David Hockney Kimdir? Yüzme Havuzlarının Sanatçısının Hayatı ve Eserleri

0

David Hockney kimdir ve ne yapmıştır? Yüzme havuzu resimleri ile ünlü David Hockney’ın hayatı, çalışmaları, eserleri ve sanata katkıları hakkında bilgi.

David Hockney

David Hockney (1937– )

Fotoğraf kolajları ve Los Angeles yüzme havuzlarının resimleriyle tanınan David Hockney, 20. yüzyılın en etkili İngiliz sanatçılarından biri olarak kabul edilir.

1937’de Bradford, İngiltere’de doğan David Hockney, 1960’larda Los Angeles’a taşınmadan önce Londra’daki sanat okuluna gitti. Orada, ünlü yüzme havuzu resimlerini çizdi. 1970’lerde Hockney fotoğrafçılıkta çalışmaya başladı ve birleştiriciler olarak adlandırdığı fotoğraf kolajları oluşturdu. Hala sanat yaratmaya ve sergilemeye devam ediyor ve 2011 yılında 20. yüzyılın en etkili İngiliz sanatçısı seçildi.

Hayatın erken dönemi ve eğitim

David Hockney, 9 Temmuz 1937’de İngiltere’nin Bradford şehrinde doğdu. Kitapları severdi ve Picasso, Matisse ve Fragonard’ı hayranlıkla izleyerek erken yaşlardan itibaren sanatla ilgileniyordu. Ailesi, oğullarının sanatsal yeteneğini teşvik etti ve ona hayal kurma özgürlüğü verdi.

Hockney, 1953’ten 1957’ye kadar Bradford College of Art’a katıldı. 1959’da Peter Blake ve Allen Jones gibi genç sanatçıların yanı sıra Londra’daki Kraliyet Sanat Koleji’nde yüksek lisans okuluna girdi ve soyut dışavurumculuk da dahil olmak üzere farklı formları denedi. Bir öğrenci olarak başarılı oldu ve resimleri ödüller kazandı ve özel koleksiyonlar için satıldı.

David Hockney Tablosu

David Hockney Tablosu

İlk Çalışmaları

Hockney, ilk resimlerinde edebi eğilimlerini birleştirdi ve çalışmalarında Walt Whitman‘dan şiir ve alıntı parçaları kullandı. İlk kez 1963’te Los Angeles’ı ziyaret etti. 1966’da resmen oraya taşındı. LA’nın yüzme havuzları en sevdiği konulardan biriydi. Dışavurumcu tarzı gelişti ve 1970’lere gelindiğinde daha gerçekçi görülüyordu.

Havuzlara ek olarak, Hockney Kaliforniya evlerinin iç ve dış mekanlarını resmeddi. Los Angeles oturma odasının bir resmi üzerinde çalışırken, kendi referansı için bir dizi fotoğraf çekti ve görüntüden resim yapabilmesi için bunları sabitledi. Ancak bitirdiğinde, kolajı kendi başına bir sanat formu olarak tanıdı ve daha fazlasını yaratmaya başladı.

Hockney usta bir fotoğrafçıydı ve fotoğrafçılıkla daha kapsamlı çalışmaya başladı. 1970’lerin ortalarında, bale, opera ve tiyatro için fotoğraf, litograflar, set ve kostüm tasarımı içeren projeler yapmak için resimden vazgeçti.

Daha Sonraki Çalışmaları

1980’lerin sonlarında, Hockney öncelikle deniz manzaralarını, çiçekleri ve sevdiklerin portrelerini yaparak resme geri döndü. Ayrıca sanatında teknoloji kullanmaya başladı, 1986’da bir fotokopi makinesinde ilk ev yapımı baskılarını yarattı. Sanat ve teknolojinin evliliği, bir büyüye dönüştü – 1990’da lazer faks makineleri ve lazer yazıcılar kullandı ve 2009’da, resimler oluşturmak için kullanılan, iPhone ve iPad’lerde bulunan bir uygulama olan Brushes’ı kullandı. 2011’de Ontario Kraliyet Müzesi’nde bir sergide bu tabloların 100’ünü sergiledi.

1.000’den fazla İngiliz sanatçının 2011 anketinde, Hockney, tüm zamanların en etkili İngiliz sanatçısı seçildi. Resim yapmaya ve sergilemeye devam ediyor ve sanata fon sağlamayı savunuyor.


Leave A Reply