Daniel Defoe Kimdir? Robinson Crusoe’nun Yazarının Hayatı ve Eserleri

10
Advertisement

Daniel Defoe kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü roman Robinson Crusoe’nun yazarının hayat hikayesi, edebiyat kariyeri ve eserleri hakkında bilgi.

Daniel Defoe

Daniel Defoe

Dünya edebiyatındaki en ünlü macera hikayelerinden biri olan “Robinson Crusoe”nun yazarıdır. Daniel Defoe 1659 yılında Londra’da doğdu. Bir kasabın oğluydu. Babası resmi mezhepten ayrılmış bir topluluğa dahildi, bu topluluğa “Muhalifler” deniyordu. Daniel Defoe öğrenimini Newington Green’de ki “Muhalifler Akademisi” nde yaptı. Yazı hayatına yirmi iki yaşında rahipleri eleştiren bir broşür yayımlayarak başladı. 1685’te Monmouth Dükü’nün hazırladığı ayaklanma hareketine katıldı. Başarısız olan ayaklanma sonunda talihi rast giderek cezalandırılmaktan kurtuldu. Aynı yıl ticaret hayatına atıldı. Fransa, İspanya gibi yabancı ülkeleri dolaştı. 1692’de iflas etti, ticareti bırakarak yazı yazmaya başladı. 1702’de çıkan “The Shortest Way to Dissenters” (Muhalifliğe Giden EN Kısa Yol) adlı broşüründe Muhaliflere yapılan haksızlıkları konu olarak işlediği sebebi ile tutuklandı. Başı cendereye geçirilerek üç gün halka teşhir edildikten sonra hapsedildi. Hapiste “Hymn to the Pillory” (Cendereye İlahi) adlı manzumesini yazdı.

Daniel Defoe edebiyat alanında en büyük ününü 1719’da yayınlanan “Robinson Crusoe” adlı eseriyle sağladı. Bu ölümsüz romanda Daniel Defoe medeni bir adamın elinde hiç bir araç olmaksızın doğayla karşı karşıya kalıp onunla savaşmasını ele almıştır. Alexander Selkirk adında bir İngiliz denizcisinin başından geçenlere dayanan bu kitap dünya klasikleri arasında yer almaktadır ve dünyada en yaygın şekilde bilinen ve okunan bir eser olma özelliğini taşımaktadır.

Daniel Defoe’nun diğer önemli eserleri arasında Dilsiz Filozof, Kaptan Singleton, Mol Flanders ve Dünya Çevresinde Yeni Bir Deniz Yolculuğu bulunmaktadır.

Robinson Crusoe

Advertisement

Robinson Crusoe Özeti

Robinson Crusoe bir deniz kazası sonunda kimsenin yaşamadığı ücra bir adaya düşen bir denizcidir. Bundan kurtulma ümidi olmadığından kendine bir ev yapmak, hayvanları evcilleştirmek, buğday yetiştirmek, avladğı hayvanların postlarından faydalanarak kıyafet elde etmek zorunda kalır. Zamanla bu hayata alışan Robinson’un keyfini kaçıran tek olay adaya gelen vahşi yerlilerdir.

Robinson Crusoe yerlilerden saklanırken bir gün genç bir yerli ile karşılaşır. Elinde tüfeği olduğundan onu yakalayarak evine götürür. Karşılaştıkları zaman günlerden cuma olduğundan Robinson Crusoe yamyam yerliye “Cuma” ismini koyar. Cuma yavaş yavaş İngilizce konuşmasını öğrenir ve aynen Robinson Crusoe gibi yemek yemesini ve avlanmasını öğrenir.

Robinson’la Cuma’nın bu hayatları tam 28 yıl sürer. EN sonunda bir gün adaya çıkan korsanları yakalayarak gemilerini ele geçirmeyi ve adadan kaçmayı başarırlar. Cuma’da Robinson’dan ayrılmaz ve onunla birlikte İngiltere’ye gider.


KAYNAK 2 DANIEL DEFOE HAYATI

Daniel Defoe;İngiliz yazarıdır (Londra 1660 – Moorfields 1731).

Yeterince eğitim görmedi. Ticaret yaşamına atıldı, bu amaçla İtalya, Almanya, İspanya ve Fransa’ya birçok kez gidip geldi, 1683’te İngiltere’ye dönerek manifaturacılığa başladı. 1685’te Monmouth dükünün yanında Sedgemoor Savaşı’na katıldı. 1688’de manifaturacılığı bırakıp armatörlüğe giriştiyse de 1692′ de iflas etti. İlk yazı denemesini, Kral William’a bağlılığını kanıtlayan The True-Born Englishman (Gerçek Bir İngiliz) 1701 yazdı, daha sonra alaycı broşürü The Shortest Way with the Dissenters’i (Karşıtların Hakkından Gelmenin En Kısa Yolu) yayımlandı (1702), ama bu broşür yüzünden birçok düşman kazandı, tutuklanıp, hapsedildi. Bu cezadan esinlenerek kaleme aldığı Hymn to Pillory (Gösterme Direği İlahisi) 1704 dostlarının yardıma koşmasına ve 1713’e kadar yayımlanacak olan The Reviewe gazetesini kurmak için gerekli parayı sağlamasına yol açtı. 1706’da Kraliçe Anne’ın hizmetine girdi, İskoçya’nın İngiltere ile birleşmesi amacına yönelik olarak iki eser yayımladı:

ESERLERİ

A History of Union of the Kingdoms of Great Britain (Büyük Britanya Krallıklarının Birleşme Tarihi) 1709 ve The Wars of Charles XII (XII. Charles’ın Savaşları) 1715. 60 yaşında ünlü eseri Robinson Crusoe (The Life and Strange Surprising Adventures of Robinson Crusoe of York, Mariner) 1719 yayımlandığı zaman yalnızca her yaştan hayranlar değil, sayısız taklitçi de kazandı. Bunu izleyen beş yıllık süre içinde Kaptan Singleton (The Life, Adventures and Pyracies of the Famous Captain Singleton) 1720, Moll Flanders (The Fortunes and Misfortunes of the Famous Moll Flanders) 1722, Albay Jack (Colonel Jack) 1722, The Memoirs of a Cavalier (Bir Şövalyenin Anıları) 1724, Lady Roxana or the Fortunate Mistress (Leydi Roxana veya Talihli Kadın) 1724; gibi dünya edebiyatına mal olan ölümsüz eserlerini verdi.

Advertisement

İleriki yıllarda hiç serüven romanı yazmadı, The Perfect English Negotiator (Kusursuz İngiliz Tüccarı) 1725-1727, ancak 1890’da yayımlanan The Perfect English Gentleman (Kusursuz İngiliz Centilmeni), A Political Story of the Devil (Şeytanın Siyasal Öyküsü) 1726, doğaüstü bilimlerle ilgili olarak A System of Magic (Bir Büyü Sistemi) 1927 gibi bilgiçlik taslayan türden boş ve önemsiz kitaplar kaleme aldı. 1731’de gizemli bir biçimde öldü.


10 yorum

Leave A Reply