anne

Nikolenka’nın annesi onun için en değerli kişidir. Onun saf ruhuna ve nazik kalbine hayran kalıyor ve onu her zaman büyük bir şefkatle anıyor.

Baba

Nikolenka’nın babası da iyi bir adamdır, ancak sık sık kumara dalar ve karısını çok üzer. Baba, Nikolenka’ya anne kadar cüretkar değildir, ancak yine de çocuk, kendisine asla kaba veya haksız davranmayan babasına sevgi ve iyi tavır gösterir.

Natalia Savishna

Natalia Savishna, annenin eski hizmetçisidir. Nikolenka, annesini kimsenin Natalia Savishna kadar sevmediğinden emin. Anneyi büyüttü ve ona çok bağlıydı.

Karl İvaniç

Karl Ivanich, Almanca öğretmenidir. Köyde Irtenievs ailesiyle birlikte yaşıyor ve baba çocukları Moskova’ya götürdüğünde, Karl Ivanich onlarla birlikte gidiyor. O iyi huylu bir insandır.


Leave A Reply