Cozaar İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Cozaar ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Cozaarın yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Cozaar neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Cozaar

Cozaar

Cozaar ne için kullanılır?

Losartan, yüksek tansiyonu (hipertansiyon) tedavi etmek ve böbrekleri diyabetten kaynaklanan hasarlardan korumaya yardımcı olmak için kullanılır. Ayrıca yüksek tansiyonu ve genişlemiş bir kalbi olan hastalarda inme riskini azaltmak için kullanılır. Yüksek tansiyonu düşürmek, felç, kalp krizi ve böbrek problemlerini önlemeye yardımcı olur. Losartan, anjiyotensin reseptör blokerleri (ARB’ler) adı verilen bir ilaç sınıfına aittir. Kan damarlarını gevşeterek çalışır, böylece kan daha kolay akabilir.

Bu ilacın sıvı formunu kullanıyorsanız, her dozdan önce şişeyi iyice çalkalayın. Özel bir ölçüm cihazı / kaşık kullanarak dozu dikkatlice ölçün. Doğru kaşık alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın.

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için her gün aynı saatte alın. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı almaya devam etmek önemlidir. Yüksek tansiyonu olan çoğu insan hasta hissetmez.

Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza söyleyin (örneğin, tansiyon değerleriniz artar).

Advertisement

Cozaar nasıl kullanılır?

Losartan almaya başlamadan prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde bir kez yiyecek olsun veya olmasın, doktorunuz tarafından belirtilen şekilde ağızdan alın. Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Yan etkiler

Vücudunuz ilaca uyum sağlayana kadar baş dönmesi görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Baş dönmesi riskini azaltmak için oturma veya yatma pozisyonundan yükselirken yavaşça kalkın.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri ortaya çıkarsa derhal doktorunuza bildirin: bayılma, yüksek potasyum kan seviyesinin belirtileri (kas zayıflığı, yavaş / düzensiz kalp atışı gibi).

Advertisement

Losartan böbrek problemlerini önlemek veya böbrek problemleri olan insanları tedavi etmek için kullanılabilse de, nadiren ciddi böbrek problemlerine neden olabilir veya daha da kötüleştirebilir. Losartan alırken doktorunuz böbrek fonksiyonunuzu kontrol edecektir. İdrar miktarında değişiklik gibi herhangi bir böbrek problemi belirtiniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Losartan almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle de karaciğer hastalığı, vücut suyu ve minerallerinde ciddi kayıp (dehidrasyon).

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Bu ilaç potasyum seviyenizi artırabilir. Potasyum takviyeleri veya potasyum içeren tuz ikamelerini kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Bu ilacın, doğmamış bir bebeğe zarar verme riski nedeniyle hamilelik sırasında kullanılması önerilmez. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın. (Ayrıca Uyarı bölümüne bakın.)

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Advertisement

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: aliskiren, lityum, kandaki potasyum seviyesini artırabilecek ilaçlar (benazepril / lisinopril dahil ACE inhibitörleri, drospirenon içeren doğum kontrol hapları gibi).

Bazı ürünlerde kan basıncınızı artırabilecek veya kalp yetmezliğinizi kötüleştirebilecek bileşenler bulunur. Eczacınıza hangi ürünleri kullandığınızı söyleyin ve bunları nasıl güvenle kullanacağınızı sorun (özellikle öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri, diyet yardımcıları veya ibuprofen / naproxen gibi NSAID’ler).


Leave A Reply