Dağ Dağa Kavuşmaz İnsan İnsana Kavuşur Atasözünün Anlamı ve Açıklaması

0

Dağ Dağa Kavuşmaz İnsan İnsana Kavuşur atasözü ile ne anlatılmak istenmiştir? Dağ Dağa Kavuşmaz İnsan İnsana Kavuşur atasözü anlamı

Advertisement

Dağ Dağa Kavuşmaz İnsan İnsana Kavuşur

Atasözü : Dağ dağa kavuşmaz, insan insana kavuşur.
Açıklaması : İnsan dostlarından, tanıdıklarından ayrı düşse bile bir gün mutlaka onlarla yine karşılaşabilir.

DOST

Dağlar yüzyıllardır aynı yerlerinde durur. Hareket etmeleri en azından bugünkü koşullarla düşünülemez. Ama insan hareketli bir varlıktır. Ayrı yerlerde de olsalar günün birinde birbirlerine kavuşurlar. Özellikle dostlar ne kadar uzakta olurlarsa olsunlar, bir gün gelir buluşurlar. Bu söz, insanların en olmadık koşullarda bile kavuşabileceklerini anlatır.

Atasözünün Açıklaması

Dağlar kımıldamaz, hiçbir zaman yerlerinden oynamazlar. Ağrı dağı, Erciyes, Süphan… yüzyıllardır hep aynı yerde dururlar. Canları yoktur. Duygu ve düşünceden yoksundurlar. Böyle olunca, aralarında bir bağ olamaz.

İnsanlar, çeşitli bağlarla birbirine bağlanmıştır. Hele birbirini seven dostlar, tanışlar arasında bu bağlar daha da güçlüdür, süreklidir. Nereye gitseler, birbirlerini özler, ararlar. Böyle olunca da, bir gün karşılaşmaları olasılığı vardır. Erciyes’le Ağrı dağı hiçbir zaman yan yana gelemez ama, Kayserili ve Ağrı’lı iki arkadaş, her zaman birbiriyle karşılaşabilirler.

Advertisement

İnsanlarla iletişimimiz kopsa dahi kötü ayrılmamaya özen göstermeliyiz. Günün birinde hiç ummadığımız yer ve zamanda o insanla karşılaşma ihtimalimiz vardır. O gün geldiğinde karşımızdakinin yüzüne bakamayacak durumda olmamalıyız. Bir anda Dünya’nın ne kadar da küçük olabileceğine şaşırırız. Hepimiz aynı gökyüzünün altında hareketli canlılarız. Globalleşen dünya artık her zamankinden daha küçük. Gün gelir herkes kavuşur.


Leave A Reply