Cole Porter Kimdir? Amerikalı Besteci ve Şarkı Sözü Yazarı

0
Advertisement

Cole Porter Kimdir? Amerikalı besteci ve aynı zamanda şarkı söz yazarı da olan Cole Porter hayatı ve eserleri hakkında bilgiler.

Cole Porter

Cole Porter (d. 9 Haziran 1892, Peru, Indiana – ö. 15 Ekim 1964, Santa Monica, California, ABD), ABD’li besteci ve şarkı sözü yazarı. Amerikan müzikaline coşkulu bir canlılık kazandırmıştır.

Milyoner bir spekülatörün torunuydu. Altı yaşında keman, sekiz yaşında piyano dersleri aldı. On yaşındayken Gilbert ve Sullivan’ın yapıtları türünde bir operet besteledi. Ertesi yıl, bestelediği bir vals yayımlandı. Harvard Hukuk Okulu’na (1914) devam etti ve Harvard Lisansüstü Sanat ve Bilimler Okulu’nda (1915-16) müzik öğrenimi gördü. 1916’da See America First (Önce Amerika’yı Gör) müzikaliyle Broadway’e adımını attı.

Daha sonra Kuzey Afrika’ya gitti ve Fransız çöl birliklerine sunduğu programlar nedeniyle Croix de Guerre nişanıyla ödüllendirildi.

Eserleri

Fifty Million Frenchmen (1929; Elli Milyon Fransız) adlı yapıtıyla Broadway’deki konumunu pekiştirdi. Sunduğu gösteriler arasında, The Gay Divorcee (1932; Şen Dul), Anything Goes (1934; Her Şey Mubah), Dubarry Was a Lady (1939; Dubarry Bir Hanımefendiydi), Panama Hattie (1940), Shakespeare’in The Taming of the Shrew‘ sundan (Hırçın Kız, 1934, 1946) uyarladığı Kiss Me Kate (1948; Öp Beni Kate), Can-Can (1953; Kankan) ve Silk Stockings (1955; İpek Çoraplar) sayılabilir. Ayrıca çeşitli filmler için “I Get a Kick Out of You” (1934), “Begin the Beguine”, “I’ve Got You Under My Skin” (1936), “In the Stili of the Night” (1937) ve “I Concentrate on You” (1940) gibi etkileyici şarkılar ve şarkı sözleri yazdı.

Advertisement

Özellikle başarılı olduğu dizi şarkı türünde en ünlü yapıtlan “Let’s Do It” ile “You’re the Top”tı (1934). Porter nükteli, incelikli anlatımlı ve iç uyaklı şarkı sözü yazmada büyük bir ustaydı. Ira Gershwin ve Lorenz Hart’la birlikte W. S. Gilbert’in tiyatro geleneğini ABD ortamına uyarladı. Yapıtları popüler şarkı türünün en ince ve gelişkin örnekleri arasındadır. 1937’de ata binerken geçirdiği bir kazanın ardından 30 kez ameliyat oldu ve sonuçta bir bacağı kesildi. Yaşam öyküsü Night and Day (1946; Gece Gündüz) filminde işlendi. Onun şarkılarına dayalı The Decline and Fail of the Entire World as Seen Through the Eyes of Cole Porter Revisited (Yeniden Ziyaret Edilen Cole Porter’ın Gözüyle Tüm Dünyanın Gerilemesi ve Çöküşü) revüsü 1965’te Broadway’de sahnelendi ve uzun süre gösterimde kaldı.


Leave A Reply