Coumadin İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Coumadin ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Coumadinin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Coumadin neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Coumadin

Coumadin

Kullanımları

Bu ilaç kan pıhtılarını (derin ven trombozu-DVT veya pulmoner embolus-PE gibi) tedavi etmek ve / veya vücudunuzda yeni pıhtıların oluşmasını önlemek için kullanılır. Zararlı kan pıhtılarını önlemek, inme veya kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olur. Kan pıhtısı geliştirme riskinizi artıran durumlar arasında belirli bir tür düzensiz kalp ritmi (atriyal fibrilasyon), kalp kapakçığının değiştirilmesi, son kalp krizi ve bazı ameliyatlar (kalça / diz protezi gibi) bulunur.

Warfarin genellikle “kan inceltici” olarak adlandırılır, ancak daha doğru terim “antikoagülan” dır. Kanınızdaki belirli maddelerin (pıhtılaşma proteinleri) miktarını azaltarak kanınızın vücudunuzda sorunsuz bir şekilde akmasına yardımcı olur.

Coumadin nasıl kullanılır?

Warfarin almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde bir kez, doktorunuz veya diğer sağlık uzmanları tarafından belirtildiği gibi yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın. Tam olarak belirtildiği gibi almak çok önemlidir. Dozu arttırmayın, daha sık almayın veya doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe kullanmayı bırakmayın.

Advertisement

Dozaj, tıbbi durumunuza, laboratuvar testlerine (INR gibi) ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Sizin için doğru dozu belirlemek için bu ilacı kullanırken doktorunuz veya diğer sağlık uzmanınız sizi yakından izleyecektir.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın.

Warfarin alırken dengeli, tutarlı bir diyet yemek önemlidir. Bazı gıdalar varfarinin vücudunuzda nasıl çalıştığını etkileyebilir ve tedavinizi ve dozunuzu etkileyebilir. K vitamini (brokoli, karnabahar, lahana, brüksel lahanası, lahana, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler, karaciğer, yeşil çay, belirli vitamin takviyeleri gibi) yüksek gıda alımında ani büyük artışlardan veya düşüşlerden kaçının. Kilo vermeye çalışıyorsanız, diyet yapmadan önce doktorunuza danışın.

Bu ilaç cilt ve akciğerlerden emilebildiğinden ve doğmamış bir bebeğe zarar verebileceğinden, hamile olan veya hamile kalabilen kadınlar bu ilacı kullanmamalı veya tabletlerden tozu solumamalıdır.

Yan etkiler

Bulantı, iştahsızlık veya mide / karın ağrısı oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Advertisement

Bu ilaç, kan pıhtılaşma proteinlerinizi çok fazla etkiliyorsa ciddi kanamaya neden olabilir (alışılmadık derecede yüksek INR laboratuvar sonuçları ile gösterilir). Doktorunuz ilacınızı durdursa bile, bu kanama riski bir haftaya kadar devam edebilir. Olağandışı ağrı / şişlik / rahatsızlık, olağandışı / kolay morarma, kesik veya diş etlerinden uzun süreli kanama, kalıcı / sık burun kanaması, alışılmadık derecede ağır / uzun menstrüel akış, idrar, kan öksürme, kanlı veya kahve telvesi gibi görünen kusma, şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi / bayılma, olağandışı veya kalıcı yorgunluk / halsizlik, kanlı / siyah / katran dışkı, göğüs ağrısı, nefes darlığı, yutma güçlüğü gibi durumlarda hemen doktorunuza bildirin.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza söyleyin: kalıcı bulantı / kusma, şiddetli mide / karın ağrısı, sararma gözleri / cilt.

Bu ilaç, etkileri küçük kan pıhtılarına (genellikle tedavinin başlangıcında) yol açarsa nadiren çok ciddi (muhtemelen ölümcül) sorunlara neden olmuştur. Bu, tedavi edilmezse cerrahi veya amputasyon gerektirebilecek ciddi cilt / doku hasarına yol açabilir. Belirli kan rahatsızlıkları (protein C veya S eksikliği) olan hastalar daha büyük risk altında olabilir. Bu nadir fakat ciddi yan etkilerden herhangi biri oluşursa derhal tıbbi yardım alın: ciltte ağrılı / kırmızı / morumsu lekeler (ayak parmağı, meme, karın gibi), böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarındaki değişiklik gibi) ), görme değişiklikleri, karışıklık, konuşma bozukluğu, vücudun bir tarafında zayıflık.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Varfarin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: kan bozuklukları (anemi, hemofili gibi), kanama sorunları (mide / bağırsak kanaması, beyinde kanama gibi), kan damarı bozuklukları (örn. anevrizma olarak), son zamanlarda büyük yaralanma / cerrahi, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, alkol kullanımı, zihinsel / ruh hali bozuklukları (hafıza sorunları dahil), sık düşme / yaralanmalar.

Tüm doktorlarınızın ve diş hekimlerinizin warfarin aldığınızı bilmesi önemlidir. Ameliyattan veya herhangi bir tıbbi / diş prosedüründen önce, doktorunuza veya diş hekiminize bu ilacı aldığınızı ve kullandığınız tüm ürünler hakkında (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) söyleyin.

Kaslara enjeksiyon yapmaktan kaçının. Bir kas içine enjeksiyon yaptırmanız gerekiyorsa (örneğin, grip aşısı), kolda verilmelidir. Bu şekilde, kanamayı kontrol etmek ve / veya basınç bandajları uygulamak daha kolay olacaktır.

Bu ilaç mide kanamasına neden olabilir. Bu ilacı kullanırken günlük alkol kullanımı mide kanaması riskinizi artıracak ve bu ilacın nasıl çalıştığını da etkileyebilir. Alkollü içecekleri sınırlayın. Güvenli bir şekilde ne kadar alkol içebileceğinizi doktorunuza veya eczacınıza sorun.

İyi beslenmediyseniz, 2 günden uzun süredir ateş, kusma veya ishale neden olan bir hastalığınız veya enfeksiyonunuz varsa veya herhangi bir antibiyotik ilacı kullanmaya başlarsanız, derhal doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Bu ilaç ağır kanamaya neden olabilir.

Kesilme, çürük veya yaralanma riskini azaltmak için, güvenlik tıraş makineleri ve tırnak kesiciler gibi keskin nesnelerle büyük dikkat gösterin. Tıraş sırasında elektrikli tıraş makinesi ve dişlerinizi fırçalarken yumuşak bir diş fırçası kullanın. Temas sporları gibi faaliyetlerden kaçının. Düşerseniz veya kendinize zarar verirseniz, özellikle de başınıza vurursanız, hemen doktorunuzu arayın. Doktorunuzun sizi kontrol etmesi gerekebilir.

Advertisement

Varfarin tedavinizi izleyen doktor veya sağlık uzmanı tarafından özel olarak yönlendirilmedikçe, warfarin içeren birden fazla ilaç almamaya dikkat edin. Yaşlı yetişkinler bu ilacı kullanırken kanama riski daha yüksek olabilir.

Bu ilacın, doğmamış bir bebeğe ciddi (muhtemelen ölümcül) zarar vermesi nedeniyle hamilelik sırasında kullanılması önerilmez. Bu ilacı alırken ve ilacı bıraktıktan sonra 1 ay boyunca güvenilir doğum kontrol formlarının kullanımını doktorunuzla tartışın. Hamile kalırsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuza bildirin. Hamileliği planlıyorsanız, hamile kalmadan önce durumunuzu doktorunuzla yönetme planını tartışın. Doktorunuz hamilelik sırasında kullandığınız ilaç türünü değiştirebilir.

Bu ilaç cilt ve akciğerlerden emilebildiğinden ve doğmamış bir bebeğe zarar verebileceğinden, hamile olan veya hamile kalabilen kadınlar bu ilacı kullanmamalı veya tabletlerden tozu solumamalıdır.

Bu ilacın çok az miktarda anne sütüne geçebilir, ancak emen bir bebeğe zarar vermesi olası değildir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Warfarin birçok reçete, reçetesiz, vitamin ve bitkisel ürünle etkileşime girer. Bu, cilde veya vajina veya rektumun içine uygulanan ilaçları içerir. Aşağıda listelenen etkileşimler olası tüm ilaç etkileşimlerini içermez. Warfarin ile etkileşimler genellikle “kan inceltici” (antikoagülan) etkide artış veya azalma ile sonuçlanır. Doktorunuz veya diğer sağlık uzmanınız, ciddi kanama veya pıhtılaşma sorunlarını önlemek için sizi yakından izlemelidir. Warfarin alırken, aldığınız ilaçlarda, vitaminlerde veya bitkisel ürünlerde meydana gelen değişiklikleri doktorunuza veya eczacınıza söylemeniz çok önemlidir.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: imatinib, mifepriston.

Aspirin, aspirin benzeri ilaçlar (salisilatlar) ve steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (ibuprofen, naproksen, selekoksib gibi NSAID’ler) varfarine benzer etkilere sahip olabilir. Bu ilaçlar warfarin tedavisi sırasında alınırsa kanama problemleri riskini artırabilir. Tüm reçeteli / reçetesiz ürün etiketlerini (ağrı giderici kremler gibi cilde uygulanan ilaçlar dahil) dikkatlice kontrol edin, çünkü ürünler NSAID veya salisilatlar içerebilir. Ağrı / ateş tedavisinde farklı bir ilaç (asetaminofen gibi) kullanma konusunda doktorunuzla konuşun. Düşük doz aspirin ve ilgili ilaçlar (klopidogrel, tiklopidin gibi), kalp krizi veya inme önleme gibi belirli tıbbi nedenlerle doktorunuz tarafından reçete edilirse devam etmelidir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Bu ilaç teofilin seviyelerini ölçmek için belirli bir laboratuvar testine müdahale ederek muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olabilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply