Damla Hastalığı (Gut) Nedir?

0

Damla hastalığı nasıl bir hastalıktır? Damla (Gut) hastalığının belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi.

damla-hastaligiDamla Hastalığı (Gut); Nikris, gut gibi iki ayrı ad daha verilen bu hastalığın neden ileri geldiğini bugünkü hekimlik de kesin olarak anlayamamıştır. Damla hastalığı ürik asidin (idrar asidinin) böbreklerden çıkarılmasında meydana gelen bir bozukluktur. Vücudun oynak eklem yerlerinde çeşitli kötü durumlara yol açar. Böbrekte süzme işi aksayınca kanda ürik miktarı yükselir. Oynaklarda, oynak çevresinde, derialtı dokularında, bazen de böbrekte ürat kristalleri toplanır. Bunlar şiddetli, nöbet nübet gelen ağrılar doğurur.

Damla hastalığı oldukça seyrek görülen bir hastalıktır. Hastaların %95’i erkektir. Daha çok 45’ten yukarı yaşlarda ortaya çıkar. Genel olarak, bu hastalığa yakalananlar iyi bir hayat seviyesinde bulunan, boğazına düşkün kimselerdir. Azotlu yiyeceklerin birçoğunda pürin denilen bir madde vardır ki, besinlerin vücuttaki değişmesi sırasında ürik asit haline gelir, böbreklerde süzülerek dışarı atılır. İşte, sebebi bilinemiyen bir bozukulk üzerine pü-rin dışarı atılamazsa damla hastalığı ortaya çıkar. Et, karaciğer, böbrek, beyin, pastırma, dil, sazan balığı, ördek, kaz eti, kuzu ciğeri, av etleri, ıstakoz, mantar, deniz hayvanları gibi yiyeceklerde bol miktarda pürin bulunduğundan bu gibi besinleri fazla yiyenlerde damla hastalığı çok görülür.

Belirtileri. — Damla hastalığı başlangıçta çok sinsi gider. İlk nöbet birdenbire ortaya çıkar. Her hangi bir oynak ekleme gelen ağrı 3-10 gün sürebilir. Ağrı nöbeti çoğunlukla gece gelir, çok şiddetlidir, hasta çarşafın ağırlığına bile dayanamaz. Hastalığa tutulan eklem şiş, hassas, derisi kırmızıdır. İkinci nöbet bir yıl içinde gelir, bazen gecikebilir, bazen de bir daha gelmez.

Tedavi. — Hastalık başladıktan sonra doktor çeşitli ilâçlarla, tıbbi tedbirlerle pürin metabolizmasının yoluna sokulmasını sağlar. Hastalığa yakalanmadan önce olduğu gibi yakalandıktan sonra da dikkat edilmesi gerekli nokta yemeğin düzenlenmesidir. Hele hastalığa tutulduktan sonra pehriz, üzerinde önemle durulacak bir noktadır. Hastalar şekerli maddeleri bolca alabilirler. Protein olarak, süt, yumurta, peynir gibi besinleri yemelidirler. Pürin bakımından zengin olan et, iç organlar, deniz hayvanları, av etleri, kümes hayvanları azaltılmalı, gerekince birçokları yasak edilmelidir.


Leave A Reply