Damlaya Damlaya Göl Olur Atasözünün Anlamı ve Açıklaması, Ne Demektir?

33
Advertisement

Damlaya damlaya göl olur ne demektir, atasözünün anlamı, atasözünün anlatımı ve açıklaması. Atasözlerinin resimleri ve anlamları.


“Damlaya Damlaya Göl Olur” Atasözünün Anlamı

ANAFİKİR: Büyük varlıkların küçük varlıklardan oluştuğunu unutmamalı, küçüklerin değerini bilmeliyiz.

İster para olsun, ister bir başka varlık olsun, küçüktür diye, şimdilik işe yaramaz diye gereksiz yerde kullanmamalıyız. Onun değerini bilmeliyiz. Unutmamak gerekir ki, her büyük mutlaka kendi küçüklüklerinin bir araya gelmesinden oluşmuştur. Küçüğün değerini bilmeyenler, asla büyük bir varlık elde edemezler. Bu nedenle elimizde bulunan küçük varlıkları çarçur etmemeli, onları bir kenarda biriktirmeliyiz. Böyle yaptığımız taktirde, zamanla küçük diye küçümsediğimiz parçalardan, bir büyük varlık elde ettiğimizi görüp, mutlu oluruz. Bu alışkanlığı küçük yaşlardan çocuklara kazandırmak, tutumluluğu öğretip savurganlığı önlemenin tek yoludur.

Atasözü : Damlaya damlaya göl olur.
Açıklaması : Büyük şeyler, küçük şeylerin biriktirilmesiyle oluşur. Küçük birikimler ile ufak tasarruflar ile zamanla muazzam boyutlara ulaşan birikim el etmek mümkündür. Bu da insanın sabırlı ve sebaatkar olmasına bağlıdır.

TUTUMLULUK

Azar azar biriken şeyleri küçümsememek gerekir. Çünkü birikerek önemli bir niceliğe ulaşır. Önemli nicelikler çoğu kez böyle oluşur. Damla damla akan suyun birikerek göl olması gibi, küçük birikimlerimiz de büyüyerek önemli işler başaracak bir para durumuna gelir. Bu nedenle küçük şeylerin önemini bilmemiz ve tasarrufa çocuk yaşta alışmamız gerekir.

Bazen küçük miktardaki paralar gözümüze pek gözükmez, önem vermeyiz. Oysa her büyüklük küçüklerin bir araya gelmesinden oluşur. O küçük miktardaki paraların bir araya gelmesi de büyük miktarları oluşturacaktır. Az bir farkı göz önüne almadığımızda o farkların birikiminden yararlanmamız mümkün değildir. Hatta bu atasözünü gerçek anlamı ile düşünsek bile, su kıtlığının dünyanın kapısını çaldığı bugünlerde anlamlı olacaktır. Damlatan bir musluğun altına bir kova koyarsanız bir müddet sonra o damlaların gerçekten önemli bir miktara ulaştığını göreceksiniz. Hem değerli olan suyun kaybını hem de su için ödenecek paranın kaybını önlemek için musluğun damlamasına izin vermemeliyiz. Aynı şekilde bulunmadığımız odadaki lambaları söndürmek de hem enerji hem de para kaybını önleyecektir.

Advertisement

33 yorum

  1. ben bu atasozunu cok severım aslında anlam gerekmez çünkü ben bunun ana fıkkırını bılırdım amaa yınede tsk

Leave A Reply