Colmar Freiherr von der Goltz Kimdir

0

Colmar Freiherr von der Goltz kimdir? Ünlü Alman generali Baron von der Goltz ve ya bizdeki adı ile Golç Paşa hakkında kısa bilgi.

Colmar von der Goltz (12 Ağustos 1843 – 19 Nisan 1916 Bağdat Irak) ünlü Alman generali ve askerlik konuları yazarıdır. Osmanlı ordusunda çeşitli rütbelerde hizmetlerde bulunmuştur.

Colmar Goltz, Doğu Prusya’da doğdu. Kurmay subay olarak orduya katılıp birçok savaşlarda bulundu. 1870’ten sonra Berlin’deki Genel Kurmay Başkanlığı savaş kısmında çalışmaya başladı. Bu devrede askerlikle, bilhassa 1870 savaşları ile ilgili önemli eserler verdi. Ayrıca, Fransızca’dan, askerlikle ilgili çeviriler de yaptı.

Colmar Goltz 1883’te Osmanlı devleti hizmetine girmiştir. Ülkemizde “Golç Paşa” diye anılır. Önceleri yarbay rütbesiyle orduda çalıştı, yavaş yavaş mareşalliğe kadar yükseldi, Genel Kurmay ikinci başkanı oldu ordunun ıslahına, modernleşmesine çalıştı. Birinci Dünya Savaşı’nda 1915-1916 yıllarında Birinci ve Altıncı Osmanlı Orduları’na kumanda etti. Bir ara işgal altındaki Belçika’ya askeri genel vali atanan Goltz Paşa büyük Türk dostu olarak tanınmıştır. Hatıraları Türkçe’ye çevrilmiştir. Oğlu da değerli Alman generallerindendir.

Colmar Freiherr von der Goltz (Golç Paşa)

Colmar Freiherr von der Goltz (Golç Paşa)


Leave A Reply