Columbus O’Donnell Iselin Kimdir?

0
Advertisement

Columbus O’Donnell Iselin kimdir ve ne yapmıştır? Columbus O’Donnell Iselin hayatı, biyografisi, okyanus bilimine katkıları hakkında bilgi.

Columbus O’Donnell Iselin

Columbus O’Donnell Iselin; (d. 25 Eylül 1904, New Rochelle. New York – ö. 5 Ocak 1971, Vineyard Haven, Massachusetts, ABD). ABD’li okyanusbilimcidir. Massachusetts’teki Woods Hole Okyanusbilim Enstitüsü yöneticisi olarak (1940-50 ve 1956-57) kurumun olanaklarını 10 kat geliştirmiş ve enstitüyü dünyadaki benzerleri arasında en ön sıralara getirmiştir.

New Yorklu bir banker ailesinden (babasının dedesi Metropolitan Operası’nın ve Metropolitan Sanat Müzesi’nin kuruluşuna katkıda bulunmuştu) gelen Iselin 1926’da Harvard Üniversitesi’ni bitirdi; lisansüstü çalışmasını da 1928’de orada tamamladı. 1926’dan başlayarak yazları kendi yatı ve mürettebatıyla Labrador’a ve Kuzey Kutup Bölgesi’ne gezilere çıktı; Harvard Karşılaştırmalı Zooloji Müzesi için malzeme topladı. Harvard’da okyanusbilim bölümünün başkan yardımcılığını yürüttü (1929-48) ve Karşılaştırmalı Zooloji Enstitüsü’nün okyanusbilim araştırmacılığını üstlendi. Bu görevlerini sürdürürken 1932’de, yeni açılan Woods Hole Enstitüsü’ne katıldı; 1939’dan sonra Harvard’da okyanusbilim dersleri vermeye başladı.

1940’ta Woods Hole’un müdürü olduktan sonra, savaş sırasında ABD Deniz Kuvvetleri’nin sağladığı fonlarla enstitüyü ve enstitünün bütçesini geliştirme olanağı buldu. Savaş sırasında yapılan çıkarma harekâtlarını etkileyen öğelerin saptanması, okyanus akıntıları, sualtı patlamalarının etkileri gibi araştırmaların yerini, 1946’dan sonra, balık kaynaklan, akıntı dinamikleri, okyanus taban profilinin çıkarılması gibi araştırmalar aldı. Iselin daha sonra Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (1959-70) ve Harvard Üniversitesi’nde (1960-70) okyanusbilim profesörü oldu.

Advertisement

Leave A Reply