Dans Ederken Uyulması Gereken Kurallar

0
Advertisement

Dans ederken uyulması gereken kurallar, görgü kuralları nelerdir? Dans ederken dikkat edilecekler hakkında yazı.

dansDans Ederken Uyulması Gereken Kurallar

Danslı bir toplantıda, dansta erkeklerin de, kadınların da dikkat edecekleri bazı önemli noktalar var dır. Bunlar eskiden beri genelleşmiş dans kurallardır. Bunları 1) Danstan önce 2) Dans sırasında 3) Danstan sonra olarak sıralayabiliriz.

Danstan Önce. — Erkekler yapacakları dansı iyi bilmelidirler. Bir erkek hareketlerini yarım yamalak bildiği bir dansa kalkarsa hem gülünç olur, hem de kadını küçük düşürür. Onun için, önce erkek yapacağı dansı bilmelidir.

Erkek kadın tanışıyorlarsa danstan önce birbirlerine dans için söz verebilirler. İkisinin de sözlerinde durması bir nezaket kuralıdır.

Birçok erkekler, danslı toplantılarda her gözlerine kestirdikleri kadın ve kızı dansa kaldırmak isterler. Bu gibi teklifler karşısında kalan kadınlar, genç kızlar çok güç duruma düşerler, erkeği küçük düşürmemek için, hiç tanımadığı biriyle kalkmak, ya da reddetmek zorunda kalırlar. Genel toplantılarda, özellikle balolarda çok rastlanan bu durumda kadınların erkeği reddetmek hakkı vardır.

Advertisement

Bir erkek, evli bir kadını, ya da ailesiyle toplantıya gelmiş, tanıdığı bir genç kızı dansa kaldırmak için kadının kocasından, genç kızın büyüğünden izin almak zorundadır. Bu da ancak tanıdık kimseler arasında olur. Bir erkek hiç tanımadığı evli bir kadını, bir genç kızı dansa kaldırmamalıdır.

Kadınların da dikkat edeceği bazı kurallar vardır. Bir kadın, bilmeyerek, ya da unutarak iki erkeğe aynı zamanda dans için söz vermişse, birisiyle dansa kalkarken öbüründen özür dilemeli, sonraki dansı mutlaka onunla yapmalıdır.

Kadınlar, genel olarak, iyi dans eden erkeklerle dansetmek ister. Bu çok doğaldır. Çünkü dansı iyi bilmeyen erkek kadını yorar, güç duruma düşürür. Fakat, zeki bir kadın az dans bilen bir erkeği idare edebilir. Birbiriyle uyuşamayan çiftlerin dansı yarıda bırakması uygun değildir.

Dans Sırasında. En önemli davranış dans sırasındadır. Bir erkek dansa kaldırdığı kadının koluna girmemeli, piste doğru, onun bir parça arkasından yürümelidir.

Dans ederken gevezelik etmek doğru değildir. Yavaş sesle çok az konuşmalı, kadın da, erkek de birbirlerinin hareketlerine dikkat etmelidirler.

Dönerken, bir erkeğin kadını kendine doğru çekmesi, göze hoş görünmeyen hareketler yapması, kadının az dans bildiğini anladığı halde güç hareketleri denemesi görgü kurallarına aykırıdır.

Advertisement

Salon geleneklerini bilen bir erkek, dans ettiği kadına sıkı sıkıya yapışmaz. Dansta, kadınla erkek arasında bir parça aralık olmalıdır. Bel, el ancak dokunur gibi tutulmalı, çiftler nefeslerini birbirlerine vermemelidirler.

Dans sırasında kadına bir fenalık gelirse, elbisesinde bir bozulma, kopma olursa, erkek işi ustaca idare etmeli, kimsenin dikkatini çekmeden kadını istediği yere götürmelidir.

Kadınlar bu bakımdan çok hassastırlar. Onu küçük düşürmemeye çalışmak erkeğin ödevidir.

Danstan Sonra. — Dans biter bitmez, pistten hızla ayrılmak doğru değildir. Erkek, dansa kalkıldığı sırada olduğu gibi, kadının gene biraz gerisinde yürümeli, kadını aldığı yere getirmeli ve teşekkür etmelidir. Kadın başka birisine söz vermemişse, yeniden dans başlayıncaya kadar yanında durmak gerekir. Dans biter bitmez bir kadını olduğu yerde bırakıp, derhal tanıdıklarına koşanların hareketi de dans ve salon geleneklerine uymayan kabaca bir davranış olur.

Dansta 15 Önemli Nokta

★ Dans ederken, eşinizin yüzüne bakmayın. Gözünüz uzaklarda da olmasın.

★ Boyunuz uzunsa, eşinize uymak için kısa görünmeye kalkmayın. Eğilip büzülmeler insanı gülünç gösterir.

★ Dans sırasında gülünç figürler, gereksiz hareketler yapmayın.

★ Bilmeden hiçbir dansı yapmaya kalkmayın. Bildiğiniz danslarla yetinebilirsiniz.

★ Dansı eğlenmek, zevk almak için yapın. Dans bir ödev değildir.

★ Adımlarınızla hareketlerinizi birbirine uydurmaya çalışın.

Advertisement

★ Dans ederken pek fazla sokulmayın, açık da durmayın. Tutuşlarınız da kabaca olmamalıdır.

★ Ayaklarınızı bükmeyin. Kalçadan ayağa kadar bacaklar dik tutulmalıdır.

★ Dans arkadaşınızın sağ omuzundan bakın. Omuzunuzu, başınızı da dik tutun.

★ Dizlerinizi kırmayın.

★ Ayaklarınızı kaydıra kaydıra dans etmeyin.

★ Ayak parmaklarınız üzerinde değil, tabanı yere hafifçe dokundurarak dans edin.

★ Ayaklarınızı gürültü ile hareket ettirmeyin.

★ Neşeli görünün ama, sululuk yapmayın.

★ Mendil gibi şeyler kullanmayın.


Leave A Reply