Danazol İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Danazol ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Danazol yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Danazol neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Danazol

Danazol

Kullanımları

Bu ilaç, kadınlarda belirli bir uterus bozukluğuna (endometriozis) bağlı pelvik ağrı ve kısırlığı tedavi etmek ve ayrıca belirli bir meme durumuna (fibrokistik meme hastalığı) bağlı meme ağrısı / hassasiyet / nodülleri tedavi etmek için kullanılır. Belirli bir konjenital hastalık (kalıtsal anjiyoödem) nedeniyle karın / kollar / bacaklar / yüz / hava yolunun şişmesini önlemek için hem erkeklerde hem de kadınlarda kullanılır.

Danazol, testosterona benzer bir androjendir. Endometriozis ve fibrokistik meme hastalığının tedavisi için, yumurtalıklar tarafından üretilen hormon miktarını azaltarak çalışır. Bu hormonlar genellikle koşulları daha da kötüleştirir. Anjiyoödem tedavisi için danazol, vücudunuzun savunma sistemindeki (bağışıklık sistemi) belirli bir proteinin miktarını artırmaya yardımcı olur.

Danazol nasıl kullanılır?

Bu ilacı genellikle günde iki kez veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde ağızdan alın. Bu ilacı yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz alabilirsiniz, ancak bir yol seçmek ve bu ilacı her dozda aynı şekilde almak önemlidir.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Advertisement

En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatte alın.

Durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Kilo alımı, akne, kızarma, terleme, ses değişiklikleri (ses kısıklığı, ses perdesi değişikliği), vücut kıllarının (kadınlarda) anormal büyümesi, vajinal kuruluk / tahriş veya meme boyutunda azalma olabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: şişme eller / ayak bilekleri / ayaklar, adet değişiklikleri (lekelenme, kaçırılan süreler gibi), zihinsel / ruh hali değişiklikleri (sinirlilik, ruh hali değişimleri gibi).

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Advertisement

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Danazol almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: kalp / kan damarı hastalığı (koroner arter hastalığı, inme gibi), yüksek tansiyon (hipertansiyon), diyabet, yüksek kolesterol seviyeleri, meme kanseri, karaciğer hastalığı , böbrek hastalığı, nöbetler, migren baş ağrıları, olağandışı vajinal kanama, bazı kan bozuklukları (porfiri, polisitemi), prostat kanseri.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Bu ilaç spermi etkileyebilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Bu ilaç hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Doğmamış bebeğe zarar verebilir. Hamile kalırsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bebek için olası risk nedeniyle, bu ilacı kullanırken emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: “kan sulandırıcı” (varfarin gibi), bazı “statin” kolesterol ilaçları (lovastatin, simvastatin).

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan belirli laboratuvar testlerine (testosteron gibi erkek hormonlarının kan seviyeleri dahil) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.

Advertisement


Leave A Reply