Cristóbal Acosta Kimdir? Şifalı Bitkiler Üzerine Çalışan Hekimin Hayatı

0
Advertisement

Cristóbal Acosta kimdir ve ne yapmıştır? Şifalı bitkiler üzerine çalışmalar yapan hekim olan Cristóbal Acosta’nın hayatı ve çalışmaları.

Cristóbal Acosta

Cristóbal Acosta

Cristóbal Acosta (1525 – 1594) Portekizli bir doktor ve doğal tarihçiydi. Doğu’dan gelen bitkilerin, özellikle farmakolojide kullanımlarının incelenmesinde öncü olarak kabul edilir. Eczacı Tomé Pires ve hekim Garcia de Orta ile birlikte Hint-Portekiz tıbbının öncülerinden biriydi. 1578’de Tractado de las drogas ve medicias de la Indias Orientales adlı şifalı bitkiler üzerine bir kitap yayınladı.

Hayatı

Cristóvão da Costa’nın Afrika’da, muhtemelen Tangier, Ceuta’da (o sırada Portekiz şehri) veya Portekiz Cape Verde’de doğduğuna inanılıyor, çünkü çalışmalarında Afrika (Christophorus Acosta Africanus) olduğunu iddia ediyor, ancak doğum yeri ve tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Muhtemelen Salamanca’da okudu ve ilk olarak 1550’de asker olarak Doğu Hint Adaları’na gitti. Yerli nüfusa karşı bazı kampanyalarda yer aldı ve bir noktada Bengal’de esir alındı ​​ve esir tutuldu. Portekiz’e döndükten sonra Portekiz kaptanı yardımcısı olarak atanan eski kaptanı Luís de Ataíde’ye katıldı. Garcia de Orta’nın öldüğü 1568’de Goa’ya döndü. Viceroy’a kişisel doktor olarak hizmet etti ve 1569’da Cochin’deki Cochin kralını tedavi etme şansına sahip olduğu kraliyet hastanesine doktor olarak atandı. 1571 yılında Hindistan’ın çeşitli yerlerinden botanik örnekleri topladığı kaydedildi. Ataide’nin süresi bittikten sonra 1572’de Portekiz’e döndü. 1576’dan 1587’ye kadar Burgos’da (İspanya) cerrah ve ardından hekim olarak çalıştı.

1578’de Burgos’da (İspanyolca) Tractado de las drogas y medicinas de las Indias orientales (“Doğu Hint Adaları’nın ilaç ve ilaçlarının tedavisi”) adlı eserini yayınladı. Bu eser 1585 yılında Francesco Ziletti tarafından İtalyanca’ya çevrilmiştir. Bu çalışmanın bazı bölümleri Charles de l’Ecluse (Carolus Clusius) tarafından Latince’ye çevrildi ve sonunda resimli Exoticorum libri kararına dahil edildi.

Costa’nın kitabı, Garcia de Orta tarafından daha önce yayınlanmış olan Colóquios dos Simples e Drogas da Hindistan’dan çok sayıda kitaptan alıntılar aldığı için tamamen orijinal olarak kabul edilmez. Yirmi üç gravür ile, Garcia’nın çalışmasından (Avrupa’da sadece on kopya ile nadir bir çalışma) daha iyi bilinir hale geldi. Son giriş, muhtemelen Avrupa’da yayınlanan ilk Asya fili üzerine bir tezdi. Bask dilinde kelimeler kaydeden ilk eserler arasındaydı.

Advertisement

Bir başka dikkat çekici eser ise Tractado de la yerbas, plantas, frutas y animales dı, ancak bu tezin kaybolduğuna inanılıyor.

Karısı öldüğünde, Acosta emekli oldu ve bir inziva yerinde yaşamaya gitti. 1594’te Huelva, İspanya’da öldü.


Leave A Reply